Strona www.wynikilotto.net.pl jest serwisem nie współpracującym z organizatorami gier liczbowych i loterii pieniężnych (w tym Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o.). Jej treści nie mogą być traktowane jako źródło oficjalnych wyników.

Polacy wdrożyli narodową loterię w Republice Południowej Afryki

Polacy wdrożyli narodową loterię w Republice Południowej Afryki

Inżynierowie z polskiej firmy GTECH Poland (Grupa IGT) zaprojektowali od zera, a następnie wdrożyli system IT w kolekturach Ithuba, czyli narodowej loterii w RPA. Projekt trwał 12 miesięcy. W tym czasie dostarczono i zainstalowanie niemal 9000 terminali stacjonarnych, a także przygotowano specjalne oprogramowanie przeznaczone dla około 2000 mobilnych urządzeń służących do sprzedawania gier loteryjnych.

Prace projektowe podzielone zostały na dwa główne etapy. Pierwszy obejmował zbudowanie od zera systemu centralnego loterii oraz zorganizowanie profesjonalnego centrum operacyjnego. Drugi etap z kolei polegał na wdrożeniu nowych gier m.in. PowerPlay, Powerball czy Lotto oraz na uruchomieniu zakładów sportowych. Równocześnie organizowano struktury samej loterii.

Do południowoafrykańskiej loterii Ithuba dostarczonych zostało 9000 nowoczesnych terminali. Dzięki tym urządzeniom transakcje zawierania zakładów oraz wydruk kuponu stanowiącego och potwierdzenie nie zajmują więcej niż 2-3 sekundy. Ponadto przygotowano również i wdrożono oprogramowanie dedykowane dla 2000 terminali mobilnych (przenośnych), które zostały zaprojektowane w warszawskim centrum technologicznym przedsiębiorstwa GTECH. Zbudowano też nowoczesną sieć komunikacji IP, która wykorzystuje technologię 3G. Pozwala to na znaczną elastyczność podczas wybierania lokalizacji i instalacji nowych terminali. Poza tym dzięki temu można wykorzystać urządzenia przenośne do sprzedaży różnego rodzaju gier np. na ulicach miast. W końcowym etapie z ich obsługi przeszkolono oczywiście pracowników.

Różnice w organizacji loterii na przykładzie Polski i RPA

Szef centrum technologicznego GTECH Poland (Grupa IGT) Jarosław Dąbrowski przyznał, że był to jeden z najciekawszych jak dotąd projektów prowadzonych przez grupę. Loterie w krajach afrykańskich różnią się bowiem pod kątem organizacyjnym od tych europejskich, w tym także polskiej. Duże znaczenie ma tam od zawsze handel uliczny, dlatego też konieczne było przygotowanie specjalnego oprogramowania dla przenośnych terminali pozwalających na sprzedaż gier w zasadzie w dowolnym miejscu. Sama koncepcja dla programistów GTECH Poland nie była problemem. Nieco gorzej było natomiast z zapewnieniem szybkiej i bezpiecznej sieci łączności z systemem centralnym, który odpowiedzialny jest za rejestrowanie wszystkich transakcji.

Warto wspomnieć, że całość pracy (od programowania po testowanie i wdrożenie) była prowadzona przez pracowników z warszawskiego centrum Grupy IGT bądź pod ich bezpośrednim nadzorem. W Polsce już około 20 lat budowane jest wysokiej klasy centrum usług IT świadczonych dla loterii z całego świata. GTECH Poland w stolicy stworzyło liczące ponad 300 osób nowoczesne centrum technologiczne, które co roku czuwa nad usługami dla loterii o wartości przekraczającej 70 mln zł.

Właścicielem południowoafrykańskiej loterii jest holding Ithuba, w skład którego wchodzi m.in. Imhumbha Managemenet, organizacja reprezentowana przez czarnoskóre kobiety pochodzące z obszarów słabiej rozwiniętych ekonomicznie. Celem loterii jest więc m.in. aktywizacja zawodowa osób pochodzących z tych rejonów.

W co grają w Republice Południowej Afryki?

"Totalizator" RPA to tzw. National Lottery - Ithuba (link: www.africanlottery.net). Organizuje on gry typu Lotto, Powerball oraz Pick 3, grę której nie ma w Polsce. Wyniki Lotto i wyniki Powerball maja opcję PLUS. Do tego świąteczna loteria fantowa, której u nas też jeszcze nie zaznaliśmy. Ciekawostką jest fakt, że RPA leży w naszej strefie czasowej. Losowania odbywają się o godz. 21:00.

Pierwsze loterie w RPA odpalono w 2000 roku. Od tamtego czasu ponad 1000 ludzi zostało milionerami, dzięki wygranym wypłaconym bezpośrednio z budżetu loteryjnego. Dopiero od 2005 roku Ithuba jest operatorem. W związku ze zmianą operatora odświeżono logo oraz całą markę. Zmieniono wygląd strony, założono fanpejdże społecznościowe (90% ruchu to komórki). Wyniki są publikowane podobnie jak w Polsce podczas losowań na żywo w programie SABC2 lub ETV. Potem wyniki pojawiają się na stronach w internecie.

Na stronie stworzono specjalne narzędzia do analizowania wyników. Są całe bazy z liczbami, które padły od 2000 roku. W RPA w przeciwieństwie do naszego kraju publicznie podawane są zestawy kul użyte do losowania oraz użyte maszyny. Podczas losowania widać też komisję nadzorującą poprawność procedur losowania. Obywatele są bardzo wyczuleni na tym punkcie.

Źródło: http://itwiz.pl/polacy-zbudowali-system-lotto-rpa/

Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie


Dodaj komentarz
AnulujStarszy artykuł: Schwytano mężczyznę, który porwał zwycięzcę Lotto
Nowszy artykuł: Trzy szóstki Lotto w Sylwestra!

wylosuj liczby na chybił trafił
kalendarz lotto

Reklama

Newsy

23 270 273,50 zł z kumulacji Lotto dla wsi ochla

W sobotę zakończyła się kolejna spora kumulacj.. | 25.04.2017


15 000 000 w kumulacji Lotto w Wielką Sobotę!

Dzisiejsze lotto wyniki 15.04.2017 - przyniosą dobrą nowinę jednej lub wi.. | 15.04.2017


Od 18 kwietnia Ekstra Pensja codziennie!

Czy wprowadzenie Ekstra Pensji codziennie do dobra.. | 03.04.2017


Logowanie

Kontakt

Copyright wynikilotto.net.pl © 2009-2016 | Polityka Prywatności & Informacje o Cookies | Źródło danych: lotto.pl