Kumulacja Lotto: 10 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 45 000 000 zł

Polacy wdrożyli narodową loterię Lotto w Republice Południowej Afryki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022, , Udostępnij:

Inżynierowie z polskiej firmy GTECH Poland (Grupa IGT) zaprojektowali od zera, a następnie wdrożyli, system IT w kolekturach narodowej loterii w RPA. Projekt trwał rok. W tym czasie dostarczono i zainstalowanie niemal 9 tys. terminali stacjonarnych, a także przygotowano specjalne oprogramowanie przeznaczone dla około 2 tys. mobilnych urządzeń służących do sprzedawania gier liczbowych Lotto w RPA.

Prace projektowe podzielone zostały na dwa główne etapy. Pierwszy obejmował zbudowanie od zera systemu centralnego loterii oraz zorganizowanie profesjonalnego centrum operacyjnego. Drugi etap z kolei polegał na wdrożeniu nowych gier liczbowych m.in. Lotto, Powerball czy Pick3 oraz na uruchomieniu zakładów sportowych Sportstake 13.

Do południowo-afrykańskiej loterii Ithuba dostarczonych zostało 9 tys. nowoczesnych terminali. Dzięki tym urządzeniom transakcje zawierania zakładów oraz wydruk kuponu stanowiącego och potwierdzenie nie zajmują więcej niż 2 do 3 sekund. Ponadto przygotowano również i wdrożono oprogramowanie dedykowane dla 2 tys. terminali mobilnych, które zostały zaprojektowane w warszawskim centrum technologicznym przedsiębiorstwa GTECH. Zbudowano też nowoczesną sieć komunikacji, która wykorzystuje technologię 3G. Pozwala to na znaczną elastyczność podczas wybierania lokalizacji i instalacji nowych terminali. Poza tym dzięki temu można wykorzystać urządzenia przenośne do sprzedaży różnego rodzaju gier Lotto na ulicach miast. W końcowym etapie z ich obsługi przeszkolono pracowników.

Różnice w organizacji loterii na przykładzie Polski i RPA

Szef centrum technologicznego GTECH Poland (Grupa IGT) - Jarosław Dąbrowski przyznał, że był to jeden z najciekawszych jak dotąd projektów prowadzonych przez grupę. Loterie w krajach afrykańskich różnią się bowiem pod kątem organizacyjnym od tych europejskich, w tym także polskiej. Duże znaczenie ma tam od zawsze handel uliczny, dlatego też konieczne było przygotowanie specjalnego oprogramowania dla przenośnych terminali pozwalających na sprzedaż gier w zasadzie w dowolnym miejscu. Sama koncepcja dla programistów GTECH Poland nie była problemem. Nieco gorzej było natomiast z zapewnieniem szybkiej i bezpiecznej sieci łączności z systemem centralnym, który odpowiedzialny jest za rejestrowanie wszystkich transakcji.

Warto wspomnieć, że całość pracy (od programowania po testowanie i wdrożenie) była prowadzona przez pracowników z warszawskiego centrum Grupy IGT bądź pod ich bezpośrednim nadzorem. W Polsce już około 20 lat budowane jest wysokiej klasy centrum usług IT świadczonych dla loterii z całego świata. GTECH Poland w stolicy stworzyło liczące ponad 300 osób nowoczesne centrum technologiczne, które co roku czuwa nad usługami dla loterii o wartości przekraczającej 70 mln zł.

Właścicielem południowoafrykańskiej loterii jest holding Ithuba, w skład którego wchodzi m.in. Imhumbha Managemenet, organizacja reprezentowana przez czarnoskóre kobiety pochodzące z obszarów słabiej rozwiniętych ekonomicznie. Celem loterii jest więc m.in. aktywizacja zawodowa osób pochodzących z tych rejonów.

W co grają w Republice Południowej Afryki?

"Totalizator" RPA to tzw. National Lottery South Africa - Ithuba (link: www.africanlottery.net). Organizuje on gry typu Lotto, Powerball oraz Pick 3, grę której nie ma w Polsce. Wyniki Lotto i wyniki Powerball maja opcję PLUS. Do tego świąteczna loteria fantowa, której u nas też jeszcze nie zaznaliśmy. Ciekawostką jest fakt, że RPA leży w naszej strefie czasowej. Losowania odbywają się o godz. 21:00.

Pierwsze loterie w RPA odpalono w 2000 roku. Od tamtego czasu ponad 1000 ludzi zostało milionerami, dzięki wygranym wypłaconym bezpośrednio z budżetu loteryjnego. Dopiero od 2005 roku Ithuba jest operatorem. W związku ze zmianą operatora odświeżono logo oraz całą markę. Zmieniono wygląd strony, założono fanpejdże społecznościowe (90% ruchu to komórki). Wyniki są publikowane podobnie jak w Polsce podczas losowań na żywo w programie SABC2 lub ETV. Potem wyniki pojawiają się na stronach w internecie.

Na stronie stworzono specjalne narzędzia do analizowania wyników. Są całe bazy z liczbami, które padły od 2000 roku. W RPA w przeciwieństwie do naszego kraju publicznie podawane są zestawy kul użyte do losowania oraz użyte maszyny. Podczas losowania widać też komisję nadzorującą poprawność procedur losowania. Obywatele są bardzo wyczuleni na tym punkcie.

Afryka przechodzi na zdigitalizowane losowania

Widać, że ktoś nie odrobił lekcji w Ithubie, firmie zarządzającej narodową loterią. Gdyby tak było, nikt nawet nie pomyślałby o wprowadzeniu animowanych, nierzeczywistych losowań Lotti Powerball. Losowania w Południowej Afryce nie są robione już na żywo przy pomocy maszyn i piłeczek! Za wylosowanie numerów odpowiedzialny jest program komputerowy, a wyniki potem prezentowane na wizji nie na żywo w formie animacji..

Plusem jest to, że obywatele RPA mogą cieszyć się dodatkowymi loteriami świątecznymi "raffle". Są to ciekawe loterie organizowane na całym świecie z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Źródło: http://itwiz.pl/polacy-zbudowali-system-lotto-rpa/


Komentarze:

Avatar użytkownika Admin
Admin15.06.2017 23:23:44

Jeśli chodzi o strefę czasową to nasi sąsiedzi :)

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj