Eurojackpot: 170 000 000 zł
Lotto: 5 000 000 zł

Co zrobić z 500 mln złotych wygranej? Historia Jesus Davil'a


Opublikowano: 01.03.2015,

Taką zagwozdkę od niedawna ma pewien mieszkaniec stanu Illinois w Stanach Zjednoczonych. 25 lutego rozbił pulę w tamtejszej loterii i pobił wszelkie rekordy. Wygrana wyniosła 127 milionów dolarów! Jest to kwota około 15 razy większa niż rekord w polskim Lotto.

Przeliczając na złotówki, po aktualnym kursie, 70 letni mieszkaniec Chicago zgarnął w Mega Millions na stare lata około 468 mln złotych. Jest to prawie pół miliarda złotych, kwota ta więc pozwoliła by uzupełnić zaplanowany na 2014 rok deficyt (47 mld 655 mln) Państwa Polskiego w stopniu prawie 1%. Co może zrobić z taką kwotą poczciwy człowiek, jak sam o sobie mówi Jestem zwykłym Kowalskim.

Kwota tej wielkiej wygranej jest największą w historii loterii tego stanu. Jesus Davila, który może mówić o sobie jako wielkim szczęśliwcu, ale głównie za sprawą bycia szczęśliwym dziadkiem czworga wnucząt i ojcem czwórki dzieci, dostał gigantyczny ceremonialny czek po wygranej. Musiał podjąć jeszcze decyzję czy bierze pieniądze w formie wypłat comiesięcznych czy całą transzę raz. Kumulacja była dwa razy większa, ale ponieważ wybrał całą kwotę od razu to dostał "tylko" 127 mln $ (także po opodatkowaniu). W innym przypadku dostałby 265 $ ale wypłacane w ratach przez wiele lat i też opodatkowane. Widać więc, że polityka firmy organizującej loterie jest niesamowita, a wybór może być trudny. W tym przypadku prawdopodobnie zadecydował wiek gracza.

Davila, który był profesjonalnym kierowcą, a teraz jest na emeryturze zakupił wygrywający los w sklepie spożywczym w dzielnicy Glendale Heights, w jednej z innych niż ta którą zamieszkuje. Wyprawa do niej okazała się bezcenna w skutkach. Sklep otrzyma aż pół miliona dolarów za sprzedanie tego losu. Davila pochodzi z Puerto Rico, ale przeniósł się do stanów w wieku 6 lat. Pewnie nigdy nie myślał o tak wielkiej wygranej. Gdy oglądał losowanie doszedł do wniosku, ze trafił tylko 5 liczb wygrał 1 mln dolarów. Jednak po sprawdzeniu przez jego syna kuponu, okazało się, że było to sześć poprawnych liczb. Starszy Pan postanowił, że wyda pieniądze głównie na rodzinę, zainwestuje oraz wspomoże fundacje charytatywne. Z takich materialnych spraw planuje duży dom z wielkim trawnikiem, na którym mógłby oddawać się niespiesznej jeździe na kosiarce...

W przeszłości gracze przekazywali swoje wygrane na przeróżne cele. Jeden cel jednak był powszechny dla większości graczy - cel charytatywny. Jeden ze znanych graczy białoruskich, Hienadź Dziatko, przeznaczył wygraną na kościół.

Źródło: reuters.com
Zdjęcie: pl.wikipedia.org


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj