Eurojackpot: 250 000 000 zł
Lotto: 10 000 000 zł

Znaleziono program, który posłużył do największego oszustwa w historii Lotto (USA)


Opublikowano: 09.04.2016,

Tipton, który stał się sławny przez przypisanie sobie głównej nagrody w Hot Lotto w USA w systemie komputerowym za pomocą specjalnego programu prawdopodobnie stracił ostatnią linię obrony. Śledczy znaleźli program i go odkodowali.

Nadzorca loterii w IOWA od lat manipulował wynikami Lotto, aby wzbogacić swój stan posiadania lub innych nieznanych jeszcze osób. Zainstalował w komputerach loterii, do których miał stały dostęp specjalny program pozwalający mu przewidzieć wygrywające numery na dany dzień roku. Warto wspomnieć, że loteria ta była w pełni elektroniczna, liczby nie były losowane mechanicznie w maszynach tak jak to się robi w Polsce.

Władze nazwały nowe odkrycie kodu programu przełomem w śledztwie w sprawie Tiptona, który był paradoksalnie za bezpieczeństwo wyników loterii. Został już skazany za spreparowanie wyników przy kumulacji prawie 17 milionów dolarów. Oczekuje teraz na proces w związku z powiązaniem go z innymi wygranymi z Colorado, Oklahomy, Wisconsin i Kansas.

Zatrzymano też młodszego brata Tiptona, policjanta który podejrzewany jest o wspomaganie w odbiorze wygranych. Pomagał odebrać bratu gigantyczne kwoty, tak aby nic nie wzbudzało podejrzeń osób postronnych.

Śledczy okryli, że główny proceder (za pomocą znalezionego programu) polegał na manipulacji generatorami losowymi używanymi w systemach Lotto. Funkcją takich generatorów było losowe i teoretycznie uczciwe wybieranie liczb Lotto, które publikowano potem jako wyniki. Generatory te zostały przez oskarżonego następnie zniszczone lub wykasowane.

Wstawił własne liczby do systemu Hot Lotto

Dokładne ekspertyzy wykazały, że w generatorze zainstalowano dodatkowy kod zaraz po tym jak system został sprawdzony i zatwierdzony przez firmę doglądającej bezpieczeństwa loterii. Sprytny dodatek Tiptona spowodował, że w ciągu kilku dni w roku generator liczb nie generował losowych wyników ale takie, które z łatwością mógł przewidzieć oskarżony.

Wszystkie wygrane powiązane z tą osobą zostały wylosowane albo 23 listopada albo 29 grudnia w latach 2005 - 2011. Śledczym udało się za pomocą programu przewidzieć liczby jakie padną w losowaniu w tych dniach, tak jak zrobił to Tipton.

Jak wcześniej pisaliśmy Tipton został oskarżony już w poprzednim roku po tym jak odkryto nagranie na którym kupuje feralny kupon i powiązano go ze złamaniem zabezpieczeń przy jednym z komputerów loterii.


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj