Strona www.wynikilotto.net.pl jest serwisem nie współpracującym z organizatorami gier liczbowych i loterii pieniężnych (w tym Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o.). Jej treści nie mogą być traktowane jako źródło oficjalnych wyników.

Koziołki - poznańska gra liczbowa

Koziołki - poznańska gra liczbowa

W przeszłości, w naszym kraju organizowano wiele loterii liczbowych, czy też fantowych. To były takie lokalne sposoby na zarobek, wzbogacenie budżetu, czy też wzniosłych celów charytatywnych. Obecnie, aby zorganizować loterię z nagrodami pieniężnymi trzeba spełnić wiele wymogów formalnych. To stawia Totalizator Sportowy praktycznie w roli monopolisty na polskim rynku.

Jedną z takich loterii była poznańska gra liczbowa "Koziołki". Starsi gracze na pewno kojarzą tę nazwę. Wszystko zaczęło się od Poznańskiego Konkursu Sportowego w roku 1955. Szukano środków na kontynuowanie robót budowy Parku Kultury w Poznaniu. Konkurs polegał na poprawnym wytypowaniu dziesięciu drużyn piłkarskich. Nagroda pierwszego stopnia należała się osobie, która trafnie wybrała wszystkie drużyny, drugiego stopnia - za dziewięć drużyn. Dzięki konkursowi udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Po roku Konkurs został zlikwidowany.

Następnie członkowie byłej komisji konkursu powołali komisję Poznańskiej Gry Liczbowej. 5 listopada 1956 roku zorganizowano pierwszą grę pod tym patronatem. Pomysł został zatwierdzony przez miasto, a cel zbiórki pozostał jak poprzednio. Ta gra liczbowa była pierwszą lokalną w Polsce. Oparto się na zasadach gry z NRD. Zadaniem graczy było wytypowanie 3 spośród 30 liczb, w losowaniach, które odbywały się raz na tydzień. Nagradzano trafienie trzech i dwóch liczb. Później zasady gry były jeszcze zmieniane.

Gra dostała nową nazwę "Koziołki", i w roku 1958 stałą się przedsiębiorstwem państwowym. Szybko zyskała dużą popularność. Już w grudniu liczba wypełnionych kuponów osiągnęła ponad milion sztuk. Było to zrozumiałe, ze względu na fakt chęci wzbogacenia się mieszkańców, a także dobrą zabawę. Jednak, najważniejsze jest to, że pieniądze z loterii zasilały budżet inwestycji miasta. Między innymi dzięki nim sfinansowano budowę linii tramwajowej na Winogrady. Koszt zakładu wynosił 3 złote. Sprzedaż odbywała się w kioskach i specjalnych punktach sprzedaży. Nagrody były całkiem wartościowe - np. działki budowlane czy samochody osobowe. Także motocykle, wycieczki zagraniczne. Z mniejszych nagród rzeczowych: sprzęt AGD i RTV. Jeśli chodzi o nagrody pieniężne, zanotowano wygraną 345 192 złotych za 5 trafnych liczb z 49 losowanych. Średnie wynagrodzenie wynosiło wtedy 1625 zł (1961 rok).

Ostatnie losowanie tej gry odbyło się 10 lutego 1982 roku.

Fotografia Radomił Binek - Wikipedia
Informacje - epoznan.pl

Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie


Dodaj komentarz
AnulujStarszy artykuł: Kościan - miasto wytrawnych graczy?
Nowszy artykuł: Lotto kumulacja w czwartek - 3 miliony złotych

wylosuj liczby na chybił trafił
kalendarz lotto

Reklama

Newsy

23 270 273,50 zł z kumulacji Lotto dla wsi ochla

W sobotę zakończyła się kolejna spora kumulacj.. | 25.04.2017


15 000 000 w kumulacji Lotto w Wielką Sobotę!

Dzisiejsze lotto wyniki 15.04.2017 - przyniosą dobrą nowinę jednej lub wi.. | 15.04.2017


Od 18 kwietnia Ekstra Pensja codziennie!

Czy wprowadzenie Ekstra Pensji codziennie do dobra.. | 03.04.2017


Logowanie

Kontakt

Copyright wynikilotto.net.pl © 2009-2016 | Polityka Prywatności & Informacje o Cookies | Źródło danych: lotto.pl