Kumulacja Lotto: 12 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 45 000 000 zł

Koziołki - historyczna poznańska gra liczbowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022, , Udostępnij:

W przeszłości jedną z polskich loterii lokalnych była poznańska gra liczbowa "Koziołki". Wszystko zaczęło się od Poznańskiego Konkursu Sportowego w roku 1955. Szukano środków na kontynuowanie robót budowy Parku Kultury w Poznaniu. Gra ta polegała na poprawnym wytypowaniu dziesięciu drużyn piłkarskich. Nagroda pierwszego stopnia należała się osobie, która trafnie wybrała wszystkie drużyny, drugiego stopnia - za dziewięć drużyn. Dzięki konkursowi udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Po roku Konkurs został zlikwidowany, a Koziołki stały się grą liczbową.

W przeszłości, w naszym kraju organizowano wiele lokalnych loterii liczbowych, czy też fantowych. Były one sposobem na zarobek, wzbogacenie budżetu, czy też wzniosłych celów charytatywnych. Obecnie, aby zorganizować loterię z nagrodami pieniężnymi trzeba spełnić wiele wymogów formalnych. To stawia Totalizator Sportowy praktycznie w roli monopolisty na polskim rynku.

gra liczbowa Koziołki - kalendarzyk (1975) awers
Kalendarzyk na 1975 r. wydany z okazji gry Koziołki - awers.

gra liczbowa Koziołki - kalendarzyk (1975) rewers
Kalendarzyk na 1975 r. wydany z okazji gry Koziołki - rewers.

Następnie członkowie byłej komisji konkursu powołali komisję Poznańskiej Gry Liczbowej. 5 listopada 1956 roku zorganizowano pierwszą grę pod tym patronatem. Pomysł został zatwierdzony przez miasto, a cel zbiórki pozostał jak poprzednio. Ta gra liczbowa była pierwszą lokalną w Polsce. Oparto się na zasadach gry z NRD. Zadaniem graczy było wytypowanie 3 spośród 30 liczb, w losowaniach, które odbywały się raz na tydzień. Nagradzano trafienie trzech i dwóch liczb. Później zasady gry były jeszcze zmieniane.

Co można było wygrać w Koziołkach? - historia popularności gry

Gra dostała nową nazwę "Koziołki", i w roku 1958 stałą się przedsiębiorstwem państwowym. Szybko zyskała dużą popularność. Już w grudniu liczba wypełnionych kuponów osiągnęła ponad milion sztuk. Było to zrozumiałe, ze względu na fakt chęci wzbogacenia się mieszkańców, a także dobrą zabawę. Jednak, najważniejsze jest to, że pieniądze z loterii zasilały budżet inwestycji miasta. Między innymi dzięki nim sfinansowano budowę linii tramwajowej na Winogrady. Koszt zakładu wynosił 3 złote. Sprzedaż odbywała się w kioskach i specjalnych punktach sprzedaży. Nagrody były całkiem wartościowe - np. działki budowlane czy samochody osobowe. Także motocykle, wycieczki zagraniczne. Z mniejszych nagród rzeczowych: sprzęt AGD i RTV. Jeśli chodzi o nagrody pieniężne, zanotowano wygraną 345 192 złotych za 5 trafnych liczb z 49 losowanych. Średnie wynagrodzenie wynosiło wtedy 1625 zł (1961 rok).

gra liczbowa Koziołki - kupon do skreślania (1971) awers
Kupon gry liczbowej Koziołki z 1971 roku - awers.

gra liczbowa Koziołki - kupon do skreślania (1971) rewers
Kupon gry liczbowej Koziołki z 1971 roku - rewers.

Ostatnie losowanie tej gry odbyło się 10 lutego 1982 roku. Inne historyczne, popularne niegdyś gry liczbowe lokalne to: gdański Jantar czy też śląska Karolinka.

Losy loteryjne

Losy loteryjne mają szerokie znaczenie. W historii Polski istniało wiele różnych loterii, zdrapek i gier liczbowych. Lokalne gry liczbowe przykładowo były losami gier liczbowych. Starsi gracze i kolekcjonerzy zdrapek mogą w swoich zasobach znaleźć np. stare zdrapki lotto Monopolu Loteryjnego (PML). Stare egzemnplarze można obejrzeć na muzealnej wystawie losów i zdrapek.

Fotografie użyte w artykule pochodzą z kolekcji Konrada J. Waluś (Poznań)
Źródło: epoznan.pl


Komentarze:

Avatar użytkownika Kate
Kate11.08.2022 15:15:15

Chodzi o koziołka matołka? :D

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj