Kumulacja Lotto: 11 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 400 000 000 zł

Lotto w czasach kryzysu i inflacji: Gracze wolą oszczędzać niż grać

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024, , Udostępnij:

Udowodnię dzisiaj, że przedłużające się problemy gospodarcze powodują, że ludzie odmawiają sobie rozrywki w formie zakupu zakładów gier losowych. Spadki sprzedaży w sferze gier losowych widać na całym świecie. Największy spadek sprzedaży Lotto widać w Chinach (13,2%) w lutym 2024 r.

Dane pokazujące spadek zainteresowania Lotto

Naturalnym cyklem sprzedażowym jest sytuacja, w której największe zainteresowanie loteriami jest przed świętami Bożego Narodzenia, oraz przed Nowym Rokiem (mówimy tutaj o całym miesiącu listopad, oraz grudzień). Następnie sprzedaż spada w styczniu, lutym i marcu. Ostatecznie sprzedaż wraca do wysokich poziomów w kwietniu. Tym czasem w roku 2024, nie dość, że spadek w pierwszym kwartale jest głębszy, to nie widać sygnałów poprawy w kwietniu, a raczej dalszy spadek. Widać to na poniższym wykresie zainteresowania:

wykres zainteresowania frazą lotto w wyszukiwarce Google
Zaintereseowania frazą "Lotto" w Google - cały świat. Źródło: https://trends.google.pl/trends/explore?q=lotto&hl=pl

Dlaczego ludzie mniej grają w gry losowe?

Ogólna kondycja gospodarki oraz portfeli konsumentów powoduje spadek zainteresowania zbędnymi wydatkami, do których należą zakłady gier.
wykres nastrojów konsumentów
Spadek nastrojów konsumentów wiodzącej gospodarki świat, czyli USA

Poza tematyką lotto, jestem fanem analizowania rynków finansowych. Z mojej wiedzy wynika. że kilka lat temu, podczas pandemii, gospodarki krajów na całym świecie przeżyły szok. Duża część branż była zamknięta, łącznie z organizatorami loterii. Po pandemii popyt na gry losowe odbudował się dzięki przeniesieniu sprzedaży do internetu. Jednak to teraz, kilka lat po pandemii, zaczynamy odczuwać skutki wysokiej inflacji. Z powodu inflacji podniesiono stopy procentowe, co spowodowało, że większość ludzi musi oszczędzać pieniądze z powodu wysokich cen w sklepach oraz wyższych rat kredytów.

Spadki sprzedaży Lotto w poszczególnych krajach

  • Loteria stanowa Illinois Lottery zaczęła rok 2023 ze spadkiem sprzedaż 9% w styczniu 2024r.
  • National Lottery z Wielkiej Brytanii poinformowała, że spadek sprzedaży w 2023 r. wyniósł 4% względem roku poprzedniego.
  • Loteria chińska (China's State Lottery) zanotowała spadek sprzedaży na poziomie 13,2% w lutym.
  • Loteria stanowa Massachusetts Lottery zanotowała spadek 8,9% we wrześniu 2022 r.

Zaskakującym względem tych wiadomości jest fakt, że w Polsce sprzedaż Totalizatora Sportowego pobiła kolejny wysoki rekord w roku 2023 r. Jestem jednak ciekaw, czy uda się to w roku 2024, kiedy mamy ogólne zniechęcenie przedłużającymi się problemami z wysokimi kosztami życia.


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj