Kumulacja Lotto: 11 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 400 000 000 zł

Kto nie może grać w Lotto i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024, , Udostępnij:

Istnieją pewne grupy obywateli, którzy prawnie nie mogą zawierać zakładów Lotto i innych gier liczbowych. Może to wynikać z ograniczenia wiekowego, nakazu sądowego, oraz regulaminu organizatora gier losowych.

Ograniczenie wiekowe

Ustawa o grach hazardowych jasno przewiduje, że osoby małoletnie nie mogą zawierać zakładów. Ustawa hazardowa została opublikowana 19 listopada 2009 roku. Zgodnie z ustawą, w grze nie mogą uczestniczyć osoby niepełnoletnie, czyli poniżej 18 roku życia. Zakaz ten dotyczy nie tylko Lotto, ale także innych gier losowych (kasynowych, zakładów bukmacherskich, pokera, loterii).

Ustawa hazardowa, rozdział 4, art. 27, ust. 2: "W grach losowych, z wyjątkiem loterii fantowych i loterii promocyjnych, mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat".

Ograniczenie wiekowe wynika z faktu, że osoba niepełnoletnia nie potrafi umiejętnie regulować swoich emocji, np. nie radzi sobie ze stresem, oraz błędnie może interpretować grę o wyniku losowym jako źródło przyjemności. Wczesne zaczęcie przygody z hazardem powoduje też trwalsze uzależnienie.

Ograniczenie sądowe

Osoby skazane za przestępstwo popełnione w związku z udziałem w grach hazardowych, lub w związku z urządzaniem gier hazardowych mogą dostać zakaz uczestnictwa w grach losowych. Zakaz może dotyczyć też wstępu do ośrodków urządzających te gry. Sprawę tę reguluje Art. 41c. KK (kodeks karny). Warto nadmienić, że zakaz ten nie obejmuje uczestnictwa w loteriach promocyjnych.

Ograniczenia względem sprzedawców zakładów

W przypadku loterii promocyjnych Lotto takich jak np. "Loteriada", "Wygraj z Lotto", "Lotteria Świąteczna" także występują ograniczenia sprzedaży. Zazwyczaj regulamin tych promocji określa, że nie mogą w nich brać udział kolektorzy (czyli sprzedawcy), ani członkowie ich najbliższej rodziny.

Ograniczenia wobec pracowników Totalizatora Sportowego

Regulaminy loterii okresowych (np. "Loteriady") określają, że w promocji nie mogą brać udziału członkowie organów spółek Totalizator Sportowy, IGT Polska, pracownicy oraz współpracownicy. Dodatkowo w loteriach promocyjnych nie mogą brać udziału członkowie najbliższych rodzin wszystkich wspomnianych osób.


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj