Eurojackpot: 340 000 000 zł
Lotto: 2 000 000 zł

Lotto, a podatek - kiedy zaplacić i ile?


Opublikowano: 09.01.2015 (Zaktualizowano: 18.12.2020),

W artykule przedstawiono podstawy opodatkowania gier liczbowych Lotto. Dowiesz się z niego, ile Totalizator Sportowy potrąci z wygranej pieniężnej przy odbiorze, na poczet podatku od gier, który jest ustanowiony prawnie.

Jednego można być w życiu pewnym - śmierci oraz podatków. Nie inaczej jest w grach liczbowych. Zależnie od tego, ile wygramy musimy uiścić podatek, ale czy naprawdę jest to sprawą skomplikowaną? Okazuje się, że nie i w większości przypadków nic nie będziemy musieli robić po ewentualnej wygranej pieniężnej. Warto jednak znać podstawy opodatkowania w lotto (wyniki Lotto), żeby realniej kierować swoją grą. Bo przecież może się okazać, że z tego powodu pula stopnieje nawet o kilka milionów złotych.

Podatek od głównej wygranej w Lotto

Główne wygrane w Lotto są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%, z tego powodu, że zawsze przekraczają kwotę 2280 zł. I dla tego też z kwoty gwarantowanej 2 mln złotych gracz może liczyć jedynie na 1,8 mln złotych. Jest to kwestia, o której często zapominamy - im większa kumulacja tym większy podatek do zapłacenia. Od rekordowej wygranej 33 787 496,10 pewien gracz musiał oddać 3 378 749,61 zł podatku! To więcej niż kumulacja drugiego stopnia (3 mln zł). Jak odbywa się zapłata podatku? Jest on inkasowany przy odbiorze wygranej w Totalizatorze (Poradnik dla tych co wygrali główną wygraną). Totalizator Sportowy po pobraniu podatku odprowadza go do odpowiedniego urzędu skarbowego (dla gracza) do 20 dnia miesiąca następującego po pobraniu. Warto wspomnieć o tym, że podatek płaci się też od wygranych w konkursach w mediach czy w sprzedaży premiowej (gdy dostaje się zwrot/premię za obroty w danym sklepie), gdy przekraczają 760 zł.

Do jakiej kwoty wygranej w Lotto nie trzeba płacić podatku?

W przypadku gier liczbowy totolotka jest to kwota 2280 zł. Wygrane poniżej tych kwot nie są opodatkowane. Teoretycznie więc lepiej jest wygrywać mniej, ale częściej. Jednak to tylko teoria. W przypadku innych konkursów kwota to 760 zł jak podano wcześniej. Natomiast wygrane w kasynach naziemnych z odpowiednimi licencjami są zwolnione z podatku, warto jednak mieć zaświadczenie przy dużych wygranych - fisku może domagać się udokumentowania "dochodu" zwolnionego od podatku.

Czy potrzebne jest zeznanie podatkowe w przypadku wygranej na loterii

W przypadku wygranej nie musisz składać zeznania, gdyż to organizator jest płatnikiem i dba o odpowiednią dokumentację. W przypadku wygranych nieopodatkowanych gracz nie wykazuje kwoty w PIT-37, gdzie zawiera swoje zarobki. Organizator nie przesyła też deklaracji np. PIT-11. Jedynie w przypadku wygranych przekraczających 2280 zł, organizator płatnik sporządza deklarację PIT-8AR i przekazuje organom podatkowym.

Gdzie i jak odebrać wygraną w Lotto

Kwoty do 2 tys. złotych powinny być wypłacalne w kolekturach (gotówka). Resztę nagród odbierzemy w oddziałach Totalizatora. Jest ich 17 w różnych miejscach kraju, odbiór musi nastąpić do 60 dni po dniu losowania. Najczęstszą formą wypłaty dużych kwot jest przelew na rachunek, może być w kilku transzach.

Zagraniczne loterie, a podatek w Polsce

Udział w loteriach zagranicznych jest nielegalny z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, oznacza to, że nie można w nich brać udziału za pomocą internetu, będąc w Polsce. Wyjątkiem od tej reguły jest Eurojackpot - możesz w niego grać w Polsce. Oczywiście nikt nie zabroni obywatelowi na wyjeździe w innym kraju zagrać w legalną w Unii Europejskiej grę. Oczywiście od takiej zagranicznej wygranej obowiązuje podatek 10% do zapłacenia polskiemu fiskusowi. Jednak istnieje tutaj zasada unikania podwójnego opodatkowania i zależy to od umów od danego konkursu, w którym uzyskano wygraną pieniężną. Zastanawiający jest jednak fakt co z wygranymi, które nie podlegają rejestracji i wylegitymowaniu. Prawdopodobnie w przypadku małych wygranych nie obowiązuje podatek w danym państwie, ale należy to sprawdzić jeszcze w zasadach opodatkowania tego kraju. Wracając do Polski, warto wysłać zapytanie do izby skarbowej celem uzyskania interpretacji, czy za taką nagrodę trzeba płacić podatek. Podsumowując tę kwestię podatek należy się od nagród uzyskanych w Polsce, w innych państwach członkowskich UE, a także w innych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie posiadamy informacji na temat co z wygranymi z innych, niewymienionych obszarów.

Pamiętaj, aby w razie wątpliwości nie bazować na tym artykule, tylko skorzystać z fachowej porady prawnika! Między innymi dlatego, że informacje mogą się dezaktualizować.


Komentarze:

Avatar użytkownika Kate
Kate2022-08-11 15:08:06

Ciekawostka - według badań przeprowadzonych przez Tax Foundation, Amerykanie wydają około 70 miliardów dolarów na kupony loteryjne każdego roku. Jednak tylko 18 miliardów dolarów z tego wraca do zwycięzców - co oznacza, że za każdego dolara, który wydajesz na kupony loteryjne, otrzymujesz tylko 37 centów z powrotem.

Avatar użytkownika skrypter
skrypter2022-09-07 14:16:13

Rozumiem, że podatek w Eurojackpot jest taki sam?

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj