Kumulacja Lotto: 6 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 150 000 000 zł

Lotto, a podatek: kiedy zapłacić i ile?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020, , Udostępnij:

W grach Lotto obowiązuje podatek 10% od wygranej kwoty. W artykule przedstawiono szczegółu opodatkowania gier liczbowych. Możesz skorzystać też z prostego kalkulatora podatku w drugim akapicie.

Podatek od głównej wygranej

Główne wygrane w Lotto są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%, z tego powodu, że zawsze przekraczają kwotę 2280 zł. I dla tego też z kwoty gwarantowanej Lotto 2 mln złotych gracz może liczyć jedynie na 1,8 mln złotych. Jest to kwestia, o której często zapominamy, im większa kumulacja, tym większy potencjalny podatek do zapłacenia.

Kalkulator Podatku od Wygranej

Kwota wygranej:

Jak odbywa się zapłata podatku?

Podatek jest inkasowany przy odbiorze wygranej w oddziale Totalizatora Sportowego (Poradnik postępowania dla tych, co wygrali duże pieniądze). Okazuje się, że w większości przypadków nic nie będziemy musieli robić po ewentualnej wygranej pieniężnej.

Do jakiej kwoty wygranej w Lotto nie trzeba płacić podatku?

W przypadku gier liczbowych Lotto kwota nieopodatkowana to 2280 zł. Wygrane poniżej tych kwot nie są opodatkowane. W przypadku innych loterii i konkursów kwota to 2 tys. zł. Natomiast wygrane w kasynach naziemnych z odpowiednimi licencjami są zwolnione z podatku. Warto jednak mieć zaświadczenie przy dużych wygranych, ponieważ fiskus może domagać się udokumentowania "dochodu" zwolnionego od podatku.

Czy potrzebne jest zeznanie podatkowe w przypadku wygranej na loterii?

W przypadku wygranej Lotto nie musisz składać zeznania, gdyż to organizator jest płatnikiem i dba o odpowiednią dokumentację. W przypadku wygranych nieopodatkowanych gracz nie wykazuje kwoty w PIT-37, gdzie jest miejsce na zarobki. Organizator nie przesyła też żadnej deklaracji, np. PIT-11. Jedynie w przypadku wygranych przekraczających 2280 zł, organizator płatnik sporządza deklarację PIT-8AR i przekazuje organom podatkowym.

Przeczytaj, gdzie i jak odebrać wygraną z Lotto.

Podatek od wygranych w zagranicznych loteriach

Udział w loteriach zagranicznych jest nielegalny z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, oznacza to, że nie można w nich brać udziału za pomocą internetu, będąc w Polsce. Wyjątkiem od tej reguły jest Eurojackpot, bo możesz w niego grać w Polsce.

Oczywiście nikt nie zabroni obywatelowi na wyjeździe w innym kraju zagrać w legalną w Unii Europejskiej grę. Oczywiście od takiej zagranicznej wygranej obowiązuje podatek 10% do zapłacenia polskiemu fiskusowi. Jednak istnieje tutaj zasada unikania podwójnego opodatkowania i zależy to od umów międzynarodowych oraz od danej gry.

Wracając do Polski, warto wysłać zapytanie do izby skarbowej celem uzyskania interpretacji, czy za zagraniczną nagrodę trzeba płacić podatek. Nie posiadamy informacji na temat co z wygranymi z innych obszarów gospodarczych, nienależących do Unii europejskiej.

W razie wątpliwości skorzystaj z fachowej porady doradcy podatkowego.


Komentarze:

Avatar użytkownika Kate
Kate11.08.2022 15:15:08

Ciekawostka - według badań przeprowadzonych przez Tax Foundation, Amerykanie wydają około 70 miliardów dolarów na kupony loteryjne każdego roku. Jednak tylko 18 miliardów dolarów z tego wraca do zwycięzców - co oznacza, że za każdego dolara, który wydajesz na kupony loteryjne, otrzymujesz tylko 37 centów z powrotem.

Avatar użytkownika skrypter
skrypter07.09.2022 14:14:16

Rozumiem, że podatek w Eurojackpot jest taki sam?

Avatar użytkownika Sebo
Sebo24.07.2023 18:18:09

Wow, w sumie nigdy nie myślałem o tym, że z wygranej w lotto muszę od razu zapłacić podatek. Dzięki za otworzenie mi oczu na to!

Avatar użytkownika Majka78
Majka7802.10.2023 16:16:27

Bo nie musisz, tzn. płacisz ale nie bezpośrednio, kwota jest odciągana z wygranej.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj