Eurojackpot: 250 000 000 zł
Lotto: 10 000 000 zł

Przekręt w Mini Lotto!?


Opublikowano: 23.12.2014 (Zaktualizowano: 28.07.2022),

Wczorajsze wyniki Mini Lotto (22.12.2014) wzbudziły dużo skrajnych emocji u graczy. Podniosła się wrzawa, że Totalizator oszukuje ludzi w losowaniach, lub manipuluje nimi, aby zwiększać kumulacje. Powodem było to, że w mini lotku wylosowano kolejno liczby 29, 30, 31, 32, 42.

Wyniki Mini Lotto są ustawione?

Bezduszna maszyna patrząc na podane wyniki nie znajdzie w nich nic szczególnego, to tylko pięć różnych liczb z ogólnej puli 42, w przypadkowej kolejności. Człowiek jest jednak taką istotą, która w przypadku dużych pieniędzy nie kieruje się rozumem i logiką. Pieniądze, choć nie są najważniejsze w życiu, kierują nami i naszym postrzeganiem rzeczywistości. Człowiek nie potrafi prawidłowo ocenić losowości ciągu liczb, w tym wyników lotto. Ta umiejętność wynika z wysokiego rozwoju mózgu, jego dwóch półkul, zarówno tej odpowiedzialnej za logiczne myślenie, jak i tej związanej z emocjami. Są one ze sobą połączone. Testy naukowców wykazały, że nawet ptak odbiera losowość lepiej niż człowiek. Test polegał na wybraniu kilku elementów z jakiegoś zestawu. Człowiek, w przeciwieństwie do mniej rozwiniętego organizmu szuka sensu w losowych wynikach. I w efekcie cztery kolejno wylosowane liczby są dla nas dziwne.

Mini Lotto, a matematyka

Ale spójrzmy na to bardziej analitycznie. Załóżmy, że kule używane do losowań Mini Lotto zamiast namalowanych numerków mają tylko 42 różne kolory, a my wybieramy 5 na naszym kuponie. Pewnego dnia w losowaniu padają kolory:

szary, żółty, czerwony, fioletowy, brąz

Są one równoważne numerom:

29, 30, 31, 32, 42

Proszę ocenić teraz losowość losowania "kolorowego". Kolory zagłuszyły wrażenie braku losowości i nikt nie powie, że jest ono ustawione. To wystarczalny dowód. Co więcej, z naukowego punktu widzenia prawdopodobieństwo trafienia każdej możliwej kombinacji w Mini Lotto jest takie samo w każdym losowaniu. Mówi się, że "losowania nie mają pamięci" i nowe nie zależą od poprzednich. Prawdopodobieństwo trafienia głównej wygranej w tej grze liczbowej wynosi jak jeden do 850 668. Oznacza to, że dopiero po wysłaniu takiej ilości kuponów możemy być pewni na 100% wygranej piątki.

Czy Totalizator Sportowy oszukuje?

Tego prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy, ale z logiki wynika, że organizator gier ma prawdopodobieństwo po swojej stronie. Dodatkowo stawki wygranych i kosztów są tak wyliczone, aby przynosić zysk spółce. Nie ma powodu żeby oszukiwać, przynajmniej czysto teoretycznie. Jak to mówią po co ryzykować wpadkę, gdy jest się na wygranej pozycji?


Komentarze:

Avatar użytkownika Kate
Kate2016-07-07 16:57:51

pamiętne losowanko, kantowanko

Avatar użytkownika Kate
Kate2022-08-11 15:01:45

Lotto to gra losowa i nie ma sposobu, aby zagwarantować, że wygrasz. Jeśli jednak obawiasz się, że zostaniesz oszukany, ważne jest, aby wiedzieć, że system jest tak skonfigurowany, że niemożliwe jest, aby ktokolwiek sfałszował grę. Loterie są prowadzone przez komputer, a wszystkie numery są losowane z maszyny totalizatora (ta co miesza kulki w bębnie). Nie ma żadnej interakcji z człowiekiem - maszyna po prostu wypluwa losowe liczby sama z siebie (kulki). Nie ma sposobu, aby przewidzieć, jaki numer będzie następny, więc niemożliwe jest, aby ktokolwiek oszukiwał.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj