Eurojackpot: 45 000 000 zł
Lotto: 5 000 000 zł
Wynikilotto.net.pl nie współpracuje z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., jedynym oficjalnym źródłem wyników Lotto.

Przekręt w Mini Lotto!?


23.12.2014,


Przekręt w Mini Lotto!?

Wczorajsze wyniki Mini Lotto wzbudziły dużo skrajnych emocji u graczy. Podniosła się wrzawa, że Totalizator oszukuje ludzi w losowaniach, lub manipuluje nimi, aby prowokować kumulacje. Co było powodem? W mini lotku wylosowano liczby 29, 30, 31, 32, 42.

Wyniki Lotto ustawione?

Bezduszna maszyna patrząc na podane wyniki nie znajdzie w nich nic szczególnego, ot podane pięć różnych numerów z puli 42, w kolejności losowej. Ale człowiek jest taką istotą, która nie kieruje się rozumem i logiką, kiedy idzie o wielkie pieniądze. Pieniądze, mimo, że nie najważniejsze w życiu kierują nami i postrzeganiem rzeczywistości. Człowiek nie potrafi poprawnie ocenić losowości ciągu liczb, w tym wyników lotto. Z biologicznego punktu widzenia jest to związane z wysokim rozwinięciem mózgu, jego obu półkul, zarówno tej odpowiedzialnej za logiczne myślenie jak i tej związanej z emocjami. Są one ze sobą połączone. Testy naukowców pokazały, że nawet ptak lepiej postrzega losowość niż człowiek. Test polegał na wyborze paru elementów ze zbioru. Istota ludzka w przeciwieństwie do mniej rozwiniętego organizmu zawsze doszukuje się sensu w wynikach losowych. I tak, w związku z tym 4 kolejno wylosowane liczby są dla nas dziwne.

Lotto, a matematyka

Ale spójrzmy na to bardziej analitycznie. Załóżmy, że kule używane do losowań Mini Lotto zamiast namalowanych numerków mają tylko 42 różne kolory, a my wybieramy 5 na naszym kuponie. Pewnego dnia w losowaniu padają kolory:

szary, żółty, czerwony, fioletowy, brąz

Są one równoważne numerom:

29, 30, 31, 32, 42

Proszę ocenić teraz losowość losowania "kolorowego". Kolory zagłuszyły wrażenie braku losowości i nikt nie powie, że jest ono ustawione. To wystarczalny dowód. Co więcej, z naukowego punktu widzenia prawdopodobieństwo trafienia każdej możliwej kombinacji w Mini Lotto jest takie samo w każdym losowaniu. Losowania nie mają pamięci i nowe nie zależą od starych. Prawdopodobieństwo trafienia głównej wygranej w tej grze liczbowej wynosi jak jeden do 850 668. Oznacza to, że dopiero po wysłaniu takiej ilości kuponów możemy być pewni na 100% wygranej piątki.

Czy Totalizator Sportowy oszukuje?

Tego prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy, ale z logiki wynika, że organizator gier ma prawdopodobieństwo po swojej stronie. Dodatkowo stawki wygranych i kosztów są tak wyliczone, aby przynosić zysk spółce. Nie ma powodu żeby oszukiwać, przynajmniej czysto teoretycznie. Jak to mówią po co ryzykować wpadkę, gdy jest się na wygranej pozycji?


Komentarze:

Avatar użytkownika Kate
Kate2016-07-07 16:57:51

pamiętne losowanko, kantowanko

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj