Kumulacja Lotto: 10 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 45 000 000 zł

Jak często gracze nie odbierają wygranych w Lotto?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023, , Udostępnij:

Nierzadko gracze, po zagraniu w grę liczbową lub loterię pieniężną, nie sprawdzają wyników i przez to nie odbierają swoich wygranych. Często kupon lotto zostaje zgubiony, a o wygranej dowiadują się dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Poniżej przedstawiamy kilka faktów związanych z nieodebranymi nagrodami pieniężnymi w Polsce.

Największe nieodebrane wygrane

Bez zbędnych opowiadań, największe nieodebrane wygrane w Lotto wynosiły 17 milionów złotych w przypadku Chojnic oraz 11,8 miliona złotych w przypadku Wejherowa. Te wygrane zostały bezpowrotnie utracone. Okres na odbiór wygranej wynosi zazwyczaj dwa miesiące, a czas reklamacyjny cztery miesiące, co daje łącznie pół roku. Niestety, Polacy nie odbierają również mniejszych wygranych, które są znacznie liczniejsze. Wspomniana wcześniej rekordowa kumulacja wyniosła 51 milionów złotych i była podzielona na trzy wygrane, z których jedna nie została odebrana. Ludzie rzadziej odbierają wygrane w grach innych niż Lotto, ponieważ jest ona najbardziej popularna i często uczestniczą w niej przypadkowi gracze, którzy zwykle nie interesują się tego typu rozrywką. Gracze biorący udział w innych grach zazwyczaj śledzą wyniki uważnie i nie przegapią swojej wygranej.

Polowanie na milionera

W historii zdarzały się głośne przypadki, gdy media pomagały w poszukiwaniu milionerów. Na przykład w przypadku zwycięzcy z Bolimowa media z całego kraju prowadziły poszukiwania. Ruszona została kampania społeczna, która doprowadziła właściciela kuponu do jednego z oddziałów Totalizatora Sportowego, gdzie ostatecznie odebrał niewyobrażalną kwotę 29,5 miliona złotych. Podobnie głośny był przypadek gracza z Tarnowskich Gór, który nie zgłosił się po wygraną ponad miesiąc po jej ogłoszeniu. Dzięki pomocy lokalnych mediów ostatecznie zgłosił się on i odebrał wygraną w wysokości ponad 10,5 miliona złotych.

Co dzieje się z nieodebranymi pieniędzmi?

Nieodebrane pieniądze wracają do Totalizatora Sportowego, a ten posiada mechanizmy, dzięki którym może użyć tych pieniędzy jako nagrody w kolejnych losowaniach, np. poprzez uzupełnianie puli gwarantowanej w Lotto (2 mln zł.).

Jak to wygląda w innych krajach?

Na przykładzie loterii z New Jersey można stwierdzić, że Gracze Lotto tak naprawdę nie odbierają dużej części wygranych.

Podczas gdy organizatorzy loterii co roku wypłacają około 1,8 miliarda dolarów nagród w Lotto i innych grach co roku, to dziesiątki milionów są tracone bezpowrotnie przez Graczy, gdy nie potrafią, nie chcą lub zapomną ich odebrać.

W ciągu ostatnich ośmiu lat około 320 milionów dolarów wygranych zostało zaprzepaszczone przez grających. Wygrana jest anulowana w momencie, gdy prawowity właściciel nie pojawi się w kwaterze w celu odebrania nagrody w ciągu roku, co jest wymogiem tamtejszej loterii.

Źródło: finanse.wp.pl


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj