Eurojackpot: 300 000 000 zł
Lotto: 12 000 000 zł

Komunikat dla uczestników gier hazardowych w sieci


Opublikowano: 19.11.2014,

Na oficjalnej stronie służby celnej pojawił się komunikat dotyczący odpowiedzialności karnej osób grających w zagraniczne gry losowe lub zakłady wzajemne w internecie. Wyjątkiem są te firmy, które dostały pozwolenie ale jest ich niewiele i są to głównie polskie placówki.

Co obejmuje zakaz?

- zabronione jest uczestnictwo w grze losowej zagranicznej lub zakładzie wzajemnym zagranicznym (popularne buki) pod groźbą kary grzywny lub pozbawienia wolności na mocy art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego. Można zastosować też te kary łącznie.
- zakazane jest organizowanie gier hazardowych przez sieć, o czego jest wyjątek w postaci zakładów wzajemnych, na które udzielono zezwolenia (listę zezwoleń znajdziesz po adresem: http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/4599432/Zezwolenia+na+urz%C4%85dzanie+zak%C5%82ad%C3%B3w+wzajemnych-+internet), na mocy ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Działania Służby Celnej

Wymieniona instytucja prowadzi rozpoznanie mające na celu namierzenie użytkowników wymienionych gier hazardowych organizowanych w sieci bezprawnie na terenie Polski. Celem jest zapobieganie łamania prawa w tym aspekcie. Do działań należy zwalczanie reklam gier hazardowych, osób czerpiących zyski z pozyskiwania nowych klientów dla branży, przestępstw skarbowych oraz uczestników gier. Służba Celna dysponuje już danymi na temat 24 000 graczy, którzy brali udział w zagranicznych grach hazardowych. 17 700 graczy pozyskało kwotę wygranych 29 mln zł.

Kary wobec graczy

Kara dla graczy za udział w opisanym procederze może wynieść od 560 zł do 16.128.000 zł według art. 107 § 2 w zw. z § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Obecnie udało nam się znaleźć jeden taki zweryfikowany przypadek (właściciel strony z typami dostał nakaz zapłaty kary w wysokości ok 2500 zł oraz kosztów sądowych 500 zł). Przypadki karania za reklamowanie hazardu na stronach są znane natomiast od dawna.

Co robić?

Dobre pytanie.. w liście na stronie Służby Celnej czytamy o instytucji czynnego żalu. Opiera on się na art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Można dzięki nie mu uniknąć kary za przestępstwo, ale trzeba się liczyć z przepadnięciem wygranych. Aby dokonać czynnego żalu trzeba spełnić kilka warunków, o których przeczytasz w źródle podanym na końcu artykułu.

Źródło: http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/2UWl/content/komunikat-dla-uczestnikow-gier-hazardowych-w-sieci


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj