Kumulacja Lotto: 6 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 150 000 000 zł

Uczestnictwo w nielegalnych grach hazardowych

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 , , Udostępnij:

Na oficjalnej stronie służby celnej pojawił się komunikat dotyczący odpowiedzialności karnej osób grających w zagraniczne gry losowe, lub zakłady wzajemne w internecie.

Udział w zagranicznej grze hazardowej, lub w grze hazardowej urządzanej, lub prowadzonej wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych, lub warunkom koncesji, lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Uczestnik nielegalnie urządzanej gry hazardowej podlega też karze pieniężnej w wysokości 100% uzyskanej wygranej bez pomniejszenia o wpłacone stawki. - źródło komunikatu

Co obejmuje zakaz uczestnictwa w nielegalnych grach online?

  • Zabronione jest uczestnictwo w grze losowej zagranicznej, lub zakładzie wzajemnym zagranicznym (popularni bukmacherzy) pod groźbą kary grzywny, lub pozbawienia wolności na mocy art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego. Można zastosować też te kary łącznie.
  • Zakazane jest organizowanie gier hazardowych przez internet, od czego jest wyjątek w postaci zakładów wzajemnych, na które udzielono zezwolenia (lista zezwoleń na zakłady wzajemne przez internet), na mocy ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Działania Służby Celnej

Wymieniona instytucja prowadzi rozpoznanie mające na celu namierzenie użytkowników wymienionych gier hazardowych organizowanych w sieci bezprawnie na terenie Polski. Celem jest zapobieganie łamania prawa w tym aspekcie. Do działań należy zwalczanie reklam nielegalnych gier hazardowych, osób czerpiących zyski z pozyskiwania nowych klientów dla branży, przestępstw skarbowych oraz uczestników gier. Służba Celna dysponowała już w 2014 roku danymi na temat 24 000 graczy, którzy brali udział w zagranicznych grach hazardowych. 17 700 graczy pozyskało kwotę wygranych 29 mln zł.

Kary wobec graczy, którzy grają w nielegalne gry pieniężne

Kara dla graczy za udział w opisanym procederze może wynieść od 560 zł do 16.128.000 zł według art. 107 § 2 w zw. z § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Obecnie udało nam się znaleźć jeden taki zweryfikowany przypadek (właściciel strony z typami dostał nakaz zapłaty kary w wysokości ok. 2500 zł oraz kosztów sądowych 500 zł).

Co robić jeśli grałeś nielegalnie online?

W liście na stronie Służby Celnej czytamy o instytucji czynnego żalu. Opiera on się na art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Można spróbować dzięki nie mu uniknąć kary za przestępstwo, ale trzeba się liczyć z przepadnięciem wygranych. W celu dokonania czynnego żalu trzeba spełnić kilka warunków, o których przeczytasz w źródle podanym na końcu artykułu. Nie jest to porada prawna, skontaktuj się z prawnikiem, aby uzyskać profesjonalną pomoc.


Komentarze:

Avatar użytkownika mentolowy
mentolowy02.10.2023 16:16:15

To pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących hazardu online. Lepiej trzymać się legalnych opcji i nie ryzykować! Osobiście mnie nie ciągnie do nielegalnych operatorów.. szkoda czasu.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj