Kumulacja Lotto: 11 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 400 000 000 zł

Ustawa hazardowa w Polsce, a rynek legalnych zakładów i gier liczbowych

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023, , Udostępnij:

W ostatnich latach rynek legalnych zakładów i gier liczbowych w Polsce podlegał znaczącym zmianom, głównie z powodu nowelizacji ustawy hazardowej z 2017 roku. Ta regulacja prawna wprowadziła wiele istotnych zmian, mających na celu zarówno ochronę konsumentów, jak i regulację funkcjonowania rynku hazardowego w Polsce.

Historia ustawy hazardowej w Polsce

Aby zrozumieć zmiany wprowadzone przez nowelizację ustawy hazardowej z 2017 roku, warto spojrzeć na historię regulacji dotyczących rynku hazardowego w Polsce. Pierwsza ustawa hazardowa została przyjęta w 1992 roku, a od tego czasu była wielokrotnie modyfikowana. W 2017 roku weszła w życie istotna nowelizacja, która wprowadziła m.in. zakaz działalności nielegalnych operatorów i wprowadziła restrykcje dotyczące reklamy hazardu. Mniejsze poprawki pojawiały się też w latach następnych (2020, 2022).

W międzyczasie pojawiały się projekty poselskie bardziej otwarte na pokera i hazard w zagranicznych firmach, jednak nie udało się ich przegłosować w sejmie.

19 października 2015 roku odbyła się konferencja naukowa pt. O skutkach braku notyfikacji przepisów technicznych ustawy o grach hazardowych dla wymiaru sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorem była PAN. Celem spotkania było dokształcenie się prawników, którzy na co dzień muszą wydawać orzeczenia w tych trudnych sprawach. Przedstawiono interpretacje w związku z brakiem notyfikacji i możliwe procedury do zastosowania przez sądy.

Nowelizacja z 2017 roku

Głównym celem nowelizacji ustawy hazardowej z 2017 roku było zwiększenie ochrony konsumentów poprzez ograniczenie dostępu do nielegalnych i nieuczciwych operatorów hazardowych. Jednym z najważniejszych aspektów nowych przepisów była konieczność posiadania licencji przez operatorów oferujących zakłady i gry liczbowe na polskim rynku. Tylko operatorzy posiadający taką licencję mogą legalnie działać i reklamować swoje usługi w Polsce. Podmioty niespełniające regulacji znalazły się w rejestrze domen zakazanych.

Również istotną zmianą wprowadzoną przez nowelizację z 2017 roku były ograniczenia w reklamie hazardowej. Reklamy gier liczbowych i zakładów muszą teraz spełniać szereg restrykcji, takich jak ograniczenia dotyczące czasu emisji i treści reklam. Celem tych restrykcji jest ochrona osób nieletnich oraz ograniczenie wpływu reklamy hazardowej na społeczeństwo.

Największą rewolucją było wprowadzenie monopolu Totalizatora Sportowego na gry kasynowe w internecie i gry liczbowe co otworzyło drogę do organizacji gier Lotto przez internet.

  • Sprecyzowano warunki, jakie muszą być spełnione przez spółki prowadzące tego typu działalność.
  • Zmieniono pozwolenia na poszczególne gry, np. urządzanie gier na automatach będzie możliwe tylko w kasynach lub salonach gier Lotto (TS).
  • Będzie można kontrolować zmiany w kapitale zakładowym spółek prowadzących działalność hazardową.
  • Sposób decydowania o zaliczeniu gry/zakładu do kategorii hazardowej.
  • Podatki od gier liczbowych.

Skutki dla rynku legalnych zakładów i gier liczbowych

Nowelizacja ustawy hazardowej z 2017 roku miała znaczący wpływ na rynek legalnych zakładów i gier liczbowych w Polsce. Po pierwsze, wprowadzenie obowiązku posiadania licencji spowodowało, że wiele nielegalnych operatorów zniknęło z rynku. Operatorzy, którzy spełniali wymagania i uzyskali licencję, zyskali większe zaufanie konsumentów i mogli prowadzić swoją działalność w pełni legalnie.

Kolejnym istotnym skutkiem nowelizacji było ograniczenie reklamy hazardu. To zagadnienie było przedmiotem intensywnych debat, ponieważ niektórzy uważali, że reklama może prowadzić do uzależnień i problemów z hazardem.

Nierozwiązanym problemem jest gra sportowa - Poker, która nadal jest zakazana.

Źródło: Isap.sejm.gov.pl - Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych


Komentarze:

Avatar użytkownika Sebo
Sebo24.07.2023 18:18:14

To interesujące, że Poker wciąż jest zakazany, mimo że jest to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Ciekawe, czy ta polityka kiedyś się zmieni.

Avatar użytkownika mentolowy
mentolowy02.10.2023 16:16:17

Ale zakaz gry sportowej, takiej jak poker, pozostaje nierozwiązanym problemem... Czy jesteśmy teraz bliżej uregulowania tego obszaru?

Avatar użytkownika karol15
karol1502.10.2023 16:16:19

Słyszałem, że nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach pojawiają się dyskusje na temat regulacji gier lootbox w grach komputerowych. 🎮📦 Jak myślicie, czy to jest coś, co powinno być bardziej uregulowane?

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj