Kumulacja Lotto: 7 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 110 000 000 zł

Nowoczesne sposoby typowania: Czy sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć liczby Lotto?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024, , Udostępnij:

Ostatnia popularność narzędzi SI typu Chat GPT i Bard, spowodowała naturalną ciekawość wśród graczy gier liczbowych Lotto. Mowa w szczególności o modelach językowych, w skrócie nazywanych sztuczną inteligencją (SI). Gracze z różnych krajów zastanawiają się bowiem, czy sztuczna inteligencja może przewidzieć wyniki losowań?

SI nie potrafi prognozować liczb przyszłych losowań Lotto

Są dwa główne powody, dla których SI nie potrafi przewidzieć liczb. Pierwszym z nich jest sama natura losowania liczb w loteriach. Proces losowania jest bardzo złożony fizycznie, a więc wybór kul z bębna maszyny losującej jest całkowicie losowy. Drugim powodem jest fakt, że model językowy odpowiada na pytania użytkowników w sposób częściowo losowy wybierając kolejne słowa na podstawie danych, których nauczył się wcześniej. SI robi to bezrozumnie dopasowując tekst, który już kiedyś widział lub stosując proste wnioskowanie. Dlatego próby typowania wygrywających liczb do Lotto za pomocą sztucznej inteligencji są bezskuteczne i kończą się typową bezsensowną paplaniną. Co więcej, modele językowe nawet nie rozumieją zasad polskich gier liczbowych.

Przypadkowa wygrana za pomocą Chat GPT

Internautom zdarzało się, że liczby wymyślone przez Chat GPT zostały wylosowane w Lotto. Jednak nie ma najmniejszego dowodu, że proces wytypowania liczb bazował na świadomym rozumieniu procesu losowania.

Świat obiegła wiadomość, że Patthawikorn Boonrin z Tajlandii wygrał 2 tys. tajlandzkich batów (ok 250 zł) w Lotto, dzięki liczbom zaproponowanym przez Chat GPT. Gracz ten poprosił o liczby do grania, wcześniej pokazując chatowi GPT wyniki historycznych losowań.

Czy w przyszłości maszyny posiadające inteligencję będą lepsze w przewidywaniu wyników losowań?

W momencie, kiedy powstanie maszyna posiadająca prawdziwą inteligencję, stanie ona przed tymi samymi problemami co ludzie grający w Lotto. Zaletą maszyny ze sztuczną inteligencją jednak będzie znacznie większa moc obliczeniowa od mózgu gracza.

historia rozmowy użytkownika z chatem GPT
Zapytałem Chat GPT czy poda mi liczby na kolejne losowanie Lotto

Problemy do rozwiązania:

  • Brak bazy wyników historycznych - modele językowe SI nie posiadają baz danych liczb, które mogłyby analizować. Dodatkowo nie rozumieją statystyki na poziomie inteligentnym.
  • Brak wad systemów loteryjnych - ponieważ systemy loteryjne są bardzo pieczołowicie projektowane i sprawdzane audytami, brak w nich istotnych wad, które mogłyby dać przewagę sztucznej inteligencji w przewidywaniu wyników. Organizatorzy często wymieniają zestawy kul oraz robią losowania próbne. Algorytmy losujące bazują na silnych kwantowych generatorach liczb.
  • Złożoność systemów loteryjnych - złożoność procesu losowania liczb, niezależnie czy jest ono mechaniczne czy algorytmiczne, powoduje, że analiza modelowa jest bardzo trudna. Proces, który u podstaw jest deterministyczny zamienia się w proces stochastyczny. Przez to nawet rozwinięta sztuczna inteligencja nie będzie w stanie przewidzieć wyników Lotto.

Czy programy tupu Polska Lotto AI, ailotto.pl to ściema?

W związku z tym, że modele językowe podobnie jak ludzie nie rozumieją procesów losowych, wszelkie narzędzia typu Lotto AI należy traktować jak ściemę. Nie warto z nich korzystać, ani za nie płacić.


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj