Zakupiłeś już swój zakład Lotto lub innej gry liczbowej, ale co dalej? Żeby odebrać ewentualną wygraną, twój kupon musi być niezniszczony oraz autentyczny (niepodrobiony).
Podsumowując niniejszy artykuł, aby ochronić kupon przed zniszczeniem staraj się, aby twój kupon nie był narażony na ekstremalne żadne warunki atmosferyczne oraz wystrzegaj się uszkodzeń mechanicznych. Dokładna instrukcja w dalszej części.
Papier, na którym są nadrukowane twoje liczby, logo gry, data losowania oraz kod kreskowy to tzw. papier termiczny. Jest to papier podobny do tego używanego w paragonach, ale o zwiększonej wytrzymałości. Papier taki ma specjalną powłokę powlekaną termo chromatycznie. Drukarka w punkcie Lotto, gdy drukuje liczby ogrzewa tę kalkę w uporządkowany sposób tworząc czarne napisy lub symbole.
Przykładowy papier, który wykorzystuje się w produkcji rolek termicznych do drukarek Lotto to TF50KS-E (produkowany przez Nippon Paper Industries Co Ltd). Przykładowa drukarka wykorzystywana w punktach Lotto to Bixolon SRP-350.
Co oznaczają znaki na odwrocie kuponu Lotto? (Instrukcja)
Rysunkowe piktogramy (znaki) na odwrocie kuponu informują, jak posługiwać się wydrukowanym kuponem, żeby go nie zniszczyć.
Nie zgniatać
Nie należy kuponu Lotto zgniatać, ani wielokrotnie składać. Może spowodować to dużą trudność w odczytaniu go na terminalu (lottomacie) w kolekturze, co może skutkować problemami w odbiorze wygranej. Przez zgniatanie i nadmierne składanie można zniszczyć kupon poprzez rozerwanie go na strzępy.
Nie wystawiać na deszcz
Znak parasolki oraz kropelek wody oznacza, że nie można kuponu Lotto wystawiać na deszcz, ani trzymać w wilgotnym miejscu. Może on w efekcie zamoknąć lub zapleśnieć. Może to skutkować rozmyciem się kodu kreskowego lub rozerwaniem kuponu.
Nie naświetlać
Kuponu Lotto nie należy wystawiać na pełne słońce ani naświetlać bezpośrednio źródłem światła sztucznego np. latarkami. Ryzykujemy w ten sposób wyblaknięciem kuponu.
Nie nagrzewać
Maksymalna bezpieczna temperatura do przechowywania kuponu to 25 stopni celsjusza. Długotrwałe przegrzewanie kuponu może go zniszczyć. Niedopuszczalne jest trzymanie kuponu blisko źródeł ognia, lub ogrzewania centralnego.
Nie oblewać cieczami
Aby ochronić kupon Lotto przed zniszczeniem, oprócz wymienionych porad, należy uważać żeby nie oblać go jakąkolwiek cieczą. Rozlanie płynu na kuponie może go całkowicie zniszczyć. Co najważniejsze, pamiętaj żeby nie wrzucać spodni lub innych części gaderoby do pralki, jesli nie wyjąłeś z nich swoich kuponów.
Oprócz tego na odwrocie wydrukowanego zakładu gry liczbowej znajdziemy informacje o odpowiedzialnej grze, że gry liczbowe są dla dorosłych oraz logo organizatora.
A co zrobić jeśli twój kupon już uległ zniszczeniu?
Najczęstszymi defektami kuponów Lotto lub innych gier (Eurojackpot, Mini, Multi) to podarte rąbki kuponu, plamy oraz pogięcia. Jeśli kod kreskowy pozostał nienaruszony, oraz terminal jest w stanie odczytać kod kreskowy, zazwyczaj taki kupon można spieniężyć.
Jeśli kupon uległ znacznemu zniszczeniu, należy złożyć reklamację w jednym z oddziałów totalizatora Sportowego, który stwierdzi jego autentyczność i czy wygraną można wypłacić pomimo zniszczenia dowodu zawarcia zakładu.
Zgubiłem swój kupon - co teraz?
Teoretycznie jeśli nie posiadasz kuponu nie przysługuje Ci wygrana - nie ważne czy go zgubiłeś, czy zniszczyłeś.
Praktycznie, zdarzają się przypadki wypłat Lotto bez kuponu. W 2002 roku Wrocławianin Franciszek Majka wyrzucił swój kupon. Kiedy zorientował się, że powinien wygrać miliony złotych skierował sprawę do sądu. Sąd wydał wyrok na jego korzyść i Totalizator Sportowy wypłacił mu należność. W takich przypadkach warto mieć jak najwięcej danych dotyczących danego kuponu - datę, liczby, nazwę gry, punkt zawarcia, aby zwiększyć szansę na szczęśliwe odebranie wygranej.
Gracze mają różne dziwne sposoby na przechowywanie kuponów. Większość z nich jest niestety jest kiepskim pomysłem ze względu na wspomniane w artykule niebezpieczeństwa. Dla przestrogi przeczytaj, gdzie schować kupon Lotto?