Zapraszam wszystkich chętnych fanów zdrapek do odwiedzenia wystawy w Muzeum w Praszce, która powstała z mojej kolekcji. Temat wystawy to "Od losów loteryjnych do zdrapek - krótka historia". Wystawa jest czynna od 4 września do 25 listopada 2023 r.
O czym jest wystawa?
Każdego dnia w Polsce w grach liczbowych i loteriach bierze udział kilka milionów osób. Wypełnia się odręcznie kupony do gier lub korzysta z losowego wyznaczania liczb, kupuje się losy loteryjne dostępne np. na festynach czy kupuje zdrapki lotto. W muzeum w Praszce masz niepowtarzalną okazję obejrzeć egzemplarze z mojej kolekcji, która obejmuje najstarsze polskie losy loteryjne, wszelkiej maści zdrapki, zarówno wydawane przez podmioty loteryjne, instytucje publiczne, firmy jak i wydawnictwa czytelnicze.Krótki rys historyczny
Zanim obejrzysz wystawę warto żebyś zapoznał się z bardzo krótką historią losów loteryjnych i zdrapek. Jeśli chcesz poznać szerszy kontekst pobierz folder wystawy, którego link znajdziesz na końcu artykułu.
W Polsce pierwszą loterię uruchomiono już w 1748 r., jednak dopiero w 1768 r. powstała loteria o stałym urzędowym charakterze. Przez lata miała ona duże znaczenie dla skarbu Państwa, a także dla stosunków życiowych ludności.
Losy loteryjne są zaliczane z punktu widzenia funkcji prawnych do grupy papierów wartościowych reprezentujących wierzytelności pieniężne, zaś z punktu widzenia form obrotu do papierów na okaziciela.
Przez lata loterie przyjmowały różne formy. Znane są loterie na cele charytatywne czy wojskowe. Loterie klasowe natomiast ukazywały się regularnie do I Wojny Światowej. Zarówno w okresie I WŚ jak i okresie międzywojennym ukazywały się losy loteryjne, a od lat 20 XX wieku regularnie pojawiały się w sprzedaży losy Polskiej Państwowej Loterii Klasowej.
Podczas II Wojny Światowej na terenie Polski pojawiły się loterie władz okupacyjnych oraz loterie organizowane w obozach jenieckich.
Po II WŚ wzorem II Rzeczpospolitej za rzecz ważną w polityce skarbowej uznano monopole. Jednym z nich był Polski Monopol Loteryjny. Generowane dochody pochodzące ze sprzedaży losów były niezależne od kondycji gospodarki i rolnictwa. Zakup losu wyzwalał emocję, dawał nadzieję wygranej i bogactwa.
Pierwsze udokumentowane, potwierdzone znaną datą emisji zdrapki są z 1991 roku. Polski Monopol Loteryjny zakończył emisję losów papierowych w marcu 1991 roku i w tym samym roku na podstawie wydanej zgody PML ukazała się zdrapka loterii Teletombola III. Przed denominacją zdrapki były wydawane przez Totalizator Sportowy, Polski Monopol Loteryjny czy gazety codzienne.
Współczesne formy loterii pieniężnych i zdrapek
Obecnie organizowana loteria pieniężna przez monopol hazardowy (TS) w Polsce to np. Kaskada, często nazywana mylnie grą liczbową. Inne loterie pieniężne to loterie promocyjne wydawane na podstawie zgody regulatora państwowego. Krótki epizod miała też loteria paragonowa organizowana przez rząd Polski.
Nowoczesne formy zdrapek to np. zdrapki sprzedawane przez Totalizator Sportowy. Inne zdrapki spotykane w Polsce to zdrapki promocyjne i konkursowe różnych firm czy koncernów np. spożywczych.
Przykładowe zdrapki historyczne, które zobaczysz podczas wystawy
Zostań kolekcjonerem zdrapek i losów
Kolekcjonerem zdrapek Lotto możę zostać każdy. Nie musisz postrzegać tych losów tylko jako okazja do gry, ale być może jako okazja do zbudowania fajnej kolekcji? Sprawdź mój poradnik dla kolekcjonerów zdrapek.
Lokalizacja wystawy
Muzeum w Praszce znajduje się na Placu Grunwaldzkim 15. Ceny biletów: normalny: 4 zł; ulgowy: 2 zł.
Link do wystawy: Muzeum.praszka.pl - "Od losów loteryjnych do zdrapek - krótka historia" (wystawa)
Link do pobrania folderu wystawy: Wystawa - od losów do zdrapek K J Walus.pdf