Historia gier liczbowych sięga 200 lat p.n.e. Chińczycy wpadli na ten pomysł aby finansować budowę Wielkiego Muru Chińskiego oraz zapewnić ciągły dopływ złota do skarbca. Można wspomnieć, że zasady gry podobne były do dzisiejszego Multi Multi.
Na Starym Lądzie pierwsze loterie pojawiły się w XVI wieku w Anglii, Francji oraz we Włoszech. W 1567 roku królowa Anglii Elżbieta I zorganizowała oficjalną loterię, w której na sprzedaż było 400000 losów. Wiele głów państw poszło za tym pomysłem, ponieważ zauważyli, że loterie przynoszą niesamowite zyski. Przykładowo Benjamin Franklin sfinansował w ten sposób armaty dla Wojny Rewolucyjnej a George Waszyngton zbudował drogę, która pomogła w ekspansji Wirginii.
W Stanach Zjednoczonych w XVII wieku dzięki grom liczbowym udało się wybudować budynki administracji państwowej, więzienia oraz szpitale. W kolejnych latach na światło dzienne zaczęły wychodzić oszustwa, matactwa i korupcja wśród organizatorów loterii. Stopniowo zaczęto wprowadzać prohibicję gier liczbowych, które w późniejszym czasie zaczęły być w pełni kontrolowane przez rząd.
W Polsce 27 stycznia 1957 roku po raz pierwszy przeprowadzono losowanie Dużego Lotka, najpopularniejszej gry liczbowej w naszym kraju. W drugiej połowie XX wieku można również zauważyć, że wiele krajów, które zakazały jakichkolwiek loterii zaczęło wracać do ich organizacji. Między innymi Kanadzie udało się sfinansować olimpiadę w Montrealu w 1976 roku dzięki sprzedaży zakładów. Na całym świecie powstawało coraz więcej loterii. Większość polegała na tej samej zasadzie. Wystarczy skreślić określoną ilość liczb i liczyć na łut szczęścia podczas losowania.
Wygrane w największych loteriach dochodziły do kilkudziesięciu milionów dolarów. Przy bardzo niewielkim wkładzie można więc bardzo szybko się wzbogacić. Jednakże nie jest wcale tak łatwo wygrać w przykładowego dużego lotka. Prawdopodobieństwo trafienia szóstki jest jak 1 na 13983816. Znacznie łatwiej jest trafić piątkę albo czwórkę, ale oczywiście zysk z tytułu wygranej jest wiele razy mniejszy niż za poprawne wytypowanie wszystkich 6 liczb.
Komentarze:
karol152016-11-12 14:37:00
Już za dawnych czasów ludzie płacili podatek od marzeń :P
rafal_kurz2016-11-19 18:06:20
ale wtedy nie było chciwego tsa
Wiktoria2016-11-19 18:07:00
Ts to beton przedwieczny :P
Rejestracja | Logowanie [w MENU]
Dodaj komentarz
Anuluj