Eurojackpot: 210 000 000 zł
Lotto: 3 000 000 zł

Czy jesteś psychicznie przygotowany na wygraną w lotto? - Poradnik

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023, , Udostępnij:

Wybija ta godzina. W dłoni trzymasz zmięty kupon i z niecierpliwością wypatrujesz liczb na ekranie telewizora. Pierwsza się zgadza, druga też. Chwila, chwila... Pozostałe również się pokrywają! Wygrałeś! Wygrałeś swój pierwszy milion! Pytanie tylko, co dalej?

Pierwsze kroki po wygraniu w Lotto

Na samym początku na pewno towarzyszą Ci różne sprzeczne emocje. Zastanawiasz się, czy warto ogłaszać to światu, czy zachować tylko dla siebie. A może zrezygnować z pracy? Wpłacić pieniądze do banku, czy ukryć przed ciekawskim okiem gapiów w najciemniejszym kącie domu?

Nasza rada? Poczekaj, aż pierwsza ekscytacja przeminie. Nie daj się ponieść emocjom. Dopiero kiedy się uspokoisz, będziesz w stanie na spokojnie zdecydować, na co przeznaczysz tak dużą kwotę. To bardzo ważne, by pieniądze z wygranej wykorzystać odpowiedzialnie. W końcu taka szansa trafia się raz na milion.

Czy warto dzielić się informacją o nagrodzie pieniężnej z innymi?

Odpowiadając krótko - to zależy. Rozmowa z bliskimi może okazać się bardzo pomocna. Osoby, które znają Cię najlepiej, na pewno dobrze doradzą w sprawie dalszego postępowania z pieniędzmi. Warto pamiętać, by zachować rozwagę i ostrożność, gdyż nie każdy ma dobre intencje, a złodziei, oszustów i wyłudzaczy nie brakuje. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia psychologa, nie zwlekaj z decyzją! Nie tylko traumatyczne wydarzenia są powodem do odwiedzenia specjalisty. Nagły przypływ olbrzymiej ilości pieniędzy niesie za sobą wielką odpowiedzialność i wiele trudnych, stresujących decyzji. Nie wahaj się zasięgnąć porady! Pomocni mogą również okazać się doradcy finansowi, księgowi, prawnicy i maklerzy, którzy pomogą Ci racjonalnie dysponować majątkiem i inwestycjami.

Dokąd udać się po odbiór wygranej?

W Polsce znajduje się 17 oddziałów Totalizatora Sportowego. Znajdziesz je w największych miastach, a więc w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Opolu, Zielonej Górze, Szczecinie, Olsztynie oraz w Koszalinie. Pamiętaj, by koniecznie zabrać ze sobą dowód osobisty i oryginał zwycięskiego kuponu lub losu. Są one podstawą do wypłaty nagrody. Dla własnego bezpieczeństwa rekomenduje się, by zamiast gotówki wybrać możliwość odbioru nagrody w formie przelewu na jedno lub więcej kont bankowych. Druga opcja jest korzystniejsza, ponieważ zabezpiecza pieniądze przed ewentualnym atakiem hakerskim.

Kiedy możesz odebrać nagrodę?

Jeśli mowa o Lotto i Lotto Plus , nagrodę można odebrać w okresie do 60 dni od dnia następnego losowania, natomiast w przypadku Mini Lotto - w okresie do 60 dni od dnia następującego po losowaniu - sprawdź jak odebrać.

W jakiej walucie wypłacane są wygrane Lotto

Wygrane wypłacane są w złotych. W Eurojackpot każda wygrana powyżej 10 mln € jest wypłacana w euro, chyba, że gracz zażąda PLN. Warto pamiętać, że od każdej wygranej powyżej 2280 zł należy opłacić podatek w wysokości 10% wygranej kwoty. Nie trzeba jednak tego załatwiać samemu. Podatek ten jest pobierany w momencie wypłaty pieniędzy i od razu odprowadzany przez Totalizator do Urzędu Skarbowego.

Ochrona danych osobowych Lotto Milionerów

Tylko pracownicy Totalizatora Sportowego oraz uprawnione organy państwowe mają dostęp do Twoich danych osobowych. Dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami Totalizator ma obowiązek przechowywania danych przez okres 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano wygraną lub nastąpiła jej wypłata. Po upływie określonego odpowiednią ustawą terminu dane są trwale usuwane. Źródło: Poradnik Milionera autorstwa TS

Podsumowanie - trzy krótkie kroki co zrobić z pieniędzmi z wygranej

  1. Stwórz swój własny budżet: Zacznij od uwzględnienia wszystkich aktywów, które posiadasz (nieruchomości, samochodów, inwestycji, oszczędności, wygranych na loterii), następnie od otrzymanej wartości odejmij zobowiązania finansowe (kredyt, salda kart kredytowych, niespłacone raty, pożyczki). W ten sposób uzyskasz informacje na temat wysokości Twoich środków. To pomoże rozsądnie zaplanować kolejne wydatki.
  2. Ustal priorytety!: Dobrze się zastanów, która z propozycji wydatków jest dla ciebie najważniejsza, nie tylko w chwili obecnej, ale również w kontekście przyszłości.
  3. Zachowaj umiar.: Mając do dyspozycji tak ogromną sumę pieniędzy, łatwo jest ulegać nawet najbardziej bezsensownym zachciankom, gdyż z tyłu głowy towarzyszy nam myśl, że przecież wydana kwota jest niewielka w perspektywie całego miliona. Warto wszystko przemyśleć, rozplanować, zasięgnąć porad bliskich lub specjalistów. Pamiętaj, że ta wygrana powinna zagwarantować Ci długoterminową radość i życie w dostatku.


Komentarze:

Avatar użytkownika Sebo
Sebo24.07.2023 18:18:28

Cennych porad nigdy za wiele. Wygrana w Lotto to nie tylko radość, ale i wielka odpowiedzialność. 🎉🎯

Avatar użytkownika Kate
Kate03.10.2023 18:18:48

Sebo, odpowiedzialność, której nie jest w stanie unieść jakieś 90% wygrywających, są badania, że większość traci kasę w rok.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj