Kumulacja Lotto: 11 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 400 000 000 zł

Czy jesteś psychicznie przygotowany na wygraną w lotto? - Poradnik

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023, , Udostępnij:

Żeby poradzić sobie z dużą wygraną na loterii musisz mieć dobrze zaplanowany budżet, wiedzieć, jakie są kroki do odebrania wygranej, oraz gdzie szukać pomocy psychologicznej, oraz doradztwa finansowego.

Pierwsze kroki po wygraniu w Lotto

Na samym początku na pewno towarzyszą Ci różne sprzeczne emocje. Zastanawiasz się, czy powiedzieć innym o wygranej. A może zrezygnować z pracy? Wpłacić pieniądze do banku, czy ukryć przed ciekawskim okiem gapiów?

Moja rada? Poczekaj, aż minie pierwsza ekscytacja wygraną. Dopiero kiedy się uspokoisz, będziesz w stanie na spokojnie zdecydować, na co przeznaczysz tak dużą kwotę. To bardzo ważne, ponieważ duże pieniądze mogą być kłopotliwe.

Czy warto dzielić się informacją o nagrodzie pieniężnej z innymi?

Odpowiadając krótko: to zależy. Rozmowa z bliskimi może okazać się bardzo pomocna. Osoby, które znają Cię najlepiej, na pewno dobrze doradzą w sprawie dalszego postępowania z pieniędzmi. Warto pamiętać, by zachować rozwagę i ostrożność, gdyż nie każdy ma dobre intencje, a złodziei, oszustów i wyłudzaczy nie brakuje. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia psychologa, nie zwlekaj z decyzją! Pomocni mogą również okazać się doradcy finansowi, księgowi, prawnicy i maklerzy, którzy pomogą Ci racjonalnie dysponować majątkiem i inwestycjami.

Dokąd udać się po odbiór wygranej?

W Polsce znajduje się 17 oddziałów Totalizatora Sportowego. Znajdziesz je w największych miastach, a więc w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Opolu, Zielonej Górze, Szczecinie, Olsztynie oraz w Koszalinie. Pamiętaj, by koniecznie zabrać ze sobą dowód osobisty i oryginał zwycięskiego kuponu. Są one podstawą do wypłaty nagrody. Dla własnego bezpieczeństwa rekomenduje się by, zamiast gotówki wybrać możliwość odbioru nagrody w formie przelewu na jedno lub więcej kont bankowych.

Kiedy możesz odebrać nagrodę?

Jeśli mowa o Lotto i Lotto Plus , nagrodę można odebrać w okresie do 60 dni od dnia następnego losowania, natomiast w przypadku Mini Lotto: w okresie do 60 dni od dnia następującego po losowaniu - sprawdź jak odebrać.

W jakiej walucie wypłacane są wygrane Lotto

Wygrane wypłacane są w złotych. W Eurojackpot każda wygrana powyżej 10 mln € jest wypłacana w euro, chyba że gracz zażąda PLN. Warto pamiętać, że od każdej wygranej powyżej 2280 zł należy opłacić podatek w wysokości 10% wygranej kwoty.

Ochrona danych osobowych Lotto Milionerów

Tylko pracownicy Totalizatora Sportowego oraz uprawnione organy państwowe mają dostęp do Twoich danych osobowych. Dodatkowo zgodnie z obowiązującymi przepisami Totalizator ma obowiązek przechowywania danych przez okres 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano wygraną lub nastąpiła jej wypłata. Po upływie określonego odpowiednią ustawą terminu dane są trwale usuwane. Źródło: Poradnik Milionera autorstwa TS

Podsumowanie: trzy krótkie kroki co zrobić z pieniędzmi z wygranej

  1. Stwórz swój własny budżet: Zacznij od uwzględnienia wszystkich aktywów, które posiadasz (nieruchomości, samochodów, inwestycji, oszczędności, wygranych na loterii), następnie od otrzymanej wartości odejmij zobowiązania finansowe (kredyt, salda kart kredytowych, niespłacone raty, pożyczki). W ten sposób uzyskasz informacje na temat wysokości Twoich środków. To pomoże rozsądnie zaplanować kolejne wydatki.
  2. Ustal priorytety!: Dobrze się zastanów, które wydatki są dla ciebie najważniejsze, nie tylko w chwili obecnej, ale również w przyszłości.
  3. Zachowaj umiar.: Mając do dyspozycji tak ogromną ilość pieniędzy, łatwo jest ulegać nawet najbardziej bezsensownym zachciankom, gdyż z tyłu głowy towarzyszy nam myśl, że przecież wydana kwota jest niewielka w perspektywie całego miliona.


Komentarze:

Avatar użytkownika Sebo
Sebo24.07.2023 18:18:28

Cennych porad nigdy za wiele. Wygrana w Lotto to nie tylko radość, ale i wielka odpowiedzialność. 🎉🎯

Avatar użytkownika Kate
Kate03.10.2023 18:18:48

Sebo, odpowiedzialność, której nie jest w stanie unieść jakieś 90% wygrywających, są badania, że większość traci kasę w rok.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj