Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że amerykańskie hot lotto wyniki zostały zhackowane przez osobę, która miała na co dzień dostęp do komputera loterii. W przeciwieństwie do tradycyjnych losowań, w tej grze liczby wybiera komputer, a nie maszyna losująca co daje wiele możliwości naruszeń.
Teraz wychodzi na jaw, że oszustw mogło być więcej. Gracze w Usa są zniesmaczeni cała sytuacją i żądają anulowania loterii raz na zawsze, a trzeba przyznać, że to właśnie w Ameryce Północnej tego typu losowania są popularne.
Pojawiły się nowe zarzuty wobec Tiptona, który już został skazany za przypisanie sobie wygranej 14 mln $ podczas jednej z kumulacji. Zrobił to mając dostęp do komputera lotto. Władze proszą teraz wszystkich graczy, aby zgłaszali wszelkie podejrzenia w podobnych sprawach. Okazuje się, że Tipton dodatkowo mógł dopuścić się oszustw, aby mogli wygrać jego brat oraz znajomy w lotto.
Tipton "wygrał" 568 000$ 10 lat temu w listopadzie 2005 roku. Nagrodę miał odebrać razem z bratem. Potem w 2007 roku wygrał jego znajomy - 783 000$ z puli, którą wypłacono jego firmie (2 mln $). Firma ta obecnie jest namierzana w związku z próbą wypłacenia 14 mln $ wygranej Tiptona, z oszustwa za które został skazany. Jak widać są tu pewne powiązania i możliwe, że Tiptonowi udawało się wygrywać na loterii dzięki swemu dostępowi już od wielu lat.
Dodatkowe zarzuty udało się postawić, dzięki zgłoszeniu, że osobnik ten wygrywał często na loterii - szczegółów nie znamy. Wszystkie wygrane były skreślone samodzielnie na kuponie, a jak wiemy raczej ludzie grają i wygrywają na chybił trafił. To też wzbudziło podejrzenia, że ktoś ma tak skuteczną metodę by wygrywać raz po razie. Wygrane były z dwóch różnych stanów i systemów losowania. Jednak systemy te były bliźniaczo podobne i zarządzane. Zarządzane pod względem bezpieczeństwa przez firmę MUSL, w której Tipton był dyrektorem i miał dostęp do samego rdzenia losowania. Wykorzystał to za pomocą specjalnego programy by ustawić wyniki, które skreślił na swoich kuponach.
Za swoje oszustwo został skazany, ale złożył apelację i wyszedł za kaucją z aresztu. Nie zamierza przyznawać się do zarzucanych mu czynów mimo, że dowody są znaczne.
Loterie komputerowe zyskują przewagę w USA
Najgorsze dla tamtejszych graczy jest to, że obecnie trwa trend, aby przenosić popularne gry liczbowe na komputery. Jest to tym bardziej niezrozumiałe iż doszło do wykrycia tak wielkich nadużyć. Dodatkowo komputerowe losowania sprawiały wiele problemów w przeszłości. Czasami były braki w rejestracji kuponów co powodowało brak wypłaty wygranych wielu osobom, które zawarły zakład.
Loteria w Tenessee przeszła na algorytmiczne losowania w 2007 roku. Dopiero po miesiącu od startu okazało się, że wiele kuponów nigdy nie dostały szansy na wygraną w losowaniu! Podobnie stało się w Arizonie w 2013 roku. W 3005 roku gracze sami zauważyli, że pewne liczby są rzadziej losowane od innych i dopiero wtedy poprawiono algorytm.
Już 10 lat temu gracze wysyłali petycje do organizatorów żeby zrezygnować z tego typu losowań i wprowadzić transparentność procedury. Co się dzieje w grach liczbowych w Stanach, że nie da się tego stanu rzeczy zmienić?
Czy w Polsce są skomputeryzowane loterie?
W naszym światku gier liczbowych tylko Keno jest losowane algorytmicznie. Jednak sprzęt używany do tej gry jest homologowany i prawdopodobnie bezpieczny, dostarcza go firma Gtech, znana na całym świecie. Z tego co wiadomo liczby wybierane są dzięki losowemu zarodkowi opartemu na efekcie kwantowym fotonów światła. Jednak nikt nigdy nie wykluczył, że ludzka ingerencja może mieć miejsce. Jak powszechnie wiadomo czynnik ludzki jest zawsze tym najsłabszym w systemach bezpieczeństwa.