Kumulacja Lotto: 3 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 220 000 000 zł

Tajemnica oszustwa w Hot Lotto (USA): Jak Eddie Tipton zhakował system loteryjny

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023, , Udostępnij:

Eddie Tipton, były dyrektor bezpieczeństwa informacji w Multi-State Lottery Association (MUSL) w USA, znalazł sposób na manipulowanie wynikami gry Hot Lotto. Jego działania doprowadziły do jednej z największych afer w historii loterii, zaskakując zarówno graczy, jak i organizatorów loterii. Przestępca ten, mając dostęp do kluczowych systemów informatycznych, był w stanie przekształcić grę opartą na losowości w przewidywalny system, który mógł kontrolować.

Manipulacja wynikami Hot Lotto

W przeciwieństwie do tradycyjnych losowań, w których kulki są losowo wybierane z maszyny, system Hot Lotto wybierał liczby algorytmicznie (za pomocą komputera). Tipton, mając dostęp do komputera loterii, zdołał zhakować ten system. Wykorzystując specjalny program, sprawca był w stanie przewidzieć wygrywające numery na określone dni w roku. Wszystkie wygrane powiązane z Tiptonem zostały wylosowane albo 23 listopada albo 29 grudnia w latach 2005 - 2011. Ta zdumiewająca korelacja między datami wygranych a działaniami Tiptona była jednym z kluczowych dowodów w śledztwie.

Przypisanie sobie wygranej

Tipton nie tylko manipulował systemem, ale również przypisał sobie wygraną 14 mln $ podczas jednej z kumulacji. Dodatkowo, w listopadzie 2005 roku, "wygrał" 568 000$, nagrodę, którą miał odebrać razem z bratem. W 2007 roku wygrał jego znajomy - 783 000$ z puli, którą wypłacono jego firmie (2 mln $). Firma ta później próbowała wypłacić 14 mln $ wygranej Tiptona, z oszustwa, za które został skazany. Te wygrane, choć imponujące, były tylko częścią większego schematu, który został opracowany, aby oszukać system.

Odkrycie oszustwa

Oszustwo zostało odkryte, gdy śledczy znaleźli i odkodowali program, który oszust zainstalował w komputerach loterii. Władze nazwały to odkrycie przełomem w śledztwie. Tipton został skazany za spreparowanie wyników przy kumulacji prawie 17 milionów dolarów i oczekuje teraz na dodatkowy proces w związku z powiązaniem go z innymi wygranymi z Colorado, Oklahomy, Wisconsin i Kansas. Odkrycie tego oszustwa zwróciło uwagę na potrzebę większego bezpieczeństwa i transparentności w losowaniach loterii.

Stanowisko oszusta

Mimo dowodów przeciwko niemu, Tipton nie zamierza przyznawać się do zarzucanych mu czynów. Złożył apelację i wyszedł za kaucją z aresztu. Adwokat twierdzi, że powinno się wziąć pod uwagę dotychczasowe zasługi jego klienta i fakt, że nie spowodował strat finansowych (nie udało mu się wypłacić pieniędzy z wygranej), a tego typu wyroki bazują na wielkości defraudacji. Przekonany jest, że nie ma wystarczających dowodów w tej sprawie. Eddiego obciąża jednak fakt braku współpracy podczas śledztwa. Okazuje się jednak, że przy dobrym sprawowaniu będzie mógł warunkowo opuścić więzienie po 18 miesiącach. I w taki sposób kończy się ponad 5-letnie śledztwo w tej niezwykłej sprawie.

Jego sprawa jest uważana za jedną z największych afer w historii loterii, pokazując, jak ważne jest bezpieczeństwo i transparentność w losowaniach loterii. Tipton utrzymuje, że jest niewinny, twierdząc, że został niesłusznie oskarżony i że jest ofiarą szerszego spisku. Jego proces jest w toku, a wynik może mieć dalekosiężne konsekwencje dla przyszłości loterii.


Komentarze:

Avatar użytkownika skrypter
skrypter07.09.2022 14:14:21

Nie wierzę, że w Polsce wszystkie gry liczbowe są bez skazy i organizowane bez oszustw.

Avatar użytkownika Kate
Kate04.08.2023 16:16:01

A czemu nie wierzysz, jakieś dowody, argumenty? :)

Avatar użytkownika ralfek
ralfek24.05.2024 16:16:14

U nas liczby losowane są mechanicznie w maszynach, imo daje to znikomą możliwość oszustwa.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj