Kumulacja Lotto: 3 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 520 000 000 zł

Podstawowe uwarunkowania Narodowej Loterii Paragonowej?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022, , Udostępnij:

Wytłumaczę dzisiaj regulamin loterii paragonowej, który jest bardzo obszerny. W skrócie: należy zbierać paragony fiskalne, a udział może wziąć każdy dorosły Polak.

W Loterii Paragonowej mogą brać udział osoby pełnoletnie, zatem osoby młodsze będą musiały skorzystać z pomocy rodziców lub opiekunów. Nie chodzi tutaj o sam fakt rejestracji paragonu, ale o możliwość odbioru nagrody przez uprawnioną osobę.

Rejestracji podlegają paragony fiskalne o minimalnej wartości brutto w kwocie dziesięciu złotych. Z tym że, przykładowo, paragony z datą sprzedaży w listopadzie 2015 należy zarejestrować właśnie w listopadzie bieżącego roku. Nie ma ograniczeń co do ilości rejestrowanych paragonów: im jest ich więcej, tym większa szansa na wygraną. W różnych kwartałach różne działy gospodarcze podlegają losowaniu nagrody specjalnej, jakim jest samochód Opel Insygnia.

Osoby wymieniające paragon na fakturę muszą wiedzieć, że tego typu dokument nie podlega rejestracji w Loterii Paragonowej. Nie może mieć zastosowania sytuacja, w której w trakcie transakcji zakupowej pobierany jest paragon, po czym jest rejestrowany w Loterii, a następnie wymieniany na fakturę. Formularz oczywiście "przepuści" paragon, ale podstawą do odbioru nagrody będzie wyłącznie paragon fiskalny.

Opel Insignia jest nagrodą specjalną w Narodowej Loterii Paragonowej

Opel Insignia jest nagrodą specjalną w Loterii. Bogato wyposażony Opel Insignia trafi do dwunastu nowych właścicieli, zwolnionych z kosztów związanych z opłacaniem składki OC i AC przez rok czasu. Notebook ThinkPad to hit Lenovo, który trafi do siedemdziesięciu dwóch osób. Miłośnicy nowych technologii znajdą radość w posiadaniu iPada Air 2, wzmocnionego o bezpłatny dostęp do internetu przez okres jedenastu miesięcy: ta nagroda trafi do osiemdziesięciu czterech osób.

Kontrowersje: samochód jako nagroda dla znajomej byłej wiceminister finansów

W losowaniu organizowanym przez ministerstwo, w którym mogły wziąć udział osoby rejestrujące paragony z usług fryzjerskich lub kosmetycznych, wygrała Grażyna Kawecka-Karaś, która okazała się znajomą minister Izabeli Leszczyny, odpowiedzialnej za projekt Narodowej Loterii Paragonowej. Ta wygrana wzbudziła podejrzenia i zainteresowała innego posła, a sprawa pojawiła się w czołowych mediach. Mimo że procedury losowania zostały stworzone przez firmę niezależną od ministerstwa, wielu ludzi jest zawiedzionych i nie jest to dobra reklama dla projektu.

Aplikacja do rejestrowania paragonów

Od 23 listopada 2016 roku uczestnicy Narodowej Loterii Paragonowej mogą zarejestrować swoje paragony fiskalne za pomocą specjalnej aplikacji, która umożliwia dodawanie zgłoszeń bez ręcznego wpisywania danych z dowodów zakupu towarów i usług. Aplikacja jest dostępna dla dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych na smartfony: Android i iOS. Możliwe jest korzystanie z tej metody rejestracji paragonów do końca przyjmowania zgłoszeń w loterii, czyli do 31 marca 2017 roku.

Wpływ loterii paragonowej na społeczeństwo

W ciągu ostatnich lat każdy z nas spotkał się z akcją "Weź paragon". Uświadamia ona naszym obywatelom, że paragon jest podstawą reklamacji i zdecydowanie ułatwia dochodzenie swoich praw. Jest to także dowód uczciwości sprzedawcy, co w dłuższej i szerszej perspektywie powoduje zdrową konkurencję na rynku.

Jak skomentował Jacek Kapica (wiceminister finansów) dla IAR, tego typu rozwiązania sprawdziły się już w wielu innych państwach. Wiąże się to w następstwie ze zmniejszeniem szarej strefy w polskiej gospodarce. Dla budżetu państwa oznacza to zwiększone wpływy z podatku VAT. Przykładowo w Słowacji, po pół roku od rozpoczęcia podobnej akcji wpływy wzrosły znacząco.

Loterie paragonowe w innych państwach

Loteria ta nie jest pomysłem nowym i jest kalką z wdrożeń dokonanych np. w Portugalii, które spowodowały znaczny wzrost świadomości konsumentów co do swojej roli w funkcjonowaniu finansowym państwa. Loteria ma zachęcać do wymuszania na sprzedawcach wydania paragonu, który jest dowodem sprzedaży i dzięki temu odpowiedni podatek przez przedsiębiorcę zostanie zapłacony.

Loterie paragonowe były organizowane m.in. we Włoszech, Chinach, Grecji czy Słowacji. Są one skierowanie przede wszystkim do odbiorców tych usług, w których segmencie istnieje duże ryzyko braku wystawiania dowodów sprzedaży.

Źródło: gov.pl


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj