Kumulacja Lotto: 11 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 400 000 000 zł

Jakie są podstawowe uwarunkowania Narodowej Loterii Paragonowej?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022, , Udostępnij:

Narodowa Loteria Paragonowa nie jest skonstruowana w sposób skomplikowany. Regulamin jest bardzo obszerny, dlatego tłumaczymy go w sposób zrozumiały dla przeciętnego uczestnika.

W Loterii mogą brać udział osoby pełnoletnie, zatem osoby młodsze będą musiały skorzystać z pomocy rodziców lub opiekunów - nie chodzi tutaj o sam fakt rejestracji, ale na kogo paragon zostanie zarejestrowany i czy w razie wygranej zwycięzca nie okaże się osobą nieuprawnioną, chociażby pod względem kategorii wiekowej, do odbioru wymarzonej nagrody.

Rejestracji podlegają paragony o minimalnej wartości brutto w kwocie dziesięciu złotych. Z tym że, przykładowo, paragony z datą sprzedaży w listopadzie 2015 należy zarejestrować właśnie w listopadzie bieżącego roku. Nie ma ograniczeń co do ilości rejestrowanych paragonów - im jest ich więcej, tym większa szansa na wygraną. Warto jest zwrócić uwagę na to, która branża w danym kwartale jest aktualnie promowana - gdyż akurat paragon pochodzący z tej branży podlega pod losowanie nagrody specjalnej, jakim jest samochód Opel Insygnia - najbardziej zapadająca w pamięć nagroda, marzenie wielu Polaków.

Osoby wymieniające paragon na fakturę muszą wiedzieć, że tego typu dokument nie podlega rejestracji w Loterii Paragonowej. Nie może mieć zastosowania sytuacja, w której w trakcie transakcji zakupowej pobierany jest paragon, po czym jest rejestrowany w Loterii, a następnie wymieniany na fakturę. Formularz oczywiście "przepuści" paragon, ale podstawą do odbioru nagrody będzie wyłącznie paragon fiskalny, nie żaden inny dokument sprzedaży czy paragon o charakterze niefiskalnym.

Osoby zainteresowane nagrodą specjalną powinny mieć na uwadze fakt, że promowana branża będzie ulegać zmianie co kwartał - zatem warto sprawdzać na oficjalnej witrynie Loterii, która branża daje szansę na samochód Opel Insygnia. Ogólna pula nagród w tej Loterii wynosi przeszło półtora miliona złotych, a wszystkich nagród przygotowanych jest dla stu siedemdziesięciu dwóch zwycięzców.

Opel Insignia jest nagrodą specjalną w Narodowej Loterii Paragonowej

Opel Insignia jest nagrodą specjalną w Loterii. Pozostałe nagrody są nie mniej atrakcyjne i każdy, kto je wygra, będzie z nich zadowolony. Bogato wyposażony Opel Insignia trafi do dwunastu nowych właścicieli, zwolnionych z kosztów związanych z opłacaniem składki OC i AC przez rok czasu. Notebook ThinkPad to hit Lenovo, który trafi do siedemdziesięciu dwóch osób. Miłośnicy nowych technologii znajdą radość w posiadaniu iPada Air 2, wzmocnionego o bezpłatny dostęp do internetu przez okres jedenastu miesięcy - ta nagroda trafi do osiemdziesięciu czterech osób.

Nagroda - samochód dla znajomej byłej wiceminister finansów

W losowaniu organizowanym przez ministerstwo, w którym mogły wziąć udział osoby rejestrujące paragony z usług fryzjerskich lub kosmetycznych, wygrała Grażyna Kawecka-Karaś, która okazała się znajomą minister Izabeli Leszczyny, odpowiedzialnej za projekt Narodowej Loterii Paragonowej. Ta wygrana wzbudziła podejrzenia i zainteresowała innego posła, a sprawa pojawiła się w czołowych mediach. Mimo, że procedury losowania zostały stworzone przez firmę niezależną od ministerstwa, wielu ludzi jest zawiedzionych i nie jest to dobra reklama dla projektu Narodowej Loterii Paragonowej, który ma na celu promowanie zbierania paragonów w sklepach.

Aplikacja do rejestrowania paragonów

Od 23 listopada 2016 roku uczestnicy Narodowej Loterii Paragonowej mogą zarejestrować swoje paragony fiskalne za pomocą specjalnej aplikacji, która umożliwia dodawanie zgłoszeń bez ręcznego wpisywania danych z dowodów zakupu towarów i usług. Aplikacja jest dostępna dla dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych na smartfony - Android i iOS. Możliwe jest korzystanie z tej metody rejestracji paragonów do końca przyjmowania zgłoszeń w loterii, czyli do 31 marca 2017 roku.

Wpływ loterii paragonowej na społeczeństwo

W ciągu ostatnich lat każdy z nas spotkał się z akcją "Weź paragon". Uświadamia ona naszym obywatelom, że paragon jest podstawą reklamacji i zdecydowanie ułatwia dochodzenie swoich praw. Jest to także dowód uczciwości sprzedawcy co w dłuższej i szerszej perspektywie powoduje zdrową konkurencję na rynku i każdy ma takie same szanse by się wybić ze swoim produktem. Ministerstwo finansów dalej argumentuje, że takim działaniem ułatwiamy sobie porównywanie cen oraz zmniejszamy szarą strefę. Wspomniana akcja jest prowadzona w okresie ferii oraz wakacji przez urzędy skarbowe w całej Polsce.

Jak skomentował Jacek Kapica (wiceminister finansów) dla IAR, tego typu rozwiązania sprawdziły się już w wielu innych państwach. Działania te mają na celu spopularyzowanie wśród Polaków zabierania paragonów podczas nabywania produktów. Wiąże się to w następstwie ze zmniejszeniem szarej strefy w polskiej gospodarce, która od lat w niej tkwi po uszy. Oczywiście dla budżetu państwa oznacza to zwiększone wpływy z podatku VAT. Przykładowo w Słowacji, po pół roku od rozpoczęcia podobnej akcji wpływy wzrosły znacząco. Co więcej świadomość konsumentów względem tych wpływów wzrosła diametralnie.

Loterie paragonowe w innych państwach

Loteria ta nie jest pomysłem nowym i jest kalką z wdrożeń dokonanych np. w Portugalii, które spowodowały znaczny wzrost świadomości konsumentów co do swojej roli w funkcjonowaniu finansowym państwa. Loteria ma zachęcać do wymuszanie na sprzedawcach wydania paragonu, który jest dowodem sprzedaży i dzięki temu odpowiedni podatek przez przedsiębiorcę zostanie zapłacony. Jesteśmy ciekawi czy ta nietypowa loteria zyska przychylność Polaków i osiągnie taki sukces jak na Słowacji czy w Portugalii.

Wracając do loterii były one organizowane np we Włoszech, Chinach, Grecji czy Słowacji. Są one skierowanie przede wszystkim do odbiorców tych usług, w których segmencie jest duże ryzyko braku wystawiania dowodów sprzedaży.

Żródło: gov.pl


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj