Polskie Lotto zna parę przypadków, kiedy to wygrane przypadły politykom. Najpopularniejszą osobą, która wygrała w Lotto, jest Lech Wałęsa. Dlaczego wywołało to powszechne oburzenie wśród innych graczy?
Wygrane Lotto prezydenta Lecha Wałęsy
Starsi czytelnicy zapewne pamiętają historie o dużych wygranych byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy. Lech Wałęsa tak o nich mówił - wygrywałem w totka zawsze kiedy potrzebowałem
. W latach siedemdziesiątych wygrał on w sumie 35 000 zł. W tamtych czasach to było bardzo dużo pieniędzy. Wałęsa za te pieniądze kupił m.in. czarno-biały telewizor. Danuta Wałęsa w książce "Marzenia i tajemnice" napisała także o pralce - Pralkę kupiliśmy dzięki temu, że mąż znów wygrał w totolotka [...]
.
Były poseł Jan C. wygrywa "szóstkę" w Lotto
Sławnym polskim posłem, który wygrał na loterii, jest Jan C. Nie podałem pełnego nazwiska, ponieważ to ten sam poseł, który został zatrzymany przez CBA, i był podejrzewany o pranie brudnych pieniędzy.
Wcześniej, w marcu 2017 r. były poseł opowiadał chętnie o swoich wygranych Lotto w prasie. Jan C. wygrał szóstkę w Lotto, co jest ciekawym wydarzeniem, biorąc pod uwagę, jak trudno pokonać niskie prawdopodobieństwo wygranej w tej grze. Jakby tego było mało, Jan C. w międzyczasie trafił 3 "piątki" oraz kilka "czwórek". Oprócz tego były oczywiście też dodatkowe, pomniejsze wygrane.
Trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś miał aż takie szczęście. Z drugiej strony nie ma dowodów, żeby posła oskarżać o oszustwo. Jan C. pytany o system na grę w Lotto odpowiadał, że ma różne. Czasem gra liczby powtarzające się, czasem tylko na "chybił-trafił".
Kontrowersyjne wygrane Lotto posłów na świecie, i ich wpływ na opinię publiczną
Jednym z najbardziej znanych przykładów takiej sytuacji była loteria w Meksyku, w której posłowie zaczęli wygrywać duże sumy pieniędzy. Wiele osób zaczęło podejrzewać, że posłowie używali swoich uprzywilejowanych pozycji i wpływów, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną. W rezultacie opinia publiczna zaczęła tracić zaufanie do rządu i posłów, szczególnie że Meksyk od dawna jest przesiąknięty korupcją.
Innym przykładem jest loteria w Stanach Zjednoczonych, w której posłowie również zaczęli wygrywać duże sumy pieniędzy. Opinia publiczna była bardziej skłonna do przyjęcia tego jako przypadek, ponieważ loterie są powszechne w USA, i wiele ludzi uważa je za normalną część kultury.
Przepisy dot. wygranych przez urzędników, posłów i pracowników Totalizatora
Jednym ze sposobów na uniknięcie kontrowersji jest stosowanie rygorystycznych zasad i procedur dotyczących loterii, w tym ograniczenie liczby losów, które posłowie mogą kupić.
Również ważne jest, aby rządy i spółki państwowe były transparentne w swoich działaniach i udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące loterii i wygranych posłów. Dzięki temu opinia publiczna może mieć pewność, że loterie są przeprowadzane w sposób uczciwy i przejrzysty.