Wielka Czwórka to polska zdrapka za 5 zł, która została wydana w kooperacji kilku państw na rynek polski, czeski, słowacki oraz węgierski. Przykładowo, na Węgrzech zdrapka nazywa się "Nyero Negyes" i kosztuje 500 forintów.
Specjalna zdrapka wydana dzięki kooperacji państwowych spółek loteryjnych
Totalizator Sportowy działający od ponad pół wieku na terenie Rzeczypospolitej postanowił, że to czas wyjść poza jej granice. Nowe zdrapki lotto o nazwie "Wielka Czwórka" będą dostępne jeszcze w tym roku na terenie Węgier, Czech i Słowacji i Polski. A to wszystko w wynika ze współpracy Totalizatora Sportowego z podobnymi spółkami działającymi w branży loteryjnej w tych krajach: czeską "Sazką", słowacką "Tipos", oraz węgierską "Szerencsejatek".
Wielka Czwórka, bo taką nazwę będzie nosiła zdrapka przygotowana przez te cztery spółki, promowana jest hasłem "zdrapywanie granic", co nie jest dla nikogo zaskoczeniem w czasach globalizacji. Jednak w każdym z krajów zdrapki będą w innych kolorach i w innej cenie dopasowanej do lokalnego rynku gier losowych. Do wygrania w tej zdrapce są 4 główne wygrane po 150 tysięcy złotych.
Sazka z Czech
Sazka jest jednym z największych i najstarszych czeskich firm zajmujących się organizacją gier losowych i zakładów sportowych. Została założona w 1956 roku i od tego czasu zapewnia rozrywkę dla milionów Czechów.
Tipos ze Słowacji
TIPOS to spółka państwowa, która została utworzona w roku 1992. Od tego czasu zajmuje się organizowaniem gier liczbowych na terenie Słowacji. TIPOS prowadzi sprzedaż gier liczbowych w ponad 1000 punktach sprzedaży na terenie całego kraju, w tym w salonach gier, kioskach i na stacjach benzynowych.
Szerencsejáték na Węgrzech
Szerencsejáték Zrt. jest największym dostawcą usług hazardowych w Węgierskiej. Firma została założona w 1991 roku i jest w 100% własnością państwa (przez Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.). Ma wyłączne prawa do dystrybucji gier liczbowych, zakładów sportowych i kuponów losowych na całym terytorium kraju, a także poprzez swoje inwestycje ma udziały w czterech węgierskich kasynach.
Loterie nie mają granic
Wprowadzenie multi jurysdykcyjnej zdrapki pokazuje zacierające się granice loterii państwowych. Dzięki ogólnodostępnemu Internetowi, za pośrednictwem odpowiednich witryn, możemy śledzić wiele międzynarodowych gier losowych. Możemy sprawdzać rezultaty Keno, rezultaty Lotto nie tylko w Polsce, ale też we Francji czy w Niemczech. Niektóre strony umożliwiają nawet zakup kuponów na innej niż polskie loterii. Jednak warto mieć się na baczności w przypadku takich okazji i prześledzić przepisy prawne danego państwa, by określić, czy prawnie dozwolona jest wygrana kogoś z zagranicy.
Źródło: https://finanse.wp.pl/lotto-idzie-za-granice-na-razie-jednak-tylko-ze-zdrapka-6114338867816577a