Kumulacja Lotto: 6 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 320 000 000 zł

Filipińskie Lotto - czyli w co się gra na Dalekim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017, , Udostępnij:

Czy filipińskie gry są w jakikolwiek sposób podobne do polskich? Sprawdźmy to!

Za loterię w Filipinach odpowiedzialne jest biuro, które nazywa się Philippine Charity Sweepstakes Office (PCSO), czyli w wolnym tłumaczeniu jest to loteria organizowana przez fundację charytatywną, ale także sekcję odpowiedzialną np. za policję na Filipinach (www.pcso.gov.ph). Dzięki temu ogrom zebranych pieniędzy jest przekazywane na działanie szpitali czy innych instytucji służących obywatelom.

Losowania odbywają się w telewizji PTV (People's Television Network) od 1995 roku. Są one transmitowane także w radiu! Jest to ważny punkt programu obserwowany przez wielu Filipińczyków. Losowania Lotto potrafią trwać nawet 20 minut. Wszystko wynika z dużej ilości gier oraz retransmisji porannych i popołudniowych losowań.

Losowanie wygląda jak sprzed kilkunastu lat. Nie ma efektów specjalnych, maszyny sterowane są przez prezenterów. Jest obecna wieloosobowa komisja oraz zaproszeni goście. Każda transmisja kończy się oklaskami dla zwycięzców.

W jaki rodzaj Lotto grają na Filipinach?

Jeśli ktoś uważa, że w Polsce jest za dużo rodzajów gier to teraz się zdziwi. W PCSO mamy aż 5 rodzajów samej gry Lotto! Są to:

- Ultra Lotto 6/58
- Grand Lotto 6/55
- Super Lotto 6/49
- Mega Lotto 6/45
- Lotto 6/42

Najzwyklejsze Lotto na Filipinach to to samo co u nas Mini Lotto, tylko, że tam losuje się 6 kul z 42 zamiast 5. Obecna kumulacja 6/42 wynosi tam PHP 12,293,266.00 czyli 877,699 złotych. Szanse na wygraną są jednak 6 razy niższe niż w Mini.

Gra, która generuje największe kumulacje to oczywiście Ultra Lotto, gdyż szóstkę losuje sie z aż 58 liczb. Swoim formatem gra ta jest więc podobna do światowych Powerball. Wygrać jest ciężko - 3 razy trudniej niż w polskie Lotto. Kumulacje osiągają nawet 300 milionów PHP czyli ok 21,4 mln zł co jest dość mało jak na nasze warunki. Jednak na Filipinach jest to kwota niewyobrażalna.

Wyniki Pcso Lotto i innych gier są publikowane w internecie po losowaniu. Strona z wynikami loteryjnymi jest regularnie odwiedzana przez miliony graczy.

Ale Lotto to nie wszystko bo łacznie jest tam 9 gier. Dochodzi jeszcze popularne na całym świecie Pick3 nazywane "Suertres". Polega ono na wybieraniu 3 cyfr z 0-9, przy czym wygrywa się trafiając pewne układy tyc cyfr, które najpierw trzeba obstawić.

Jest też coś na wzór Super Szansy, i to dwa rodzaje. 4 Digit Lotto i 6 Digit Lotto czyli Lotto czterocyfrowe i sześcio. To taka Super Szansa z iloscia cyfr 4 oraz 6.

Ostatnia gra to EZ2, która po prostu polega na trafieniu 2ch liczb z 32.

Udział loterii w filipińskim rynku hazardowym

Mamy dane za 2015 rok, światowa organizacja loteryjna jeszcze nie opublikowała danych za 2016 r. Wiemy, że z loterii zanotowano przychód wielkości 37,407,494,347 pesos. Było to 15% więcej niż w roku poprzednim. Kwota w dolarach opiewa na ponad 800 milionów. Porównując z innymi krajami Filipiny plasują się między Malezją, a Kanadą. 40% sprzedaży wróciło do obywateli na cele charytatywne lub państwowe służby.

Kultura hazardowa w Azji

W Azji gra się we wszystko, o co się można założyć. Można uprawiać hazard na ulicach, w melinach, czy bardziej cywilizowanie w kasynach i w Lotto. Azjaci są znani z zamiłowania do hazardu, ale są dość kiepskimi graczami jeśli w grze jest duży czynnik umiejętności (np. poker).

Tak samo na wyspach filipińskich ludzie graja w co się da. Jest wiele gier legalnych, zarówno tych upaństwowionych jak i prywatnych, ale także wiele gier nielegalnych. Filipiny maja więcej kasyn niż Macau, stolica azjatyckiego hazardu. W samej stolicy Manili - jest 20 kasyn. Hazard na tych ziemiach pojzwił się już w czasach kolonizacji przez Hiszpanię.

I tak legalnie na Filipinach zagramy w kasynie, w loterie organizowane przez PCSO, w wyścigi konne. Do tego legalnie można obstawiać walki kogutów, o dziwo grać na rogach ulic w proste gry typu pusoy dos, mahjong, tongits, sakla (więcej: https://en.wikipedia.org/wiki/Gambling_in_the_Philippines). Obecnie prezydent tego kraju dąży do uregulowania hazardu online.

Nielegalne gry w PH to gry liczbowe opierające swoje zasady na legalnych grach. są to: Jueteng, Masiao oraz Last Two (bazuje na dwóch ostatnich cyfrach najwyższej legalnej wygranej z PCSO Lottery).


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj