Hazardowi lubią szczególnie ulegać mężczyźni, niejako przystosowani ewolucyjnie do polowania na zwierzynę. Nie jest im obce podejmowanie ryzyka celem zdobycia wielkich korzyści. Wielu autorów podejmowało tematykę hazardu i dziś poznamy kilkanaście tytułów z tym związanych.
Peter Carey - "Oscar and Lucinda"
Fascynująca powieść o mężczyźnie i kobiecie, dwójce hazardzistów, uzależnionych każdy na swój sposób, aż do gorzkiego końca ich znajomości. W książce występuje ciekawy rozdział dotyczący gry w jedną z najstarszych gier hazardowych na świecie - Pak-Ah-Pu.
Isak Dinesen - "The feast of Babette"
Opowieść o francuskim kucharzu, którego wygrana na loterii przyniosła szczęście niekoniecznie jemu.
Jules Verne - "Around the World in 80 days"
Najbardziej znany zakład na świecie. Czy Mr Frogg da radę okrążyć Ziemię w 80 dni, czy straci swoją fortunę? Ten autor napisał także powieść "A Lottery ticket" usytuowaną w Norwegii.
Ian Fleming - Casino Royale"
Można wybrać sobie dowolną książkę związaną z agentem 007 i w każdej znajdziesz dużo hazardu, często podlewanego alkoholem i oszustwami. Karty i szulerzy to podstawa tych thrillerów.
Fjodor Dostoyevski - "The gambler"
Żaden pisarz nie był w stanie tak dokładnie opisać myśli nałogowego gracza hazardzisty usytuowanego w kasynie XIX wieku w niemieckim mieście Homburg.
Grahame Greene - "Loser Takes All"
Co jest ważniejsze, miłość czy fortuna? Księgowy Bertram ma system wygrywający w Monte Carlo, ale czy jego pogoń za wygranymi pozwoli mu utrzymać mu przy sobie niedawno poślubioną małżonkę?
Casanova - "Memories"
Kobieciarz Casanova pewnie może opisać wiele przygód z płcią przeciwną, ale nie mniej popularne są jego opowieści dotyczące hazardu. Sposób w jaki przekonał króla Francji do uruchomienia loterii jest bardzo pouczający.
Jorg Luis Borges "The loterry in Babylon"
Argentyńczyk na ośmiu stronach opisuje ważne aspekty dotyczące hazardzistów, którzy pochodzą z ziem gdzie celem życia są loterie. Mitologiczny Babilon jest miejscem, gdzie bardzo ważna jest rola szczęścia w zmiany życia na lepsze.
Luke Rhinehart - "The Dice Man"
Kultowa książka, w której autor zastanawia się co by się działo, gdyby człowiek podejmował decyzje za pomocą rzutu kośćmi do gry.
Baldacci - "The Winner"
450 stronicowa cegła opisująca oszukiwanie na loterii i wielkie wygrane. Hipokryzja twórców loterii, którzy inkasują gigantyczne pieniądze z wpływów.
Thackeray - "Barry Lyndon"
Moralizująca powieść o człowieku, który grając w karty przegrywa wszystko, pieniądze, dom, żonę. Żeni się z milionerką, przegrywa majątek i umiera bez grosza.
Damon Runyon - "The Snatching of bookie Bob"
Bohater musi zapłacić okup, ale niedługo okazuje się że kryminaliści są mu dłużni pieniądze po tym jak wskazał im jakiego konia obstawić w gonitwie.
Mario Puzo - "Hazard"
Dobra książka, z której można poznać funkcjonowanie światka hazardowego w USA, szczególnie w Las Vegas.
Nelson Algren - "The Man with the Golden Arm"
Nelson bardzo mocno skupia się na pokerze w swoich opowieściach, z czego ta prawdopodobnie jest najlepsza. Na jej podstawie stworzono film.
Herman Hesse - "Siddhartha"
Aspekt hazardowy jest nawet ujęty w opowieści o młodym Siddharcie, który zostaje Buddą.
