Eurojackpot: 90 000 000 zł
Lotto: 14 000 000 zł

Czy jesteś uzależniony od hazardu? Wypełnij test!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023, , Udostępnij:

Hazard to nie tylko zabawa, ale również poważny problem społeczny. Uzależnienie od hazardu może prowadzić do utraty majątku, problemów rodzinnych, a w skrajnych przypadkach do bezdomności i dużych długów. Dlatego ważne jest, aby gracze byli świadomi swojego zachowania i byli w stanie rozpoznać objawy uzależnienia.

Test na uzależnienie od hazardu - Kanadyjski Indeks Gier Hazardowych (CPGI)

Każdy świadomy gracz powinien czasami zastanowić się czy ma problem z uzależnieniem od gier losowych. Na stronie Lotto.pl - Kanadyjski Indeks Gier Hazardowych (CPGI) możesz w kilka minut poznać swój wynik wypełniając prosty test.

W przypadku negatywnego wyniku można szukać pomocy w wielu miejscach. Jednym z nich jest telefon zaufania dla osób uzależnionych, który znajdziesz w podanym linku.

Kanadyjski Indeks Gier Hazardowych (CPGI) to standardowe narzędzie do oceny problemów związanych z hazardem i jego skutkami. Jest to ankieta samooceny, która mierzy częstotliwość i intensywność problematycznego zachowania hazardowego oraz negatywny wpływ gier na osobiste, rodzinne i społeczne życie osoby.

CPGI został opracowany przez Kanadyjskich naukowców - Ferris, Wynn (2001), i jest szeroko używany w badaniach i środowiskach klinicznych do identyfikacji i ilościowego określenia problemów z hazardem. Jest on oparty na kryteriach problemów związanych z hazardem zdefiniowanych przez Diagn and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV-TR) i przez Diagn of Psychiatric and Psychological Disorder Kanadyjskiego Towarzystwa Psychiatrów (DSM-IV-TR).

Test składa się z 20 pytań, które pozwalają na pomiar na 4 różnych poziomach ewentualnych problemów z hazardem, mierzy on na 4 poziomach ciężkość problemów związanych z hazardem: brak problemów związanych z hazardem, niskie ryzyko hazardu, umiarkowane ryzyko hazardu i problem hazardu.

CPGI jest cennym narzędziem do identyfikacji osób, które mogą być zagrożone problemami z hazardem, jak również do monitorowania zmian w zachowaniu hazardowym w czasie. Może być używany przez specjalistów zdrowia, badaczy i w pewnych przypadkach, placówki lecznicze jako sposób oceny potrzeby leczenia, i monitorowanie postępu osób otrzymujących leczenie z powodu problemów z hazardem.

Czym jest hazard?

Hazard definiuje się jako każdą grę o pieniądze, w której o wygranej decyduje los, a nie umiejętności gracza. Do takich grach należą wszelkie gry liczbowe jak i zdrapki lotto. Dopóki gracz traktuje hazard jako zabawę nie ma w tym dużego problemu. Schody pojawiają się, gdy gracz potrzebuje odczuwać coraz większe emocje lub wraca do gry po przegranej aby się odegrać, lub zwiększa stawkę po wygranej pamiętając przyjemne uczucie płynące z faktu zwycięstwa.

Jak grać odpowiedzialniej?

Jak więc grać odpowiedzialnie w Lotto? Przede wszystkim trzeba rozumieć zasady gry - że jest ona losowa i nasz wybór liczb nie ma wpływu na wynik. Ważną sprawą jest też zarządzanie funduszami. Należy grać za niskie kwoty, które możemy stracić bez uszczerbku materialnego. Gracz powinien myśleć co zrobi jeśli przegra, a nie tylko o scenariuszu w którym wygrywa. W końcu w grach losowych szansa na wygraną nigdy nie jest po stronie gracza.

Powszechne pułapki hazardu

Można rzec - ale ja kocham ryzyko, które czasem może być wręcz paraliżujące. W wynikach lotka często można doszukać się nawet mistycyzmu, tak traktujemy tego typu gry. Jakaś siła każe nam myśleć, że miliony są dla nas. Ulegamy temu ponieważ jest to jedna z niewielu rzeczy w życiu, która nam zostaje.

Jak groźny jest hazard można dowiedzieć się dopiero gdy przejrzy się na oczy i ujrzy ogrom zniszczeń jakich on dokonał. Oczywiście w małych dawkach jest to świetna zabawa, dająca wiele satysfakcji, niezależnie od formy. Warto sobie czasem zadać pytanie, czy nie wydajemy za dużo pieniędzy na hazard, które moglibyśmy poświęcić np. naszym bliskim.

Najczętsze pułapki hazardu to:

  • Gonienie za stratami: kiedy osoba kontynuuje grę, aby odzyskać pieniądze, które zostały utracone podczas poprzednich sesji hazardowych. Może to prowadzić do spiralnego pogłębiania strat i być oznaką problemów z hazardem.
  • Pożyczanie pieniędzy na grę: co może prowadzić do problemów finansowych i narastającego długu.
  • Granie więcej niż można sobie pozwolić: co może prowadzić do poważnych problemów finansowych, w tym utraty domu lub innych aktywów.
  • Zaniedbywanie obowiązków: osoba, która ma problemy z hazardem, może zaniedbywać pracę, rodzinę i inne obowiązki, aby grać.
  • Kłamstwa i tajemniczość: osoba, która gra nadmiernie, może czuć potrzebę ukrywania swojego zachowania i kłamania przed przyjaciółmi i rodziną na temat swoich działań i sytuacji finansowej.
  • Korzystanie z hazardu jako sposób radzenia sobie z problemami lub negatywnymi emocjami: hazard może stać się sposobem uniknięcia trudnych emocji, jednak to droga do nikąd bo problemy są realne.


Komentarze:

Avatar użytkownika rafal_kurz
rafal_kurz03.10.2023 18:18:51

Gdzie mogę zrobić ten test na hazardzistę na telefonie?

Avatar użytkownika ralfek
ralfek13.10.2023 18:18:39

Jest parę stron, ja wypełniałem test na hazardzistę tutaj: https://psychomedic.pl/test-sprawdz-czy-jestes-uzalezniony-od-hazardu/ - wyświetla się dobrze na telefonie.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj