Kumulacja Lotto: 2 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 140 000 000 zł

Branża loteryjna sprawnie podnosi się po spadku sprzedaży w czasie pandemii Covid-19

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024, , Udostępnij:

Po trzech latach burzliwych wydarzeń związanych z pandemią COVID-19, światowe loterie państwowe oraz operatorzy zakładów sportowych wyłonili się z tego okresu niemal bez strat. Rok finansowy 2022 przyniósł wzrost przychodów w sektorze o około 10% w porównaniu z poprzednim rokiem, dzięki powrotowi do sprzedaży.

Sektor loterii i zakładów sportowych, mimo wyzwań związanych z lockdownami i przerwami w wydarzeniach sportowych na początku pandemii, odnotował znaczący wzrost w 2021 roku, przechodząc na sprzedaż online, optymalizując kanały sprzedaży naziemnej. W 2022 roku, branża ta zaczęła odnotowywać jeszcze silniejsze wyniki. W przypadku operatorów loterii i zakładów sportowych omówionych w raporcie WLA, sprzedaż wzrosła o około 8,6% rok do roku.

Kluczowe czynniki przyczyniające się do pozytywnych wyników sektora to m.in. złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią na całym świecie, co przyczyniło się do wzrostu ruchu w sprzedaży, wydarzenia sportowe takie jak Mistrzostwa Europy UEFA 2020 (przeprowadzone w 2021 roku) i Mistrzostwa Świata FIFA 2022, które przyczyniły się do znaczącego wzrostu zakładów sportowych, zwłaszcza w Chinach, oraz ciągły wzrost kanału online na całym świecie, napędzany reakcją na pandemię, rozwojem aplikacji do zakładów i rosnącą wygodą gier liczbowych na urządzeniach mobilnych.

wykres wzrostu sprzedaży loterii na świecie
Wzrost przychodu różnych loterii na świecie w latach 2021 - 2022 wyrażony w procentach.

Mimo niektórych wyjątków, presje inflacyjne i trudne warunki makroekonomiczne obserwowane pod koniec 2022 roku nie wpłynęły jeszcze znacząco na branżę. Większość państwowych loterii i operatorów zakładów sportowych odnotowała znaczny wzrost, czasami do rekordowych poziomów sprzedaży Lotto jak np. w Polsce.

Jak branża loteryjna radziła sobie podczas pandemii koronawirusa: spojrzenie wstecz

  • W Polsce, podczas epidemii, można grać w Lotto online. Od 30 marca 10% ze sprzedaży online wspiera walkę z COVID-19. Salony gier na automatach są zamknięte.
  • Connecticut Lottery Corp. przenosi siedzibę po pozytywnym teście na COVID-19 jednego z pracowników. Stara siedziba będzie gruntownie czyszczona.
  • Powerball USA zmienia zasady naliczania jackpotu z powodu spadku sprzedaży, eliminując gwarantowane kumulacje.
  • Irlandzka loteria przeznaczy 16 milionów euro z niewypłaconych nagród na walkę z koronawirusem, wspierając sektor medyczny.
  • Branża hazardowa w USA, zamknięta z powodu pandemii, liczy na wsparcie z 2 bilionowego pakietu stymulującego od rządu.
  • Brak możliwości sprzedaży losów online PCSO na Filipinach spowodował całkowite zatrzymanie sprzedaży losów.
  • W Kenii branża hazardowa doświadcza spadku sprzedaży o 99% z powodu braku dostępu do internetu i preferencji do gier stacjonarnych.
  • E-sport staje się alternatywą dla tradycyjnych zakładów sportowych, z firmami bukmacherskimi umożliwiającymi obstawianie meczów e-sportowych.
  • Rosja zamyka kasyna i kolektury lotto, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19.


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj