Po trzech latach burzliwych wydarzeń związanych z pandemią COVID-19, światowe loterie państwowe, oraz operatorzy zakładów sportowych zregenerowali dochody, niemal unikając strat. Rok finansowy 2022 przyniósł wzrost przychodów w sektorze hazardowym o około 10% w porównaniu z poprzednim rokiem.
Sukces sprzedażowy wynika z wprowadzenia sprzedaży online, oraz dzięki optymalizacji kanału sprzedaży naziemnej (w kolekturach). W 2022 roku branża hazardowa zaczęła odnotowywać jeszcze lepsze wyniki. W przypadku operatorów loterii i zakładów sportowych omówionych w raporcie WLA (World Lottery Assocciation), sprzedaż wzrosła o około 8,6% rok do roku.
Kluczowe czynniki przyczyniające się do pozytywnych wyników sektora to m.in. złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią, okresowe wydarzenia sportowe takie jak Mistrzostwa Europy UEFA 2020 (przeprowadzone w 2021 roku) i Mistrzostwa Świata FIFA 2022. Wzrost sprzedaży zanotowano zwłaszcza w Chinach. Nie bez znaczenia był tutaj wzrost popularności gry przez internet, która cechuje się wygodą obstawiania gier liczbowych na urządzeniach mobilnych.
Presja inflacyjna i trudne warunki makroekonomiczne obserwowane pod koniec 2022 roku nie wpłynęły jeszcze znacząco na branżę. Większość państwowych loterii i operatorów zakładów sportowych odnotowała znaczny wzrost, czasami do rekordowych poziomów sprzedaży Lotto, jak np. w Polsce. Lekki spadek popularności loterii związany z mniejszą podażą pieniądza zaczynamy obserwować dopiero w 2024 roku.
Jak branża loteryjna radziła sobie podczas pandemii koronawirusa: spojrzenie wstecz
- W Polsce, podczas epidemii, można było grać w Lotto online. Od 30 marca 2020 r. 10% ze sprzedaży online wspierało walkę z COVID-19. Salony gier na automatach były zamknięte.
- Connecticut Lottery Corp. przeniosło siedzibę po pozytywnym teście na COVID-19 jednego z pracowników. Stara siedziba została gruntownie wyczyszczona.
- Powerball USA zmieniło zasady naliczania jackpotu z powodu spadku sprzedaży, eliminując gwarantowane kumulacje.
- Irlandzka loteria przeznaczyła 16 milionów euro z niewypłaconych nagród na walkę z koronawirusem, wspierając sektor medyczny.
- Branża hazardowa w USA, zamknięta z powodu pandemii, liczyła na wsparcie z 2 bilionowego pakietu stymulującego od rządu.
- Brak możliwości sprzedaży losów online PCSO na Filipinach spowodował całkowite zatrzymanie sprzedaży losów.
- W Kenii branża hazardowa doświadczyła spadku sprzedaży o 99% z powodu braku dostępu do internetu i silnej preferencji graczy do gier stacjonarnych.
- E-sport stał się alternatywą dla tradycyjnych zakładów sportowych, z firmami bukmacherskimi umożliwiającymi obstawianie meczów e-sportowych.
- Rosja zamknęła kasyna i kolektury lotto, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19.