W niniejszym artykule skupimy się głównie na tym co się dzieje w branży loteryjnej, która w wielu krajach naszego świata jest wiodącą gałęzią hazardu. Wbrew pozorom możliwość gry online w loterie nie jest aż taka popularna na świecie, przez co branża loterii cierpi.
Sytuacja z Lotto w Polsce podczas epidemii koronawirusa
W Polsce podczas epidemii można grać w lotto bez ograniczeń w internecie na stronie gry.lotto.pl lub poprzez aplikację mobilną. Zamknięte zostały kolektury w galeriach handlowych. Otwarte powinny być kolektury stacjonarne. W kolekturach należy zachować ostrożność i nie przebywać w pomieszczeniu w więcej niż 2 osoby. Zaleca się noszenie rękawiczek i maseczek przy jakimkolwiek wyjściu z domu, nie tylko do kolektury.
Od 30 marca 2020 roku 10% ze sprzedaży wszystkich losów i zakładów z platformy online będzie przekazywane na walkę z epidemią koronawirusa i jego skutkami. Żeby wesprzeć ten cel wystarczy zagrać w ulubione gry na gry.lotto.pl lub za pomocą aplikacji mobilnej.
Dnia 16.03.2020 podjęto decyzję o zamknięciu salonów gier na automatach, więc nie będą one zupełnie dostępne dla grających nigdzie w Polsce aż do momentu zakończenia pandemii covid-19.
Loteria Connecticut przenosi siedzibę w nowe miejsce z powodu koronawirusa
Jeden z pracowników Connecticut Lottery Corp., który przebywał w samoizolacji został przetestowany pozytywnie na koronawirusa covid-19. w związku z tym władze loterii ogłosiły, że ze względów bezpieczeństwa przenoszą siedzibę w nowe, nieznane miejsce. Stara siedziba ma być poddana gruntownemu czyszczeniu. w komunikacie prasowym czytamy - "Dzisiaj pozytywne wyniki testów pojawiły się po tym, jak pracownik sam się izolował w domu i był nieobecny w obiekcie przez ponad dwa tygodnie”. Co ciekawe to nie pierwsza przeprowadzka siedziby tej loterii. W 1998 roku porzucono siedzibę w Newington po tym jak jeden z niezadowolonych klientów zastrzelił czterech pracowników, a potem siebie.
Zmniejszające się wpływy ze sprzedaży Powerballa powodują zmiany w naliczaniu kumulacji!
Najpopularniejsza loteria w USA, czyli Powerball musiała zmienić zasady naliczania jackpotu czyli kwoty kumulacji. Spowodowane jest to zmniejszającą się sprzedażą tej gry losowej wśród Amerykanów z powodu izolacji z powodu epidemii sars-cov-2. Nowe zasady naliczania kumulacji będą bazowały na konkretnej ilości sprzedanych kuponów gry, zainteresowaniu. Całkowicie wyeliminowano gwarantowaną kumulację co jest pierwszą taką sytuacją w historii. Zniesiono też minimalne gwarantowane wzrosty tejże kumulacji. Włodarze loterii tłumaczą swoją decyzję tak - „Od zeszłego tygodnia coraz więcej stanów i miast prosi swoich mieszkańców o pozostanie w domu, co wpłynęło na normalne zachowania konsumentów i sprzedaż gier Powerball. W odpowiedzi na kryzys zdrowia publicznego stopy procentowe spadły. W rezultacie konieczna jest dodatkowa sprzedaż gier w celu sfinansowania porównywalnych kwot kumulacji w grze Powerball”.
Irlandzka loteria wesprze walkę z koronawirusem z funduszy niewypłaconych nagród Lotto
Irlandzka loteria posiada 16 milionów euro, które nigdy nie zostały wypłacone graczom, bo ci nie zgłosili się po wygrane w regulaminowym czasie. Ta kwota ma zostać wypuszczona jak najszybciej na front walki z koronawirusem w Irlandii. Pieniądze trafią bezpośrednio do sektora medycznego, który podczas pandemii może się szybko załamać. Ilość chorych gwałtownie rośnie. CEO irlandzkiej loterii powiedział - Cieszę się, że 16 milionów euro pochodzących z wygasłych nagród stało się dostępne, aby wesprzeć inwestycje w służbę zdrowia w czasie niespotykanego dotąd kryzysu krajowego z powodu COVID-19”.
Branża hazardowa w USA liczy na pakiet stymulujący od rządu
Zasadniczo każda komercyjna, naziemna firma hazardowa w Stanach Zjednoczonych jest zamknięta, bez ostatecznego terminu powrotu na rynek. American Gaming Association szacuje, że 650 000 pracowników zajmujących się grami wzajemnymi miało przerwy w pracy, a działalność gospodarcza w obszarze hazardu straciłaby 43,5 miliarda dolarów, gdyby zamknięcie biznesów miało potrwać dwa miesiące.
Jak widać, mocno dotknięta globalną pandemią koronawirusa branża hazardowa w USA ma wielkie problemy. Okres jest na tyle zły, że rynek ten stale się powiększa i legalizuje. Branża ma nadzieję, że podpisany przez prezydenta Donalda Trump'a dekret o wsparciu amerykańskich przedsiębiorców pomoże przetrwać kryzys.
Nowy akt prawny pozwoli na rozdysponowanie 2 bilionów dolarów jako pierwszej potrzeby zastrzyk gotówki wśród przedsiębiorców. Ma pomóc w płynności, przynieść ulgę w płaceniu podatków podczas zastoju. Pieniądze będą przyznawane na podstawie statystyk dotychczas zapłaconego podatku przez firmy i na podstawie ilości pracowników.
Gry losowe na Filipinach całkowicie odwołane
Filipińczycy są bardzo zagorzałymi graczami Lotto, tak jak cały daleki wschód naszego globu. Jednak od ponad tygodnia nie są w stanie zagrać w żadne gry tamtejszego PCSO lottery, loterii organizowanej przez organizację rządową. Filipiny obecnie nie mają systemu sprzedaży gier online, więc ruch w sprzedaży loterii całkowicie ustał do odwołania.
Hazard zniknął z Kenii podczas epidemii koronawirusa..
Sytuacja branży gier hazardowych w Kenii jest tragiczna. Sprzedaż spadła o 99% ponieważ tamtejsi gracze nie lubią grać przez internet, lub nie mają takiej możliwości technicznej. Mimo dużej ilości telefonów komórkowych, internet jest tam bardzo słabej jakości. Co więcej Kenijczycy lubią spotykać się w tzw. "betting house" i tam gromadnie obstawiać gry lotto lub zakłady sportowe. Teraz, kiedy większość lig piłkarskich została anulowana, branża zakładów sportowych dosłownie umiera. W Południowej Afryce sprzedaż gier liczbowych Powerball SA została podtrzymana, ale zaleca się grać przez internet.
Zakłady e-sportowe ratunkiem dla branży zakładów?
Z powodu pandemii koronawirusa anulowano większość znanych i szanowanych lig piłkarskich. Dlatego przełożono wiele wydarzeń typu Euro 2020, Igrzyska olimpijskie 2020 czy Wimbledon. Nie ma sportu - nie ma kto obstawiać zakładów sportowych. Ale czy na pewno? Póki co w tym całym chaosie najlepiej radzi sobie e-sport. Przykładowo europejska liga gry League of Legends nie została przerwana. Zamiast tego gracze walczą z przeciwnikami ze swoich "gaming house". Dzięki temu ludzie zamknięci w domach mają co oglądać, gdy anulowano wszelkie poważne ligi sportowe takie jak NHL czy NBA. W pewnym sensie wracamy do korzeni bo pierwsze turnieje e-sportowe rozgrywały się w internecie bez udziału widzów na sali.
Interes zwietrzyły podupadające firmy bukmacherskie. Żeby ratować swoje zarobki wiele firm musi przejść do notowania meczów e-sportowych żeby przetrwać okres kryzysu w branży bukmacherskiej. Najbardziej w tym wszystkim ciekawi nas to, czy dzięki temu e-sport zyska nowych wyznawców? Czy gracze bukmacherki przerzucą się z piłki nożnej na e-sport i zaczną obstawiać CS-a, Ligę legend i Fortnite'a? A może po prostu zawodowi piłkarze zaczną grać w Fifę. Dariusz Szpakowski, znany komentator sportowy miał już przyjemność komentować jeden z meczów profesjonalnych piłkarzy, który odbył się w internecie przy użyciu gry Fifa.
Rosja zamyka kasyna na czas epidemii
Rosja próbuje walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zamykając miejsca, w których ludzie spędzają bardzo dużo czasu i mają dostęp do przeróżnych "przechodnich" przedmiotów. Kasyna oraz maszyny do gry wpisują się w tę zasadę. Rosja zamknęła wszystkie kasyna w strefach hazardowych w kraju.
Popularne wschodnie kasyna w Makau zaczynają notować wielkie spadki, a kasyna w Illnois w Usa zostały zamknięte do 30 kwietnia.