Kumulacja Lotto: 2 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 45 000 000 zł

Historia gry Keno, która narodziła się przed Chrystusem w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017, , Udostępnij:

Ze źródeł historycznych wiadomo, że gra Keno została wynaleziona w 7 wieku przed narodzinami Chrystusa przez Kwan Chunga, ważnego polityka z dynastii Zhou. Trzysta lat później gra Keno pod historyczną nazwą "pak kop piu" była grą spopularyzowaną w większości prowincji Chin.

Początki gry Keno w Chinach

Około 195 roku p.n.e. pewien Kwan Chung Leung z dynastii Han używał gry losowej w celu zbierania pieniędzy od swoich poddanych, kiedy Ci nie chcieli płacić na działania wojenne podczas oblężenia jego miasta.

Dzięki dochodom z gry liczbowej udało się temu władcy pokonać przeciwnika. Tradycyjny kupon, który był używany ponad dwa tysiące lat temu, nie miał na sobie liczb. Zamiast tego było to dokładnie 80 pierwszych znaków z "Ts'in Tsz'Man"czyli Poematu Tysiąca Znaków.

Przyjmuje się, że księga została napisana przez Konfucjusza i zawiera 1000 różnych słów/znaków chińskich. Książka jest na tyle znana w Chinach, że tych znaków używa się zamiennie zamiast liczb 1 do 1000.

W tamtych czasach na kuponie zaznaczało się 10 lub więcej "liczb" za pomocą indyjskiego czarnego atramentu, i przekazywało z opłatą za stawkę do pośrednika. W celach losowania używało się 80 kartek papieru (ze znakami), które były zwijane w ruloniki. Następnie losowo wkładało się je do czterech naczyń po 20 sztuk. Jeden z graczy wybierał jedną z mis i w taki sposób otrzymywano wygrywające numery.

Nie jest do końca pewne czy to Marco Polo przyprowadził grę do zachodniego świata, wiadomo jednak, że znał tę grę. Może dzięki temu powstała inspiracja powstania gier takich jak Lotto i Bingo.

Wygrywające numery Keno: sposoby informowania o wynikach loterii w przeszłości

Jeśli jako gracz miałeś 5 lub więcej poprawnie wybranych wygrywających numerów Keno, to wygrywałeś nagrodę. W celu poinformowania innych graczy o wyniku wysyłano białe gołębie. Byłą więc to pierwsza na świecie znany sposób dystrybucji wyników gry liczbowej. Przez to gra często była nazywana "The paper of the white dove".

Gra Keno trafia do Ameryki

Wiadomo na pewno, że Keno dotarło do Ameryki w 1848 roku wraz z pierwszymi chińskimi osadnikami w San Francisco. Udało im się rozpowszechnić grę w całym kraju. Do roku 1900 było 5 miejsc, gdzie można było zagrać w "pak kop piu" w Nowym Jorku oraz wiele innych w miastach Ameryki Północnej.

Gra była nielegalna i byłą organizowana w bardzo dyskretny sposób. Korzystały na tym lokalne mafie, które brały pieniądze za "protekcję". Popularność jednak dalej rosła dzięki zyskom i gra była rozpoznawalna jako "chińska loteria".

W 1933 roku gra zadebiutowała w znanym resorcie hazardowym Reno. Nazwano ją inaczej - "Race Horse Keno", czyli Keno wyścigów konnych. Grę wprowadzono mimo zakazu stanu Nevada. Zmieniono formułę gry z papieru na piłki ping pongowe z numerkami. Na dodatkowym kuponie zaznaczało się konie wyścigowe, a właściwie nie numer, a ich imiona. Organizator po wylosowaniu piłeczki ogłaszał numer, przykładowo - "Dżokej nr 5 na koniu o imieniu Ina Scot".

W roku 1951 zmieniono prawo i gra została oficjalnie zaprezentowana jako gra losowa (liczbowa) KENO. Ta gra Lotto była bardzo popularna w wielu kasynach z bardzo prostego powodu. Daje zysk na poziomie 25% w porównaniu z ruletką, która daje 1.3%.

Skąd się wzięła nazwa Keno?

W jaki sposób powstała nazwa gry Keno? Jest to zniekształcenie francuskiego słowa "quine", które oznacza pięć. Było używane w XIX wieku w przypadku poprzednika dzisiejszego Bingo.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Keno


Komentarze:

Avatar użytkownika rafal_kurz
rafal_kurz07.09.2022 14:14:30

To dość ciekawe, że hazard powstał tak wcześnie w dziejach ludzkości... dużo o nas mówi...

Avatar użytkownika rafal_kurz
rafal_kurz14.08.2023 17:17:47

Brakujące ogniwo: "In the year 1530 a game resembling keno, “La Lotto de Firenze,” began in Florence and spread like wildfire throughout Renaissance Italy."

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj