Eurojackpot: 250 000 000 zł
Lotto: 10 000 000 zł

Historia gry Keno, która narodziła się przed Chrystusem w Chinach


Opublikowano: 18.10.2017,

Legendy głoszą, że gra Keno została wynaleziona w 7 wieku przed narodzinami Chrystusa przez Kwan Chung'a, ważnego polityka z dynastii Zhou. 300 lat później "pak kop piu" jest powszechną grą w większości prowincji Chin.

Początki gry Keno w Chinach

Około 195 roku p.n.e. pewien Cheung Leung z dynastii Han używał gry w celu zbierania pieniędzy od swoich poddanych, kiedy Ci nie chcieli płacić na działania wojenne podczas oblężenia jego miasta.

Dzięki dochodom z gry udało się temu władcy pokonać przeciwnika. Tradycyjny kupon, który był używany 2000 lat, nie miał na sobie liczb. Zamiast tego było to dokładnie 80 pierwszych znaków z "Ts'in Tsz'Man"czyli Poematu Tysiąca Znaków.

Przyjmuje się, że księga została napisana przez Konfucjusza i zawiera 1000 różnych słów/znaków chińskich. Książka jest na tyle znana w Chinach, że tych znaków używa się zamiennie zamiast liczb 1 do 1000.

W tamtych czasach na kuponie zaznaczało się 10 lub więcej "liczb" za pomocą indyjskiego czarnego atramentu, i przekazywało z opłatą za stawkę do pośrednika. W celach losowania używało się 80 kartek papieru (ze znakami), które były zwijane w ruloniki. Następnie losowo wkładało się je do czterech naczyń po 20 sztuk. Jeden z graczy wybierał jedną z mis i w taki sposób otrzymywano wygrywające numery.

Jeśli jako gracz miałeś 5 lub więcej poprawnie wybranych numerów (wyniki Keno), to wygrywałeś nagrodę. W celu poinformowania innych graczy o wyniku wysyłano białe gołębie. Byłą więc to pierwsza na świecie znany sposób dystrybucji wyników gry liczbowej. Przez to gra często byłą nazywana "The paper of the white dove".

Nie jest do końca pewne czy to Marco Polo przyprowadził grę do zachodniego świata, wiadomo jednak, że znał tę grę. Może dzięki temu powstała inspiracja powstania gier takich jak Lotto i Bingo.

Gra Keno trafia do Ameryki

Wiadomo na pewno, że Keno dotarło do Ameryki w 1848 roku wraz z pierwszymi chińskimi osadnikami w San Francisco. Udało im się rozpowszechnić grę w całym kraju. Do roku 1900 było 5 miejsc, gdzie można było zagrać w "pak kop piu" w Nowym Jorku oraz wiele innych w miastach Ameryki Północnej.

Gra była nielegalna i byłą organizowana w bardzo dyskretny sposób. Korzystały na tym lokalne mafie, które brały pieniądze za "protekcję". Popularność jednak dalej rosła dzięki zyskom i gra była rozpoznawalna jako "chińska loteria".

W 1933 roku gra zadebiutowała w znanym resorcie hazardowym Reno. Nazwano ja inaczej - "Race Horse Keno" czyli Keno wyścigów konnych. Grę wprowadzono mimo zakazu stanu Nevada. Podmieniono papier na piłki ping pongowe z numerkami. Na kuponie zaznaczało się konie wyścigowe, a właściwie nie numer a ich imiona. Organizator po wylosowaniu piłeczki ogłaszał numer, przykładowo - "Dżokej nr 5 na koniu o imieniu Ina Scot".

W roku 1951 zmieniono prawo i gra została oficjalnie zaprezentowana jako KENO. Gra była bardzo popularna w wielu kasynach z bardzo prostego powodu. Daje zysk na poziomie 25% w porównaniu z ruletką, która daje 1.3%.

W obecnych czasach Keno jest dostępne na całym świecie jako gra losowa (liczbowa).

Skąd się wzięła nazwa Keno?

W jaki sposób powstała nazwa gry Keno? Jest to zniekształcenie francuskiego słowa "quine", które oznacza pięć. Było używane w XIX wieku w przypadku poprzednika dzisiejszego Bingo.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Keno


Komentarze:

Avatar użytkownika rafal_kurz
rafal_kurz2022-09-07 14:30:43

To dość ciekawe, że hazard powstał tak wcześnie w dziejach ludzkości... dużo o nas mówi...

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj