Eurojackpot: 45 000 000 zł
Lotto: 3 000 000 zł

Siedem argumentów przeciwko loteriom


Opublikowano: 09.10.2017,

Siedem argumentów przeciwko loteriom

Spójrzmy obiektywnie na hazard w postaci gier Lotto. Dziś zajmiemy się wadami a za kilka dni do tygodnia zaletami.

1. Jest to niemoralne

W wielu religiach jakakolwiek forma hazardu jest zakazana i uznawana za bardzo niemoralne zachowanie. Powinieneś swoją wiarę kierunkować do Boga, a nie w ślepy los czy też szczęście. Ekonomiści i politycy natomiast powiedzą Ci,że twoja nagroda powinna zależeć od wykonywanej pracy. Jest to wręcz obrażające dla etyki pracujących, że ktoś może zostać milionerem tak po prostu, trzymając w rękach los z 6 wygrywającymi liczbami, po prostu dzięki szczęściu.

2. Jest to ukryty podatek

Hazard, do którego należą loterie jest po prostu kolejnym podatkiem. W Polsce mówi się, ze podatkiem od marzeń. Jest to sprytny sposób rządu na wyciągnięcie dodatkowych pieniędzy dla budżetu.

3. Możesz się uzależnić

Od samych początków istnienia loterii pojawiali się gracze, którzy mieli problemy z hazardem niszcząc całkowicie sobie życie, a często swoim rodzinom. Loterie zazwyczaj są państwowe. Czy państwo nie powinno raczej chronić obywatela zamiast narażać go na straty?

4. Dotyka biednych

Powszechnie uznaje się, że Lotto "wyzyskuje" biednych ludzi i inne słabsze grupy społeczne. Często zdarza się,że grają dzieci mimo, że jest zakaz. Utrwala to złe zachowania w kulturze narodu.

5. Jest bardzo dużo oszustów

Nigdy nie możesz być pewien na sto procent, że organizacja loterii jest w pełni uczciwa. Ostatnimi czasy często słyszymy o jakiś problemach. W Usa udało się całkowicie naruszyć system gry, która miała losowania zdigitalizowane. Do tego, szczególnie za granicą popularne są oszustwa z podszywaniem się pod loterię.

6. Cele dobroczynne nie powinny być finansowane przez loterie

Sprzedaż losów wciąż się zmienia. Przez to nigdy do końca nie wiadomo ile pieniędzy zebrano np. na sport i jak to się ma w stosunku do ogólnego budżetu państwa. Na pewno nie powinno to zależeć od liczby obywateli gotowych zaryzykować pieniądze w losowaniu. Jest to więc bardzo nieefektywny sposób zbierania pieniędzy na cele rządowe.

7. Ten sam organ nie powinien organizować i nadzorować loterię

W stanach problemem jest to, że stan odpowiedzialny za grę jest jednocześnie odpowiedzialny za nadzór jej uczciwości. Powinna istnieć wyższa rządowa komórka nadzorująca.

Hazardziści grają tak, jak zakochani kochają, jak pijacy piją - ślepo, z potrzeby wynikającej z wpływu niepowstrzymanej wewnętrznej pokusy. - Anatole France


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj