Eurojackpot: 45 000 000 zł
Lotto: 18 000 000 zł

Jak nieznajomość prawa selekcji zrobiła w konia Graczy Lotto z UK!?


Opublikowano: 25.03.2016,

Ostatnie losowanie brytyjskiego Lotto było nauczką dla wielu Graczy, którzy skreślając kupony kierują się schematami lub wielokrotnością liczby pierwszego skreślenia.

Wyobraź sobie, że pokonujesz szansę 1 do 144 415 tylko po to żeby dowiedzieć się, że Twoja wygrana wyniesie jakieś 60 zł. To przydarzyło się w środę tysiącu Graczom w UK. Ci wygrani, którzy trafili piątkę bardzo się wściekli gdy okazało się, że wygrali mniej niż ci co trafili trójki.

Tylko 15 euro za piątkę w losowaniu z 23 marca w UK

Dostaną 15 euro podczas, gdy trójkowicze 25 euro, a czwórkowicze - 51 euro. Jak wiadomo wygrane mniejszych stopni są gwarantowane np. trójki. Pula na wygrane piątki zawsze jest dzielona między wszystkich trafionych. Tych Graczy było tak dużo, że wygrana wyniosła taką żałosną kwotę.

Wygrywające numery z środy to 7, 14, 21, 35, 41, 42 i bonusowa 43. Szanse na trafienie pięciu spośród 59 liczb w brytyjskiej loterii to tylko 1 do 144 415, dlatego nagroda zazwyczaj wynosi ponad 1000 euro. W losowaniu z soboty było to aż 1896 euro, dlatego można zrozumieć zdenerwowanie i poczucie niesprawiedliwości.

Operator loterii powiedział, że to dość niespotykane liczby, ale to nieprawda - popełnił błąd myślowy bo każda kombinacja jest tak samo prawdopodobna ale nie każda wygląda "wyjątkowo". Te wyjątkowo wyglądające są chętniej skreślane przez ludzi dlatego było tyle trafień. Akurat w środę padły liczby, które są wielokrotnością liczby 7, czyli typowy schemat szczęśliwej liczby.

Ludziom grającym w Lotto wydaje się, że wpadli na super pomysł skreślając takie kombinacje, ale nigdy nie pomyśleli że w loterii biorą udział miliony i takich osób będzie więcej. A dokładniej takich osób było 4082 i nie jest to nic dziwnego. Graczy pogrążyła nieznajomość prawa selekcji - prostego matematycznego konceptu.

Prawo selekcji - na czym polega

Prawo selekcji mówi nam o tym, że nieprawdopodobne wydarzenie będzie bardzo częste jeśli będzie wyselekcjonowane z dużej puli zdarzeń. Przykładowo jeśli w sklepie widzimy idealne jabłka - każde tego samego rozmiaru to nie znaczy, że na drzewach w pewnym sadzie urosły tylko takie jabłka - byłoby to dość niezwykłe i nieprawdopodobne. Oznacza to, że prawdopodobnie ktoś wyselekcjonował te jabłka, a my źle oceniliśmy wynik eksperymentu - jabłka na półce sklepowej.

Tak samo źle oceniamy wyniki lotto ... Zapominamy, że na prosty schemat wybierania liczb może wpaść każdy nie tylko my. A w loterie grają miliony ludzi. W taki sposób coś bardzo nieprawdopodobnego - 1000 osób trafiających szóstkę w Lotto, staje się bardzo proste do wyjaśnienia.

Jakich kombinacji unikać przy skreślaniu Lotto i dlaczego?

Każda kombinacja jest jednakowo prawdopodobna w wylosowaniu. Jednak nie każda da nam wystarczająco satysfakcjonujący dochód. Jest to spowodowane tym, że niektóre kombinacje są wybierane przez grających częściej niż inne i mają takie same musimy się z nimi dzielić wygraną. To nie daje profitu.

Dlatego jeśli nie chcemy być zawiedzeni swoją wygraną nie skreślajmy schematycznych kombinacji. Np. kombinację 1,2,3,4,5,6 skreśla bardzo dużo ludzi. Dużo osób skreśla też liczby z ostatniego losowania. Część używa wizualnego skreślania i rysuje na kuponie kwadraciki, trójkąty i inne figury. Skreślają przekątne, boki i szachownice. Nie róbmy tego! W Lotto liczy się największa wygrana i tylko dla nas!


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj