Kumulacja Lotto: 6 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 320 000 000 zł

Prawo selekcji - wyjaśnienie na przykładzie wyników Lotto z Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023, , Udostępnij:

Losowanie brytyjskiego Lotto w 2016 roku było nauczką dla wielu Graczy, którzy skreślając kupony kierują się schematami lub równymi odstępami.

Wyobraź sobie, że pokonujesz bardzo niską szansę wygrania w Lotto tylko po to żeby dowiedzieć się, że Twoja wygrana wyniesie jakieś kilkanaście zł. To przydarzyło się w 2016 roku tysiącu Graczom w UK. Ci wygrani, którzy trafili piątkę bardzo się wściekli gdy okazało się, że wygrali mniej niż ci co trafili trójki.

Wygrywające numery z środy to 7, 14, 21, 35, 41, 42 i bonusowa 43. te numery są równo oddalone od siebie o siedem i rysują łatwo rozpoznawalny wzór na kuponie, więc jest częściej skreślany.

Prawo selekcji - na czym polega?

Prawo selekcji mówi nam o tym, że nieprawdopodobne wydarzenie będzie bardzo częste jeśli będzie wyselekcjonowane z dużej puli zdarzeń. Przykładowo jeśli w sklepie widzimy idealne jabłka - każde tego samego rozmiaru to nie znaczy, że na drzewach w pewnym sadzie urosły tylko takie jabłka - byłoby to dość niezwykłe i nieprawdopodobne. Oznacza to, że prawdopodobnie ktoś wyselekcjonował te jabłka, a my źle oceniliśmy wynik eksperymentu - jabłka na półce sklepowej.

Tak samo źle oceniamy wyniki lotto... Zapominamy, że na prosty schemat wybierania liczb może wpaść każdy nie tylko my. A w loterie grają miliony ludzi. W taki sposób coś bardzo nieprawdopodobnego - 1000 osób trafiających szóstkę w Lotto, staje się bardzo proste do wyjaśnienia.

Jakich kombinacji unikać przy skreślaniu Lotto i dlaczego?

Każda kombinacja jest jednakowo prawdopodobna w wylosowaniu. Jednak nie każda da nam wystarczająco satysfakcjonujący dochód. Jest to spowodowane tym, że niektóre kombinacje Lotto są wybierane przez grających częściej niż inne i mają takie same musimy się z nimi dzielić wygraną. To nie daje profitu.

Dlatego jeśli nie chcemy być zawiedzeni swoją wygraną nie skreślajmy schematycznych kombinacji. Np. kombinację 1,2,3,4,5,6 skreśla bardzo dużo ludzi. Dużo osób skreśla też liczby z ostatniego losowania. Część używa wizualnego skreślania i rysuje na kuponie kwadraciki, trójkąty i inne figury. Skreślają przekątne, boki i szachownice.

Moja rada dla graczy Lotto jest taka: Zrozumieć prawo selekcji i unikać powszechnie wybieranych kombinacji numerów, takich jak ciągi arytmentyczne, liczby z ostatniego losowania, czy wizualne wzory na kuponie. Wygrana może i jest kwestią szczęścia, ale satysfakcjonujący zysk z niej - to już sprawa strategii.


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj