Eurojackpot: 210 000 000 zł
Lotto: 3 000 000 zł

Czy jest szansa, że w ciągu swojego życia wygrasz w Lotto?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016, , Udostępnij:

Nowoczesna matematyka mówi, że zdarzenia mało prawdopodobne są pewne, a nawet czasami wystepują seriami. Mimo tego czy możemy być tak bardzo optymistyczni co do wygranej w Lotto lub w innej grze liczbowej?

Jaki jest sens grania w Lotto?

Prawdopodobieństwo trafienia szóstki w Lotto bo tylko o taką nagrodę nam chodzi, i o nią głównie walczymy to jak 1 do 13 983 816. Gracze od lat toczą spory czy to dużo czy mało. Jednym z najpoważniejszych podejść do tematu jest obliczenie wartości oczekiwanej wynikającej z ceny zakładu i oczekiwanej wygranej z wzięciem pod uwagę szans. Na temat opłacalności Lotto pisał już Bartosz Żółtak w jednym z artykułów.

Pewnym jest fakt, że aby wygrać trzeba grać. Nie wygrasz - nie grając. Tutaj przychodzi na myśl pewne twierdzenie stworzone przez Pascala, że warto wierzyć w Boga. Oparł się na założeniu, że życie wieczne jest nieskończone, czyli zysk jest nieskończony. Wierząc w Boga, gdy okaże się, że On istnieje zyskujemy wszystko za małą cenę. Gdy okaże się, że Go nie ma - nie tracimy nic. Z tej perspektywy wiara jest wyjątkowa profitową decyzją ponieważ w przypadku jej braku niezależnie czy niebo będzie czy nie nie trafimy do niego (z powodu braku wiary lub braku istnienia Boga).

Porównanie szansy na wygraną w Lotto z prawdopodobieństwem nieszczęśliwych wypadków

Zestawmy jednak prawdopodobieństwa różnych innych zdarzeń, aby zrozumieć czy łatwo jest wygrać. Jeśli jesteś średnio statystycznym człowiekiem podróżującym samolotami to prawdopodobieństwo, że zginiesz w wypadku lotniczym wynosi około 1 do 1 000 000. Prawie 14 razy większe od wygranej w Lotto. Jeśli podróżujesz samochodem to prawdopodobieństwo to wynosi aż 1 do 2000! Nie bez przyczyny transport kolejowy uważany jest za najbezpieczniejszy bo w przypadku podróży koleją prawdopodobieństwo śmierci jednej osoby przypada na 620 000 000 osobokilometrów (Wielka Brytania 2001 rok).

Czy masz szansę wygrać w Lotto w ciągu całego swojego życia choć raz?

Pojęcie szansy wywodzi się z czasów, gdy aby przewidzieć wynik zdarzenia losowego stosowano przepowiednie, jest to więc coś bardzo rozmytego, nieokreślonego dokładnie.

Znamy już liczby, wiemy jak definiuje się prawdopodobieństwo i rozumiemy szanse na wystąpienie zdarzeń. W ciągu całego życia przydarzy nam się wiele różnych rzeczy, część z nich będzie bardzo nieprawdopodobna, a zdarzy się akurat nam. Dlaczego? Na Ziemi mieszka między 6 a 7 mld ludzi. Wśród tak wielkiej mieszanki, zdarzeń i koincydencji oraz podejmowanych decyzji, mogą zdarzyć się wszelkie rzeczy istotne w skali Ziemskiej. Jeśli dwa razu w ciągu życia weźmiemy udział w wypadku pociągu, nie oznacza to że zdarza się to powszechnie, ale akurat los trafił na nas i być może kilka osób na całym globie. Nie ma w tym nic niezwykłego, a wynika jedynie z gigantycznej liczby możliwości jakie dają miliardy ludzkich istnień i ich wszystkie akcje w ciągu całego życia.

Wygrana w Lotto, o której tak marzymy jest niestety nieistotna w skali ludzkiej (jednego życia) ale istotna w skali Ziemi (dlatego codziennie ktoś na świecie wygrywa ale to nie jesteśmy my). Prawdopodobieństwo nieistotne w skali ludzkiej to tylko 1 do 1 000 000. Prawdopodobieństwo pokera królewskiego to 1 do 650 000 czyli prawie 2 razy na milion rozdań. Jeden rok ma ponad 30 milionów sekund. Gdybym ja i Ty wybrał jedną sekundę, aby coś zrobić jednocześnie w danym roku, to szansa że wybierzemy tę samą sekundę jest nieistotna w skali ludzkiej. To pokazuje jak ciężko trafić szóstkę.

Na podstawie książki "Zasada Nieprawdopodobieństwa" David J. Hand


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj