Eurojackpot: 43 000 000 zł
Wynikilotto.net.pl nie współpracuje z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., jedynym oficjalnym źródłem wyników.

Koziołki - poznańska gra liczbowa


08.10.2014,


Koziołki - poznańska gra liczbowa

W przeszłości, w naszym kraju organizowano wiele loterii liczbowych, czy też fantowych. To były takie lokalne sposoby na zarobek, wzbogacenie budżetu, czy też wzniosłych celów charytatywnych. Obecnie, aby zorganizować loterię z nagrodami pieniężnymi trzeba spełnić wiele wymogów formalnych. To stawia Totalizator Sportowy praktycznie w roli monopolisty na polskim rynku.

Jedną z takich loterii była poznańska gra liczbowa "Koziołki". Starsi gracze na pewno kojarzą tę nazwę. Wszystko zaczęło się od Poznańskiego Konkursu Sportowego w roku 1955. Szukano środków na kontynuowanie robót budowy Parku Kultury w Poznaniu. Konkurs polegał na poprawnym wytypowaniu dziesięciu drużyn piłkarskich. Nagroda pierwszego stopnia należała się osobie, która trafnie wybrała wszystkie drużyny, drugiego stopnia - za dziewięć drużyn. Dzięki konkursowi udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Po roku Konkurs został zlikwidowany.

Następnie członkowie byłej komisji konkursu powołali komisję Poznańskiej Gry Liczbowej. 5 listopada 1956 roku zorganizowano pierwszą grę pod tym patronatem. Pomysł został zatwierdzony przez miasto, a cel zbiórki pozostał jak poprzednio. Ta gra liczbowa była pierwszą lokalną w Polsce. Oparto się na zasadach gry z NRD. Zadaniem graczy było wytypowanie 3 spośród 30 liczb, w losowaniach, które odbywały się raz na tydzień. Nagradzano trafienie trzech i dwóch liczb. Później zasady gry były jeszcze zmieniane.

Gra dostała nową nazwę "Koziołki", i w roku 1958 stałą się przedsiębiorstwem państwowym. Szybko zyskała dużą popularność. Już w grudniu liczba wypełnionych kuponów osiągnęła ponad milion sztuk. Było to zrozumiałe, ze względu na fakt chęci wzbogacenia się mieszkańców, a także dobrą zabawę. Jednak, najważniejsze jest to, że pieniądze z loterii zasilały budżet inwestycji miasta. Między innymi dzięki nim sfinansowano budowę linii tramwajowej na Winogrady. Koszt zakładu wynosił 3 złote. Sprzedaż odbywała się w kioskach i specjalnych punktach sprzedaży. Nagrody były całkiem wartościowe - np. działki budowlane czy samochody osobowe. Także motocykle, wycieczki zagraniczne. Z mniejszych nagród rzeczowych: sprzęt AGD i RTV. Jeśli chodzi o nagrody pieniężne, zanotowano wygraną 345 192 złotych za 5 trafnych liczb z 49 losowanych. Średnie wynagrodzenie wynosiło wtedy 1625 zł (1961 rok).

Ostatnie losowanie tej gry odbyło się 10 lutego 1982 roku.

Fotografia Radomił Binek - Wikipedia
Informacje - epoznan.pl


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
AnulujStarszy artykuł: Kościan - miasto wytrawnych graczy?
Nowszy artykuł: Lotto kumulacja w czwartek - 3 miliony złotych
kalendarz lotto

Reklama

NewsyLoteria Świąteczna od 26 listopada do 31 grudnia 2019 r.!

Loteria Świąteczna Lotto potrwa od 26 listopada do 3.. | 26.11.2019


Kumulacja Eurojackpot rośnie dla nagród 2-go stopnia!

Rośnie pula nagród 2-go stopnia w kumulacji Eurojackpot 22.11.2019! .. | 21.11.2019


Kumulacja Eurojackpot 08.11.2019 to nawet 335 milionów zł!

W piątek 8 listopada 2019 roku zagramy o 335 000 000 złotych w kumulacji Eurojac.. | 05.11.2019


Informacje

Kontakt

Copyright wynikilotto.net.pl © 2009-2019 | Polityka Prywatności & Informacje o Cookies | Źródło danych: lotto.pl