Eurojackpot: 170 000 000 zł
Wynikilotto.net.pl nie współpracuje z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., jedynym oficjalnym źródłem wyników.

Śląska gra liczbowa - Karolinka


25.03.2015,


Śląska gra liczbowa - Karolinka

Pisaliśmy już kiedyś o tym, że dawniej w Polsce istniały różne lokalne inicjatywy loteryjne. Opisywaliśmy wtedy poznańskie Koziołki. Celem tego typu loterii pieniężnych czy też fantowych było wspieranie lokalnych budżetów czy też inwestycji. Dziś przedstawimy, krótką historię gry Karolinka z czasów PRL.

Karolinka była swego rodzaju totolotkiem na Śląsku. Byłą to gra liczbowa, w której można było wygrać nagrody pieniężne lub fantowe. A fanty były niemałe bo zwycięzca mógł liczyć na materiały budowlane (w formie typowego dla PRL-u przydziału) lub nawet działkę budowlaną na własność!

Twórcą Karolinki w latach 50-tych był Jerzy Ziętek, Wojewoda. Pomysłodawcą był natomiast Józef Adamczyk, który podczas swoich europejskich podróży zainspirował się tamtejszymi loteriami. Według regulaminu, przez Ziętka dopilnowanego, połowa zysków ze sprzedaży losów miała trafiać z powrotem do graczy w postaci nagród, a połowa do urzędu wojewódzkiego. Środki te przeznaczano na różne cele publiczne, takie jak budowa katowickiego Spodka, czy sanatorium w Rabce. Początkowo loteria miała istnieć kilka miesięcy, ale przetrwała kilkadziesiąt lat.

Niewiele rzetelnych informacji można znaleźć na temat zasad tej gry. W internecie znaleźliśmy blankiet, który przedstawia 5 zakładów po 49 liczb. Poniżej widnieje zapis, aby skreślić po 5 liczb w każdym okienku. Była więc to gra na 5 z 49. Skreślanie miało odbywać się poziomą kreska wykonaną długopisem lub atramentem. Koszt był w wysokości 10 zł, a blankiet miał trzy odcinki - do kontroli, do sprawdzenia i dla grającego.

Gra losowa Karolinka istniała do 1990 roku. W roku 2008 pojawiły się głosy, jakoby ta dawna gra miała być wznowiona. Podobno, według Dziennika prace nad nią były w zaawansowanym stadium. Potrzebne dokumenty w tej sprawie wysyłał do Ministerstwa Skarbu Wojewoda śląski. Niestety nie znamy dalszych losów tej inicjatywy.

Zdjęcie usera Mariuszjbie z pl.wikipedia.org


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
AnulujStarszy artykuł: Kradzież zdrapek w Żorach
Nowszy artykuł: W końcu! Ekstra Pensja w Koszalinie
kalendarz lotto

Reklama

NewsyJaki jest rekord wygranej Mini Lotto? Od soboty to ponad 377 tys. zł

7 października 2019 roku padł nowy rekord wygranej w.. | 07.10.2019


Wypłata wygranej na kartę płatniczą lub konto w ofercie punktów Lotto!

Po pozytywnych testach, wygrane Lotto będzie można wypłacać bezpośrednio na k.. | 16.09.2019


Wrześniowa promocja w Multi Multi na 7 skreśleń (2019)

W dniach od 10.09.2019 do 12.09.2019 wygrane w grze Multi Multi na 7 skreśleń b.. | 09.09.2019


Informacje

Kontakt

Copyright wynikilotto.net.pl © 2009-2018 | Polityka Prywatności & Informacje o Cookies | Źródło danych: lotto.pl