Kumulacja Lotto: 5 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 500 000 000 zł

Anonimowość wygrywających w loteriach - różnice między USA a Polskimi przepisami

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015, , Udostępnij:

W Polsce rzadko zdarza się, żebyśmy poznali osoby, które wygrały w lotto. Wynika to z faktu, że Totalizator Sportowy nie publikuje sylwetek ani danych zwycięzców. Czy jednak w innych krajach jest inaczej? Jakie zagrożenia wiążą się z publikacją danych zwycięzców i czy wszyscy gracze zgadzają się na takie warunki?

Najczęściej z wizerunkami zwycięzców loterii spotykamy się w Ameryce Północnej, na przykład w USA czy Kanadzie. W Kanadyjskim Lotto Max, każdy, kto kupuje los, automatycznie zgadza się na publikację swojego wizerunku i imienia. Taka sytuacja wydaje się nie do pomyślenia w polskich realiach. Czy jednak Polacy, którzy często narzekają, że nie znają nikogo, kto wygrał w lotto, zgodziliby się na takie warunki? Może zwycięzcy po prostu nie chcą, aby o nich wiedziano?

Jedna z głośnych historii dotyczyła mężczyzny z małej miejscowości, który po wygranej w lotto został namierzony przez dziennikarzy. Ta sytuacja bardzo utrudniła mu życie. W internecie pojawiły się informacje o graczu z Kanady, który przez rok nie odebrał swojej nagrody w Lotto Max, ponieważ nie zgodził się na publikację swojego wizerunku. Kiedy przyszedł odebrać swoje pieniądze, czekał na niego wielki czek do zdjęcia. Postanowił wynająć adwokata i walczyć o anonimowość w sądzie. Jednak na odwrocie każdego kuponu loterii Lotto Max jest jasno napisane, że gracz zgadza się na publikację swojego wizerunku. Jak zakończy się ten spór?

Inny gracz, który wygrał 5 milionów dolarów w grze 6/49, miał początkowo wątpliwości, ale szybko zrozumiał, że bez zgody na publikację swojego wizerunku nie otrzyma wygranej. Daniel Senger z Grand Forks obawiał się, że po opublikowaniu jego danych, wiele osób będzie chciało skorzystać na jego wygranej. Mimo obaw, nie było tak źle. Otrzymał tylko kilka listów z prośbami o pomoc finansową.

Loterie na Zachodzie stosują takie procedury, aby zapewnić pełną transparentność swojego działania i wyeliminować wątpliwości co do wypłacania wygranych. Dlatego gracz, który nie zgodził się na publikację swojego zdjęcia, nie otrzymał 50 milionów dolarów. Wypłata jest zawieszona, ale nie ma limitu czasu na wykonanie potrzebnych kroków do jej otrzymania. Czasem organizatorzy loterii zgadzają się na anonimowość zwycięzcy, ale są to pojedyncze przypadki. W niektórych stanach USA, takich jak South Carolina, Delaware, Ohio, Kansas, North Dakota, Maryland, dopuszcza się pełną anonimowość zwycięzców. Podobnie jest w przypadku bardzo popularnej w Europie loterii EuroMillions.


Komentarze:

Avatar użytkownika skrypter
skrypter13.10.2023 18:18:50

Nie bardzo rozumiem, dlaczego ktokolwiek godzi się na ujawnienie wizerunku po wysokiej wygranej w Lotto. Przecież to powoduje same problemy. Ten kto ustalił taką zasadę... czym się kierował? Bo chyba nie bezpieczeństwem uczestników.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj