Eurojackpot: 500 000 000 zł
Lotto: 4 000 000 zł
Wynikilotto.net.pl nie współpracuje z Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., jedynym oficjalnym źródłem wyników Lotto.

Czy polityków lepiej losować niż wybierać?


22.02.2015,


Czy polityków lepiej losować niż wybierać?

Czy Lotto zamiast komisji wyborczej to dobry pomysł? Biorąc pod uwagę fakt, że w kraju uznającym się za nowoczesny nie potrafiono dopilnować poprawnego zaprogramowania systemu wyborczego do zliczania głosów, może warto użyć już rozwiniętych technicznie i pewnych rozwiązań. Tylko czy losowanie byłoby uczciwe i dobrze reprezentowało wyborców?

Jako, że zbliżają się wybory prezydenckie wielu z nas zastanawia się jaki to wszystko w ogóle ma sens i czy pojedynczy głos ma jakiekolwiek znaczenie. Oczywiście nasze preferencje co do kandydata są znaczące i mają sens ponieważ w ogólnym ujęciu pokazują kto ma największe poparcie. Jednak do pełnej czystości odwzorowania tego czego chcą mieszkańcy kraju potrzebna jest duża frekwencja, najlepiej 100 procentowa. W innych przypadkach gdy jeden z kandydatów dostanie 50% głosów, ale do głosowania przystąpi tylko połowa uprawnionych to można powiedzieć, że dostał tylko poparcie 1/4 społeczeństwa..

Ale wróćmy do losowania. Pomysły, aby wybierać polityków do rządu za pomocą losu nie są odosobnione i mają swój początek już w antyku. W ateńskiej demokracji czymś podobnym do sejmu była Rada Pięciuset. Spośród kandydatów do tego urzędu losowano 1000 wybrańców, a potem 500. Reszta była zmiennikami. Co ciekawe losowanie urzędników to nie tylko wymysł dawnego świata, australijscy naukowcy wyszli z taką propozycją dość niedawno, o czym można było poczytać w internecie.

Plusy i minusy

Plusem byłoby to, że (gdyby zachować równą ilość kandydatów wśród partii) to każda z nich miałaby podobną ilość w zasiadających w parlamencie. Dobry generator losowości spowodowałby, że z grubsza podział by był równomierny, jednak odchyłki nie wskazywałyby na oszustwo! Problemem jest to, że obecnie politycy zdają się nie dbać o potrzeby ludzi i nie są ze sobą zgodni w głosowaniach nawet jeśli się ze sobą zgadzają. Równomierny rozkład mógłby spowodować chaos i niemoc ustawodawczą.

Czy losowanie byłoby uczciwe

Przy obecnym poziomie rozwinięcia technologii nie ma powodów, aby wątpić w możliwość wygenerowania losowych liczb. Każdy z kandydatów miałby swój przypisany numerek jak kulki w lotto. Potrafimy obecnie generować w pełni losowe liczby na podstawie zdarzeń fizycznych. Jest to np. generator oparty na szumie atmosferycznym, który jest nieprzewidywalny i całkowicie przez to losowy. Innym jest kwantowa nieoznaczoność. Przykładowo w losowaniach Keno numery losuje się przy pomocy generatora opartego na pomiarze tego gdzie wyląduje foton. Ponieważ wynik nie jest znany przed doświadczeniem i może znajdować się w jednym z dwóch kilku stanów/miejsc jest to zupełnie losowa metoda. Przy odpowiedniej kontroli i homologacji urządzenia, które będzie dokonywać wyboru wszystko przebiegłoby bez wątpliwości.

Gdy głosy wyborców nie mają znaczenia

Warto tutaj przy okazji tego abstrakcyjnego tematu zwrócić uwagę na pewien szczegół, o którym mało kto sobie zdaje sprawę. Gdy wyniki wyborów są bardzo blisko siebie wcale nie mamy pewności, że to zwolennicy jednej z opcji mieli po prostu więcej głosów. Historia świata zna przypadki, kiedy jeden z kandydatów wygrywał mandat tysiącem głosów przewagi. W jednym z takich zdarzeń zarządzono ponowne przeliczenie głosów - jak najbardziej dokładne. Co się okazało? Przewaga kandydata zmalała do kilkuset głosów. W związku z tym nie pozostało nic innego jak znów przeliczyć głosy. Przewaga zmalała do kilkunastu głosów.. Ostatecznie kandydat wygrał, ale nie można powiedzieć, że wyborem głosujących. Dlatego, że w tego typu sytuacjach niepewność jest zbyt duża. Zapominamy, że naszym życiem w dużej mierze rządzi przypadek i los. Ile zmęczonych całonocnym liczeniem osób źle spojrzało na kartę do głosowania? Ilu osobom skleiły się karty do głosowania? I w końcu ile z nich pomyliło się podczas ręcznego liczenia? Podsumowując, gdy w zdarzeniu biorą udział setki tysięcy lub nawet miliony głosujących błąd może być ogromny i tylko znaczne zwycięstwa mogą być pewne.. no chyba, że kandydat lepiej zmotywował swoich wyborców do pójścia do lokali wyborczych w ogóle.

Prezydenta lepiej wybrać samemu?

Czy w takim wypadku nie lepiej jednak losować podczas wyborów? W przypadku prezydenckich i tak mogą być dwie tury przy zbyt niskiej ilości głosów na kandydata, więc nie ma obawy o aż taki wpływ niepewności. Jako, że prezydent ma niewielką moc ustawodawczą, a dużą reprezentatywną dla kraju i kandydatów jest mniej niż do sejmu, może zostańmy przy standardowym sposobie wyboru.


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj