Kumulacja Lotto: 7 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 110 000 000 zł

Szara strefa w branży hazardowej w Polsce przekroczyła 50% w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023, , Udostępnij:

Szara strefa w branży hazardowej online w Polsce przekroczyła 50%, co oznacza, że skarb państwa stracił z tytułu nieodprowadzonego podatku od gier 782 mln zł w 2021 roku.

Raport EY wskazuje, że szacowana wartość obrotów w szarej strefie internetowego rynku kasyn i zakładów bukmacherskich wyniosła 27,7 mld zł, podczas gdy legalna część branży kasyn i zakładów bukmacherskich wygenerowała 26,6 mld zł. Występowanie szarej strefy niesie ze sobą istotne konsekwencje gospodarcze oraz społeczne.

"Raport renomowanej, międzynarodowej firmy doradczej EY oraz specjalnie opracowany model ekonometryczny do badania szarej strefy na rynku gier hazardowych online potwierdza, że sektor ten w połowie jest w rękach międzynarodowych graczy świadczących usługi poza polskim prawem." - powiedział Paweł Sikora, prezes Stowarzyszenia Graj Legalnie.

Już pod koniec 2020 roku raportowano, że 85% polskich graczy korzysta z nielegalnych w kraju kasyn internetowych. Średnio polski gracz wydawał w nich 228,16 zł miesięcznie. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że aż 94% graczy korzystało zarówno z legalnych jak i nielegalnych rozwiązań naprzemiennie.

Skutki występowania szarej strefy w branży hazardowej online w Polsce:

  • Skarb państwa traci z tytułu nieodprowadzonego podatku od gier.
  • Zaburzenia dochodów wśród legalnej konkurencji na rynku hazardowym.
  • Niewłaściwa ochrona konsumentów lub jej brak.
  • Brak sposobu na egzekwowanie prawa i w efekcie bezkarność.

Jak zlikwidować szarą strefę w hazardzie?

Jak czytamy w raporcie Stowarzyszenia "Graj Legalnie", apeluje się o wprowadzenie bardziej zdecydowanych działań wobec firm działających poza polskim prawem, w tym skuteczniejsze blokowanie nielegalnych witryn internetowych oraz płatności na ich rzecz. Stowarzyszenie jest gotowe do przedstawienia regulatorowi rozwiązań, które w znacznym stopniu zminimalizują skalę szarej strefy w Polsce. W krajach takich jak Malta czy Wielka Brytania funkcjonują specjalne organy regulacyjne, skupione wyłącznie na licencjonowaniu, regulowaniu, kontrolowaniu i wspieraniu osób i podmiotów prowadzących działalność hazardową. Według członków stowarzyszenia jest to dobre rozwiązanie, na którym warto się wzorować.

Szara strefa w branży hazardowej online w Polsce to poważny problem, którego skutki odczuwać może całe społeczeństwo. Znowelizowana kilka lat temu ustawa hazardowa, dająca monopol Totalizatorowi Sportowemu miała pomóc w likwidacji szarej strefy, ale już teraz możemy powiedzieć że to się nie udało.

Źródło: grajlegalnie.pl


Komentarze:

Avatar użytkownika Majka78
Majka7825.07.2023 19:19:45

Ciekawe, że mimo nowelizacji ustawy hazardowej, szara strefa w branży hazardowej online wciąż jest tak dużym problemem. Może powinniśmy nauczyć się od tych, którzy radzą sobie z tym lepiej, np. na Malcie czy w Wielkiej Brytanii.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj