Eurojackpot: 45 000 000 zł
Lotto: 2 000 000 zł

Wpadka w serbskim Loto - dowód na oszustwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015, , Udostępnij:

28 lipca podczas losowania w serbskiej telewizji PRVA 1 doszło do niesamowitej wpadki. Losowano właśnie liczby do gry "Loto", która jest równie popularna co Lotto w Polsce (ale nie losuje się tyle samo liczb), gdy realizator wyświetlił liczbę, która nie wypadła.

Niezrozumiałe zachowanie prezenterki Lotto

Nie byłoby nic dziwnego w tym błędzie, gdyby nie fakt, że za chwilkę z bębna maszyny wylosowano dokładnie tę liczbę! Chodzi o kulkę z nadrukiem 21. W całym losowaniu "Loto" pojawiły się liczby 4, 6, 12, 13, (21), 27, 33 w kolejności wybierania z bębna: 4, 33, 12, 27, 21, 6, 13. Między losowaniem kuli 12, a 27 nagle na ekranie pojawiła się liczba 21. Losowanie wstrzymano po wyciągnięciu 27, a skonsternowana mina prezenterki, gdy zauważyła co się dzieje, mówi sama za siebie. Przez chwilę nie była pewna co robić (komunikując, że pojawił się jakiś problem) aż w końcu musiała zasięgnąć rady realizatora lub innej osoby na planie studia. W końcu losowanie ruszyło, ale na ekranie nadal widniała błędna liczba! W momencie wylosowania dokładnie tej liczby wszyscy nabrali podejrzeń, aby loteria byłą uczciwa.

Wszystko można obejrzeć na poniższym filmie z losowania:

Dla wszystkich, którzy nie wierzą w rzetelność losowania w telewizji, oczywiście będzie to dowód na oszustwo. Loterie powinny być czyste jak łza. Jeżeli jest to niefortunny przypadek to bardzo nieciekawy i może zaważyć na zaufaniu do serbskich loterii.

Jeżeli to tylko błąd realizatora, który zamiast 27 dosłyszał prezenterkę jakoby mówiącą 21, lub źle zobaczył nadruk na kuli, to jakie prawdopodobieństwo jest, że akurat po tym wylosuje się liczbę dokładnie taką samą? Po wybraniu czterech kul z bębna zostało w nim 35 (loteria polega na trafieniu 7 z 39 liczb). Szansa na pomylenie się w taki konkretny sposób to aż 1 do 35. Dlatego tak ważne jest uważne śledzenie wyników losowania. Każdy taki błąd kosztuje loterię utratę zaufania.

W niefortunnym losowaniu do wygrania był ponad milion euro za siedem poprawnych liczb. W polskim świecie gier liczbowych zdarzyły się głośne wpadki z rozrzuceniem kul Lotto po studiu nagraniowym, gdy maszyna się okazała niesprawna, czy wylosowaniem o jedną za dużo kul w Multi Multi. Wtedy Totalizator Sportowy zdecydował się wypłacić nagrody także za tę dodatkową kulę. Jakie wyjście z sytuacji ma teraz popularne serbskie lotto?

Rezygnacja dyrektoria loterii w Serbii

Aleksander Vulovic zrezygnował dnia 30.08.2015 ze stanowiska szefa serbskich loterii, które cieszą bardzo dużą popularnością w kraju targanym wieloma problemami gospodarczymi i nie tylko (m.in. notuje się tam niesamowicie wysoką korupcję wśród władz). Szefostwo loterii zaprzeczyło oszustwu w Loto, a nieprawidłowe losowanie było spowodowane błędem operatora, który wyświetlił niepoprawna liczbę na ekranie (dziennik Blic). Losowanie miało odbyć się zgodnie zgodnie z zasadami, jako że narodowa loteria jest przedsiębiorstwem przestrzegającym prawa.

Nikogo to jednak nie uspokoiło i rozpętała się afera wśród graczy i nie tylko. Sytuacja okazałą się być dość poważna bo policja zdecydowała się na skonfiskowanie wszystkich komputerów i innych urządzeń, które brały udział w losowaniu. Do tego pracownicy, którzy tego dnia brali udział w nagraniu przejdą testy wykrywaczem kłamstw. W tym momencie przesłuchano już parę osób.


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj