Kumulacja Lotto: 6 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 150 000 000 zł

Wpadka w serbskim Loto, czy to dowód na oszustwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015, , Udostępnij:

28 lipca 2015 r. podczas losowania w serbskiej telewizji PRVA 1 doszło do niesamowitej wpadki. Losowano właśnie liczby do gry "Loto", gdy nagle realizator wyświetlił na ekranie liczbę, która nie została faktycznie wylosowana!.

Niezrozumiałe zachowanie prezenterki Loto

Nie byłoby nic dziwnego w tym błędzie, gdyby nie fakt, że za chwilkę z bębna maszyny wylosowano dokładnie tę liczbę! Chodzi o kulkę z nadrukiem 21. W całym losowaniu "Loto" pojawiły się liczby 4, 6, 12, 13, (21), 27, 33 w kolejności wybierania z bębna: 4, 33, 12, 27, 21, 6, 13. Między losowaniem kuli 12, a 27 nagle na ekranie pojawiła się liczba 21. Losowanie wstrzymano po wyciągnięciu 27, a skonsternowana mina prezenterki, gdy zauważyła co się dzieje, mówi sama za siebie. Przez chwilę nie była pewna co robić (komunikując, że pojawił się jakiś problem) aż w końcu musiała zasięgnąć rady realizatora lub innej osoby na planie studia. W końcu losowanie ruszyło, ale na ekranie nadal widniała błędna liczba! W momencie wylosowania dokładnie tej liczby, wszyscy nabrali podejrzeń, że losowanie nie jest uczciwe.

Wszystko można obejrzeć na poniższym filmie z losowania:

Dla wszystkich, którzy nie wierzą w rzetelność losowania w telewizji, oczywiście będzie to dowód na oszustwo. Loterie powinny być czyste jak przysłowiowa łza. Jeżeli jest to niefortunny przypadek, to bardzo nieciekawy, i może zaważyć na zaufaniu do serbskich loterii.

Jeżeli to tylko błąd realizatora, który zamiast 27 dosłyszał prezenterkę jakoby mówiącą 21, lub źle zobaczył nadruk na kuli, to jakie prawdopodobieństwo jest, że akurat po tym wylosuje się liczbę dokładnie taką samą? Po wybraniu czterech kul z bębna zostało w nim 35 (loteria polega na trafieniu 7 z 39 liczb). Szansa na pomylenie się w taki konkretny sposób to aż 1 do 35. Dlatego tak ważne jest uważne śledzenie wyników losowania. Każdy taki błąd kosztuje loterię utratę zaufania.

W niefortunnym losowaniu do wygrania był ponad milion euro za siedem poprawnych liczb. W polskim świecie gier liczbowych zdarzyły się głośne wpadki z rozrzuceniem kul Lotto po studiu nagraniowym, gdy maszyna losująca okazała się niesprawna, czy wylosowaniem o jedną za dużo kul w Multi Multi. Wtedy Totalizator Sportowy zdecydował się wypłacić nagrody także za tę dodatkową kulę. Jakie wyjście z sytuacji ma teraz popularne serbskie lotto?

Rezygnacja dyrektoria loterii w Serbii

Aleksander Vulovic zrezygnował dnia 30.08.2015 ze stanowiska szefa serbskich loterii, które cieszą bardzo dużą popularnością w kraju targanym wieloma problemami gospodarczymi i nie tylko (m.in. notuje się tam niesamowicie wysoką korupcję wśród władz). Szefostwo loterii zaprzeczyło oszustwu w Loto, a nieprawidłowe losowanie było spowodowane błędem operatora, który wyświetlił niepoprawną liczbę na ekranie (według dziennika Blic).

Nikogo to jednak nie uspokoiło i rozpętała się afera wśród graczy i nie tylko. Sytuacja okazała się być dość poważna, bo policja zdecydowała się na skonfiskowanie wszystkich komputerów i innych urządzeń, które brały udział w losowaniu. Pracownicy, którzy tego dnia brali udział w nagraniu, przejdą testy wykrywaczem kłamstw. W tym momencie przesłuchano już parę osób.


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj