Eurojackpot: 340 000 000 zł
Lotto: 2 000 000 zł

Jak nie dać się oszukać na wygraną w Lotto - kilka porad


Opublikowano: 07.09.2015 (Zaktualizowano: 10.05.2023),

"Jesteś zwycięzcą loterii!" To słowa, które wielu ludzi chce usłyszeć. Niestety, najczęściej te słowa pochodzą z e-maili lub telefonów od oszustów, którzy próbują wyłudzić twoje pieniądze.

Oszuści używają różnych nazw firm, nazw i logo legalnych loterii, a niektórzy nawet wykorzystują logo Lotto, aby nadać swojemu oszustwu wiarygodność. Jednak wszystkie działają w podobny sposób, który postanowiliśmy opisać ze szczegółami.

Kilka wskazówek, które mogą uchronić cię przed kradzieżą pieniędzy i danych osobowych

  1. Jeśli ktoś mówi, że wygrałeś na loterii, w którą nigdy nie grałeś, bądź podejrzliwy. Nie możesz wygrać w Lotto, jeśli nie kupiłeś losu.
  2. Jeśli na swoim telefonie widzisz numer dzwoniącego, sprawdź numer kierunkowy. Jeśli jest z zagranicy, to jest sygnał alarmowy. Bądź również świadomy, że niektórzy oszuści korzystają z technologii, która pozwala im ukryć numer kierunkowy: chociaż może wydawać się, że dzwonią z Polski, mogą znajdować się w dowolnym miejscu na świecie.
  3. Bądź podejrzliwy, jeśli e-mail zawiera błędy ortograficzne, słabej jakości gramatykę, lub jeśli osoba, która do ciebie dzwoni, używa słabego jęz. polskiego.
  4. Jeśli powiedziano ci, że musisz zachować "wygraną" w tajemnicy, bądź jeszcze bardziej podejrzliwy.
  5. Żadna prawdziwa loteria nie każe zwycięzcom wpłacać własnych pieniędzy w celu odebrania już wygranej nagrody. Jeśli musisz uiścić opłatę, aby odebrać wygraną, to znaczy, że nie wygrałeś.
  6. Samo wspomnienie prawdziwej gry liczbowej nie czyni nagrody prawdziwą. Ktoś może używać nazwy gry bez zgody właściciela marki.
  7. Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych ani nie wysyłaj pieniędzy, dopóki nie sprawdzisz legalności firmy lub osoby przedstawiającej się jako pośrednik.
  8. Jeśli powiedziano Ci, że możesz "zweryfikować" nagrodę dzwoniąc pod określony numer, ten numer może być częścią oszustwa. Zamiast dzwonić, samodzielnie wyszukaj nazwę loterii lub organizacji, aby uzyskać prawdziwe dane kontaktowe - porównaj je.
  9. Jeśli podejrzewasz, że ktoś na telefonie próbuje cię oszukać, natychmiast zakończ rozmowę. Jeśli angażujesz się w rozmowę, twoje imię i dane kontaktowe mogą trafić na listę, którą dzielą się inni oszuści.

Unikanie oszustw związanych z loterią wymaga czujności i ostrożności. Działania prewencyjne ze strony gracza Lotto można po prostu podsumować jako całkowity brak wiary, że ktoś się z tobą skontaktuje w sprawie wygranej.

Jak powiedział Mark Turner, ekspert ds. bezpieczeństwa: "Oszuści loterii wykorzystują emocje i marzenia, aby wyłudzić twoje pieniądze. Bądź czujny i zawsze sprawdzaj wiarygodność przed podjęciem jakichkolwiek działań."


Komentarze:

Avatar użytkownika rafal_kurz
rafal_kurz2016-08-02 12:56:27

Jaka jest skala problemu w Polsce? Nie spotkałem się z tym dlatego pytam.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj