Kumulacja Lotto: 3 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 220 000 000 zł

Jak nie dać się oszukać na rzekomą "wygraną w Lotto" - kilka porad

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023, , Udostępnij:

Jesteś zwycięzcą loterii! To słowa, które wielu ludzi chce usłyszeć. Niestety, najczęściej te słowa pochodzą z e-maili lub telefonów od oszustów, którzy próbują wyłudzić twoje pieniądze.

Oszuści używają różnych nazw firm, nazw i logo legalnych loterii, a niektórzy nawet wykorzystują logo Lotto, aby nadać swojemu oszustwu wiarygodność. Jednak wszystkie działają w podobny sposób, który postanowiliśmy opisać ze szczegółami.

Kilka wskazówek, które mogą uchronić cię przed kradzieżą pieniędzy i danych osobowych

  1. Jeśli ktoś mówi, że wygrałeś na loterii, w którą nigdy nie grałeś, bądź podejrzliwy. Nie możesz wygrać w Lotto, jeśli nie kupiłeś losu.
  2. Jeśli na swoim telefonie widzisz numer dzwoniącego, sprawdź numer kierunkowy. Jeśli jest z zagranicy, to jest sygnał alarmowy. Bądź również świadomy, że niektórzy oszuści korzystają z technologii, która pozwala im ukryć numer telefonu.
  3. Bądź podejrzliwy, jeśli e-mail zawiera błędy ortograficzne, słabej jakości gramatykę, lub jeśli osoba, która do ciebie dzwoni, używa słabego jęz. Polskiego.
  4. Jeśli powiedziano Ci, że musisz zachować "wygraną" w tajemnicy, bądź jeszcze bardziej podejrzliwy.
  5. Żadna prawdziwa loteria nie każe zwycięzcom wpłacać własnych pieniędzy w celu odebrania wypłaty. Jeśli musisz uiścić opłatę, aby odebrać wygraną, to znaczy, że nie wygrałeś.
  6. Jeśli powiedziano Ci, że możesz "zweryfikować" nagrodę dzwoniąc pod określony numer, ten numer może być częścią oszustwa. Zamiast dzwonić, samodzielnie wyszukaj nazwę loterii lub organizacji, aby uzyskać prawdziwe dane kontaktowe, a następnie porównaj je.
  7. Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje cię oszukać przez telefon, natychmiast zakończ rozmowę.

Unikanie oszustw związanych z wygraną na loterii wymaga czujności i ostrożności. Prewencyjnie zbuduj sobie brak jakiejkolwiek wiary w to, że ktoś do ciebie zadzwoni powiedzieć Ci, że wygrałeś.

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa: oszuści wykorzystują emocje i marzenia, aby wyłudzić twoje pieniądze. Należy być czujnym i zawsze sprawdzać wiarygodność informacji.

Typowe oszustwo z wygraną telefoniczną (SMS)

W polskim internecie pojawiły się informacje o osobie, która wygrała rekordową kwotę w Lotto i chce połowę z niej rozdać. Według tych informacji 54-letnia kobieta z Dolnego Śląska, której życie zmieniło się dzięki wygranej w Lotto, postanowiła oddać połowę swojej wygranej potrzebującym.

Jednak okazało się, że to perfidny przekręt. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak odebrać te pieniądze, trzeba było wysłać drogi SMS, który kosztował ponad 30 zł. W ten sposób oszuści zarabiali na niewiedzy ludzi, a historia o wygranej w Lotto była tylko przynętą. Dlatego zawsze warto sprawdzić każdy numer pod kątem kosztów przed wysłaniem SMS-a na numer premium i nie klikać w niezaufane linki.


Komentarze:

Avatar użytkownika rafal_kurz
rafal_kurz02.08.2016 12:12:56

Jaka jest skala problemu w Polsce? Nie spotkałem się z tym dlatego pytam.

Avatar użytkownika ralfek
ralfek23.05.2024 13:13:55

Nie znam skali problemu, ale w dobie rosnących wyłudzeń z użyciem ai do modelowania głosu trzeba uważać bardzo.

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj