Kumulacja Lotto: 5 000 000 zł
Kumulacja Eurojackpot: 500 000 000 zł

Czy Lotto to oszustwo?!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015, , Udostępnij:

Zasady Lotto są powszechnie znane. Miliony graczy zrzucają się w formie zakupu losów na wygrane, które trafiają tylko do kilku z nich. Loteria, czy też gra losowa w tej formie wspiera także budżet i w przypadku Polski sport i kulturę.

Ta formuła jest znana od wielu lat. Pierwotnie loterie służyły wspieraniu lokalnych budżetów miast. W zamian za wsparcie mieszkańców, kilku z nich dostawało nagrody rzeczowe czy pieniężne za pomocą losowania szczęśliwego kuponu. Nikt nie traktował tego typu gry jak sposób na zarobek.

Lotto oszustwo - bo znają moje liczby

Najczęstszym zarzutem grających jest to, że organizator loterii zna liczby przed losowaniem i wybiera takie, aby nie mogli wygrać - czyli jest to lotto oszustwo. Gracz skreśla parę cyfr, a podczas losowani wyskakują te obok. O co chodzi? Niestety matematyka w grze losowej nie jest po naszej stronie. Ulegamy złudzeniu, że w grze istnieje jakiś porządek, i że nasze liczby muszą paść. Jednak dowiedziono już dawno, że trend wsteczny nie musi być kontynuowany w grze liczbowej lotto, ponieważ jest ona losowa i trend podlega błądzeniu losowemu (czyt. spacer pijaka).

No dobrze, ale dlaczego nie trafiam tak często, a jak trafię to tak mało? Szansa na trafienie trójki w lotto to 1:57. Oznacza to, że średnio dla dużej próbki czasu gry trafimy jedną trójkę wartą 24 zł po wysłaniu 57 losów za 57 x 3 = 171 zł. Przyznasz, że to nieopłacalny biznes. Ale takie jest prawdopodobieństwo w Lotto i nikt nie musi oszukiwać, żebyś nie wygrywał. Mimo wszystko zarzut jest taki, że liczby są wysyłane do serwera i po ich analizie jest losowana korzystna dla organizatora kombinacja. Teoretycznie jest możliwe takie działanie, jednak istnieje rygor obchodzenia się z systemem informatycznym i mało kto ma do niego dostęp. Co więcej, po wybraniu kombinacji i tak ktoś musi wygrać. W przypadku kumulacji gra coraz więcej ludzi i możliwość takiej manipulacji spada (jest coraz więcej obsadzonych szóstek w lotto), mimo, że graczom wydaje się,że jest wręcz przeciwnie. Dodatkowo zważmy na to, że jednak ktoś wygrywa. Wystarczy pooglądać tabele wygranych, a zauważymy, że ich ilości są zgodne z przewidywaniami rachunku prawdopodobieństwa.

Zwróćmy jeszcze uwagę na techniczną trudność wylosowania pożądanej kombinacji w lotto. Mimo, że automatyka stoi na wysokim poziomie dochowanie tajemnicy na temat ustawionych losowań byłoby strasznie trudne. Loterii na świecie są tysiące. Afer było dosłownie kilka w ciągu wielu lat, i dotyczyły puszczania nagrań z taśmy, co też może być zgodne z regulaminem loterii.

Mniej ludzi wygrywa niż kiedyś?

Rzeczywiście można zauważyć taki trend. Ma on swój początek po podwyżce cen z 2009, od kiedy zakład lotto kosztuje 3 zł. Wcześniej kosztował 2 zł. W związku z tym gracze obsadzają mniejszą ilość kombinacji i zgodnie z matematyką, rzadziej ktoś wygra. Dlaczego? Bo gramy za te same kwoty mimo podniesienia cen, a zakreślamy mniej zakładów. By zawsze ktoś wygrał w losowaniu lotto, musiałyby być zakreślone wszystkie 13 983 816 możliwych szóstek.

W istocie tak się nie stanie nawet po zakreśleniu 2 razy tyle zakładów, bo wiele osób zakreśla te same liczby.

Czy Losowania są wczesniej nagrane, a potem puszczane z taśmy?

Totalizator w wypowiedziach w internecie zawsze zapewnia, że losowania gier liczbowych Lotto odbywają się na żywo. Przed losowaniami na żywo odbywają się próbne, których wyników się nie prezentuje. Potrzebne są one do sprawdzenia wszystkich systemów, aby nie zawiodły w nagraniu na żywo. Dodatkowym dowodem mogą być wpadki z maszyną wypluwającą kule lotto, czyt też nadmiarowym wylosowaniem kul w Multi Multi. oczywiście zaproszenie publiczności na losowanie prawdopodobnie pomogłoby w budowaniu zaufania do marki.

Komisja Kontroli gier i zakładów

Pomimo, że po internecie rozchodzą się wieści, że została ona usunięta ze studia lotto to jest ona cały czas obecna. Można sprawdzić to na stronie lotto.pl w wirtualnej podróży po tymże studiu nagrań. Nie jest ona po prostu pokazywana na wizji.


Komentarze:

Avatar użytkownika rafal_kurz
rafal_kurz02.08.2016 12:12:59

Ciekawe przemyślenia, ale gdzie są pieniądze są przekręty, nie moze być inaczej

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj