Eurojackpot: 440 000 000 zł
Lotto: 3 000 000 zł

Nawiększa świąteczna loteria El Gordo przyciąga tłumy


Opublikowano: 19.12.2016,

Nawiększa świąteczna loteria El Gordo przyciąga tłumy

Gracze mają swoje ulubione, święte miejsca gdzie pada najwięcej wygranych. Tydzień przed świętami przed sklepem Dona Manolita w Madrycie ustawiają się potężne kolejki. Po wieczór w weekendy na swój kupon największej loterii świątecznej na świecie czekało w kolejce ponad 100 osób. Wspomniana kolektura jest uważna za najbardziej szczęśliwą.

Biorąc pod uwagę jakie szaleństwo na tym punkcie powstało 100 osób to malutka kolejka. Dla Graczy 3 godziny stania to nic w porównaniu z tym, że mają szansę zagrać w najbogatszej loterii świata organizowanej od 200 lat. Kolejki do kolektur ciągną się ulicami, zakręcają na skrzyżowaniach, i zakłócają ruch w miasteczkach. Loteria świąteczna nazywa się El Gordo czyli "Grubas". Dobre imię biorąc pod uwagę świąteczny czas oraz pulę nagród.

Bilety sprzedają się od miesięcy i to nie tylko w Manolita. W całym kraju można je kupić w sklepach, kolekturach, barach czy w internecie. W tym roku pula nagród osiągnie około 2,3 miliarda euro. Czyli prawie 10 000 000 000 złotych! Główna wygrana to 4 miliony euro.

Losowanie odbędzie się 22 grudnia i będzie transmitowane w telewizji i internecie w całej Hiszpanii. Losowanie wygląda niesamowicie. W dwóch klatkach umieszczono po 100 000 kul i 1807 kul. Druga klatka zawiera kule z nagrodami (1807), z pierwszej wyłoni się 5 zwycięskich numerów. Cały proces będzie trwał godzinę, a wyniki będą podawane w formie.. śpiewu. Wyniki zostaną wyśpiewane przez studentów szkoły w Segovia.

Przyglądając się szczęśliwej kolekturze, nic nie wskazuje na jej sławę. To zwykły wąski sklep, gdzie może zmieścić się maksymalnie 20 osób na stojąco. Jednak reputację ma niewąską. W tłoczne dni działają tu nawet "koniki". Osoby takie kupują większą ilość zakładów i potem chodzą wzdłuż kolejki sprzedając je z małą prowizją. Wiele osób korzysta, chcąc zaoszczędzić trochę czasu przed świętami.

A grają dosłownie wszyscy. W pewnym sensie stworzyła się kultura udziału w tej loterii. Kiedy grają przyjaciele rodzina i szef, to co mam zrobić? Nawet młodsze osoby grają co roku. Wiele osób wybiera szczęśliwą kolekturę. Badania profesora socjologi pokazały, że niektórzy kupują zakłady tylko po to żeby nie zostać z niczym, kiedy inni ludzie w około będą wygrywać i cieszyć się. Właściwie to 40% pytanych odpowiada, że wolałoby nie grać..

Żeby sobie uświadomić siłę tej loterii warto wiedzieć, że w 2011 roku wygrała cała wioska - 215 osób. Cała oprócz jednej osoby, która nie chciała zrzucić się na kupon. Najdroższy kupon kosztuje właśnie coś około 200 euro. Dlatego wiele osób gra w grupie. Niektórzy ludzie odbywają długą podróż do Manolita i kupują wiele kuponów oczekując konkretnych cyferek. Starsi gracze mają staż nawet kilkudziesięcioletni. Hiszpan co rok ogarnia istne szaleństwo.

Podobne loterie świąteczne wprowadzają inne kraje. Póki co na liście brak Polski.


Komentarze:

Komentować mogą zalogowani użytkownicy.

Rejestracja | Logowanie [w MENU]


Dodaj komentarz
Anuluj